Odkrili spominsko ploščo
V četrtek so na domačiji Povšnar v Kokri odkrili spominsko ploščo tajnega skladišča orožja vojnih enot milice v letih 1990–1991. V slovenskem prostoru je tovrstno obeležje peto po vrsti.
Kokra – Pisali sta se leti 1990 in 1991. Takratni jugoslovanski politični vrh je Sloveniji nenehno grozil z uvedbo izrednih razmer in razorožitvijo njenih obrambnih sil. Da bi svoje orožje, strelivo in opremo zavarovali pred JLA, so se v tedanjih organih za notranje zadeve odločili, da jih bodo preselili na več skrivnih lokacij, med katerimi se jih je po dosedanjih informacijah na Gorenjskem nahajalo najmanj petdeset. Podatki o posameznikih, ki so bili pripravljeni sprejeti in hraniti orožje, so bili zbrani, da njihova pogumna, častna, nesebična in domoljubna dejanja ne bi utonila v pozabo.
Neizmerno hrabrost in pripadnost slovenskemu narodu sta s svojim delovanjem pokazala tudi Filip in Marjeta Povšnar, ki sta bila pripravljena prevzeti odgovornost ter tvegati tako lastni kot življenja svojih najbližjih, ko sta v tajno hrambo sprejela orožje z Oddelka milice Preddvor. V zahvalo za pogumno dejanje ob osamosvojitvi Slovenije je PVD Sever Gorenjska v sodelovanju z Občino Preddvor, TD Kokra in KO Kokra na njunem domu v Kokri odkrilo spominsko ploščo tajnega skladišča vojnih enot milice v letih 1990–1991, s svojima govoroma pa sta jima spoštovanje izkazala tudi predsednik KO Kokra Primož Bergant in slavnostni govornik Brane Virant, nekdanji komandir Postaje milice Škofja Loka. Slednji je spomnil na odločnost, enotnost, pogum in požrtvovalnost slovenskega ljudstva v času vojne za Slovenijo, hkrati pa opozoril na korupcijo, politikantstvo, sovraštvo in razdeljenost naroda, ki hromijo slogo, moč in neodvisnost naše države.
Zakoncema Povšnar, ki sta poročena že spoštovanja vrednih šestdeset let, obeležje veliko pomeni: »Danes sva na svoje dejanje zelo ponosna, takrat pa ni bilo lepo. Trikrat so ponoči vozili orožje in bilo naju je strah. Kljub temu nama ni žal, bilo je vredno,« pove Marjeta Povšnar. Prireditev je sicer povezoval Damjan Renko, ki je zbrane med drugim seznanil z zgodovinskimi dejstvi, za glasbeno in recitacijsko obogatitev so poskrbeli solistka Vivien Isabel Herak Hadaš ter učenci OŠ Matije Valjavca Preddvor – Podružnične šole Kokra pod vodstvom mentoric Romane Naglič, Damjane Žumer in Katarine Prelog, spominsko ploščo pa sta odkrila predsednik PVD Sever Gorenjska Jože Mencin in župan Občine Preddvor Miran Zadnikar.