
Viteza zavladala skupaj ...
Na desetih Srednjeveških dnevih na Blejskem gradu je tudi letos prek tristo nastopajočih iz Slovenije in tujine pričaralo utrip srednjeveškega življenja. Ob jubileju so v soboto zvečer pripravili tudi slavnostni nastop srednjeveških skupin.
Matjaž Završnik: »Dogodek je vsebinsko povezan s časom, v katerem je grad nastal, zato je tovrstno oživljanje takratnega življenja za naše obiskovalce še posebno zanimivo.«
Bled – »Gospoda imajo spet požrtijo!« so v soboto naznanili večerni nastop srednjeveških skupin iz Slovenije, Nemčije, s Hrvaške, Madžarske in Češke, ki je bil zaradi letošnje okrogle obletnice srednjeveških dnevov še posebno slovesen. Nastopajoči so se v srednjeveških opravah posedli za slavnostno mizo, za katero se je potem odločalo o usodi naslednika Gašperja Lambergarja. Za naziv prvega viteza sta se potegovala dva njegova sinova, Jožef in Jakob, a Lambergerjeva vdova se je na koncu odločila, da bo ta čast pripadla obema vitezoma, saj sta s skupnimi močmi obranila grad pred Turki ...
Na Srednjeveških dnevih na Blejskem gradu tudi letos ni manjkalo spektakularnih bojevanj z meči, ki so jih v soboto zvečer popestrili še z ognjenim šovom. Seveda pa so pogumni vitezi vsake toliko časa tudi odložili orožje in s svojimi damami zaplesali ob srednjeveški glasbi. »Dogodek je vsebinsko povezan s časom, v katerem je grad nastal, zato je tovrstno oživljanje takratnega življenja za naše obiskovalce še posebno zanimivo,« je poudaril Matjaž Završnik, direktor Zavoda za kulturo Bled, v katerem so pred osmimi leti prireditev vzeli pod svoje okrilje. Poleg tega to pomeni tudi povezovanje s podobnimi prireditvami drugod po Evropi, kar je grajski skupini Kulturno društvo igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja, v okviru katere je pred desetimi leti vzniknila ideja o srednjeveških dnevih, omogočilo vključitev tudi v mednarodni prostor. Poleg domače skupine je pretekli konec tedna nastopilo še dvajset drugih srednjeveških, glasbenih in plesnih skupin iz Slovenije in tujine. »Vsako leto prireditev soustvarja prek tristo sodelujočih, ki so zaradi svojih kostumov in nastopov prava paša za oči, obiskovalcem pa pričarajo avtentično srednjeveško vzdušje,« so pojasnili pri blejskem zavodu za kulturo. Letos so poskrbeli za še posebno pestro kulinarično ponudbo in prikaz rokodelskih spretnosti na srednjeveški tržnici. Za otroke so kot novost letos pripravili ustvarjalne delavnice in lutkovno predstavo Princeska na zrnu graha v izvedbi Lutkovnega gledališča Rado Mužan. Na jasi pod gradom pa si je bilo v srednjeveškem taboru mogoče ves teden ogledati utrip takratnega življenja. V taboru se je bilo med drugim mogoče naučiti srednjeveških plesov, streljanja z lokom in metanja srednjeveškega orožja v tarčo.