V Prešernovem gledališču ostajajo aktualni in angažirani
V Prešernovem gledališču so predstavili program nove gledališke sezone, za katero so od včeraj naprej že na voljo abonmajske vstopnice. Nagrada julija za najboljšo igralsko kreacijo sezone.
Kranj – Kot so napovedali v Prešernovem gledališču, bodo v novi sezoni med drugim spregovorili o »žlahti raztrgani plahti«, pedofiliji na spletu, o sočutju in zlu nacizma, brezizhodnosti mlade generacije, etičnih vprašanjih človečnosti v današnjem svetu in s tem potrdili, da bodo kljub težkim časom in finančni podhranjenosti vztrajali pri svoji dolgoletni usmeritvi družbeno kritičnega gledališča. »To ne pomeni, da so predstave, ki smo jih izbrali za novo sezono deklarativne, pamfletistične. Nasprotno z njimi želimo aktualno stanje v družbi osvetliti z različnih zornih kotov, saj družbena kritika ne pomeni zgolj preprostega prenašanja problemov iz sedanjosti na oder – mi probleme poskušamo transcendentirati skozi umetnost, pri čemer ostaja bistveno vprašanje človeka v današnjem svetu,« je uvodoma povedala Marinka Poštrak, dramaturginja in vodja umetniškega oddelka.
Igralski ansambel že vadi prvo jesensko premiero (17. septembra), komedijo Branislava Nušića Žalujoči ostali, ki z mladim srbskim režiserjem Igorjem Vukom Torbico nastaja v koprodukciji s SLG Celje. Po več kot petindvajsetih letih se na kranjski oder vrača režiser Dušan Jovanović, tokrat v koprodukciji s SNG Nova Gorica s slovensko praizvedbo srhljivke Podsvet mlade ameriške avtorice Jennifer Haley. Prav tako prva slovenska izvedba bo tudi Helverjeva noč poljskega avtorja Ingmarja Villqista, v koprodukciji s ŠKUC gledališčem pa jo bo režiral v Kranju zadnja leta reden režiser Alen Jelen. Igro z naslovom Dol italijanskega avtorja Spira Scimoneja bo režiral poznavalec italijanske dramatike Marko Sosič. Zadnja, peta premiera sezone bo Stenica Vladimira Majakovskga v režiji Jerneja Lorencija in koprodukciji z Mestnim gledališčem Ptuj. »Teme so tako splošno družbene kot intimne zgodbe, zapisane v odličnih besedilih. Gre za avtorje, ki so bili za svoja dela že vsi nagrajeni na evropskih in svetovnih odrih,« je še dodala Poštrakova in potrdila, da s tem skušajo biti odprti vsem kar se kvalitetnega dogaja po gledališčih v Evropi in v svetu.
Direktorica gledališča Mirjam Drnovšček je ob tem poudarila, da so tudi letos k sodelovanju povabili same odlične režiserje, kar zahteva tudi sloves, ki ga imajo med slovenskimi gledališči. »Ministrstvo nam priznava vrhunski status, veliko bi nam pomenilo, da bi se to poznalo tudi z dodatnimi sredstvi. Letošnje leto tako rešujemo s koprodukcijami, a če bo šlo tako naprej, bomo prihodnje leto ostali pri le treh premierah. Tudi letos so pripravili različne abonmaje, od Rednih in abonmajev Plus z dodatnimi predstavami do abonmaja Špica, ki je namenjen dijakom in študentom. Kot je še dodala Drnovščkova, je število vpisanih abonmajev v zadnjih letih zaradi krize malenkostno upadlo, v prihajajoči sezoni pa računajo, da bodo z novim programom prepričali toliko gledalcev kot lani. Tudi zato veliko truda vložijo v pripravo abonmaja Špica, s katerim privabljajo mlade. Pri tem je opazen porast prodaje vstopnic za posamezne predstave. Sicer je ponosna na Kranjsko publiko, ki vedno znova potrjuje pravilno usmeritev gledališča.
Novost v sezoni bo nagrada za posebne igralske dosežke, imenovana julija, ki jo v gledališču pripravljajo skupaj z Gorenjskim glasom. Bralci in gledalci bodo imeli priložnost ocenjevati najboljšo stvaritev domačega igralca v vsaki od petih predstav. Ob koncu bodo razglasili zmagovalca sezone. Za leto dni bo zaradi materinstva igralko Vesno Pernarčič zamenjala mlada igralka Barbara Ribnikar.