Drugi sveženj izračunov dohodnine
Finančna uprava je v torek davčnim zavezancem poslala še drugi sveženj informativnih izračunov dohodnine za lansko leto.
Finančna uprava še nikoli doslej ni izdala toliko informativnih izračunov dohodnine kot letos, ko jih je zaradi zakonskih sprememb morala izdati vsem, ki so lani imeli kakršenkoli z dohodnino obdavčljiv dohodek ne glede na znesek dohodka. Skupno jim je izdala več kot 1,5 milijona izračunov.
Kranj – Finančna uprava je v torek na naslove 579.996 davčnih zavezancev poslala še drugi in hkrati zadnji sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2015, skupaj s prvim svežnjem, ki ga je zavezancem poslala ob koncu marca, je tako izdala 1.510.426 izračunov. Zavezanci naj izračune natančno pregledajo in preverijo, ali vključujejo vse podatke in ali se podatki ujemajo s tistimi, ki so jih prejeli od izplačevalcev dohodkov. Če se z informativnim izračunom strinjajo, jim ni treba storiti ničesar in izračun bo po poteku roka za ugovor samodejno postal odločba. V primeru, da podatki niso pravilni oz. so pomanjkljivi ali pa je davčna obveznost odmerjena previsoko ali prenizko, morajo najpozneje do 30. junija na predpisanem obrazcu podati ugovor, na podlagi katerega jim bo davčni organ izdal odločbo. Če zavezanec v tem primeru izračunu ne ugovarja, stori davčni prekršek, za katerega je zagrožena globa od 250 do 400 evrov. Ugovora mu ni treba podati, če razlika med skupnim zneskom dohodkov, ki so navedeni v informativnem izračunu, in zneskom dohodkov iz obvestil, ki jih je zavezanec prejel od izplačevalcev, ne presega enega evra. Zavezanci bodo preveč plačano dohodnino prejeli na račun 29. julija, zadnji rok za doplačilo premalo plačane dohodnine pa je 1. avgust. Tisti, ki so lani prejeli obdavčljive dohodke, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, a do 15. junija ne bodo prejeli informativnega izračuna dohodnine, morajo sami vložiti dohodninsko napoved najkasneje do 1. avgusta.
V drugem svežnju prevladujejo izračuni za zavezance, ki so uveljavljali olajšavo za vzdrževane družinske člane, ter za zavezance z dohodkom iz dejavnosti in s katastrskim dohodkom. Več kot petina vseh informativnih izračunov je z doplačilom dohodnine, skoraj tri petine jih je z vračilom, nekaj manj kot ena petina pa je brez doplačila ali vračila. Skupno naj bi zavezanci na podlagi drugega svežnja doplačali nekaj manj kot 43 milijonov evrov dohodnine, država pa naj bi jim na njihove račune vrnila skoraj 179 milijonov evrov.