
Za aktivno integracijo beguncev
V Knjižnici Ivana Tavčarja v Škofji Loki je pred nedavnim potekala okrogla miza o nastanitvi beguncev pri nas ter o priložnostih, ki jih ta prinaša Sloveniji.
Škofja Loka – Nedavno je v Slovenijo prispela prva skupina beguncev v okviru sheme za solidarnostno prerazporeditev prebežnikov v EU-ju. Pri tem se vzpostavlja vprašanje njihove integracije v družbo, o čemer je tekla tudi beseda na tokratnem posvetu, ki ga je povezovala Nina Arnuš z Zavoda Tri. Izhodiščna teza vseh sodelujočih je bila, da je treba najti pravi način integracije beguncev v družbo. Faila Pašić Bišić, častna ambasadorka medkulturnega dialoga, je poudarila vlogo državne politike in medijev, ki so prepogosto ob begunski problematiki pri ljudeh vzpostavljali občutek strahu ter posledično predsodke in negativno nastrojenost do beguncev. Po njenem mnenju beguncev ne smemo zgolj naseliti v azilne domove, jih s tem izolirati in prepustiti samim sebi, saj bi to vodilo v getoizacijo, temveč je s skupnimi močmi – z izobraževanjem, vzgojo, socialnim čutom in vključevanjem v kulturno sfero – treba najti pot k pravilnemu vključevanju beguncev v družbo. Franc Jožef Smrtnik, župan občine Železna Kapla, je predstavil aktualno stanje v občini, kjer je trenutno 106 migrantov. Pred njihovim prihodom se je moral spopasti s številnimi ksenofobnimi stališči nekaterih politikov. Zavzema se za postopno integracijo beguncev z izobraževanjem in vključevanjem v družbo. »Pri tem je treba tako beguncem kot domačinom pustiti svoj jaz in svobodo – občina in država pa morata pri tem pomagati,« je dejal Smrtnik in poudaril, da mora integracija potekati kot skupen projekt vseh držav Evropske unije, ne le nekaterih. Tine Radinja, podžupan Škofje Loke, je dejal, da je potek uspešne integracije dolgotrajen. Škofja Loka je sicer že imela pozitivno izkušnjo z begunci, ki jih je sprejela po balkanski vojni v devetdesetih.
Glede na trenutno nacionalno politiko sicer ni velike verjetnosti, da bi v loški regiji nastanili begunce, je še dodal Radinja. Marjan Huč, koordinator platforme Sloga, je izpostavil prihod beguncev tudi kot priložnost za evropske države, katerih prebivalstvo vse bolj upada, posledično pa prihaja tudi do pomanjkanja delovne sile. Opozoril je tudi na vzpostavljanje sovražnega govora, katerega je treba odločno obsoditi.