Predsednik upravnega odbora in lastnik Iskraemeca Ahmed Elsewedy (levo) in glavni izvršni direktor Dieter Brunner med ogledom nove linije najnovejših pametnih števcev. / Foto: Tina Dokl

V Iskraemecu le še elektronski števci

V kranjskem Iskraemecu bodo konec junija po 70 letih prenehali izdelovati klasične, elektromehanske števce, odslej si obetajo, da bodo letno proizvedli od dva do tri milijone elektronskih in pametnih števcev.

Kranj – V kranjskem Iskraemecu, ki praznuje 70-letnico obstoja, so včeraj zagnali novo proizvodno linijo njihove najnovejše, že četrte generacije pametnega števca. »Nova proizvodna linija predstavlja simbol preobrazbe Iskraemeca iz proizvajalca mehanskih števcev, ki so bila skoraj 70 let osnovna dejavnost podjetja, v proizvajalca izključno visoko naprednih elektronskih števcev,« je ob tej priložnosti dejal glavni izvršni direktor podjetja Dieter Brunner in razkril, da bodo konec junija dokončno ukinili proizvodnjo mehanskih števcev v Kranju. Kot je poudaril, ob tem ne bo odpuščanj, saj so zaposlene v zadnjih treh letih usposobili za izdelavo sodobnih merilnih naprav. S preobrazbo v visokotehnološko podjetje se sicer struktura zaposlenih (v Kranju jih je okoli 800) postopoma spreminja, saj zaposlujejo vse več inženirjev in drugih strokovnjakov z različnih področij.

Iskraemeco, ki je od leta 2007 v lasti egiptovske skupine El Sewedy, sodi med tri vodilne ponudnike pametnih števcev in rešitev merjenja v Evropi, Bližnjem vzhodu in Afriki (regija EMEA) in med deset največjih proizvajalcev števcev na svetu. V zadnjih letih so podjetje finančno in organizacijsko prestrukturirali, sprejeli so tudi novo strategijo, po kateri kranjsko podjetje ni več le proizvajalec števcev, ampak tudi ponudnik programskih rešitev. Po Brunnerjevih besedah so se še pravočasno odzvali na spremembe v Evropi na področju energetike.

Te za Iskraemeco predstavljajo izziv za nadaljnjih dvajset, trideset let. Lani so na Nizozemskem sklenili posel za dobavo 2,5 milijona pametnih števcev v vrednosti 235 milijonov evrov, letos so podpisali tudi večmilijonsko pogodbo z dvema avstrijskima elektrodistribucijskima podjetjema. Uresničevanju omenjenih poslov je namenjena tudi najnovejša proizvodna linija, ki je nastala z nadgradnjo dveh starejših. Vanjo so vložili od 300 do 400 tisoč evrov, že septembra pa bodo zagnali novo, milijon evrov vredno linijo, je pojasnil izvršni direktor za finance Bahaa Abdullah. V podjetju sicer trenutno deluje osem linij, vsaka pa je vredna od 700 tisoč do milijon evrov.

Egiptovski lastnik je v Iskraemecovo proizvodnjo v zadnjih sedmih letih vložil več kot 14 milijonov evrov, vlaganja pa se bodo še nadaljevala, je napovedal Abdullah. Ob tem je poudaril, da imajo v raziskovalno-razvojnem centru, ki je eden največjih v merilni industriji v Evropi, zaposlenih skoraj 120 strokovnjakov, v razvoj pa letno vlagajo od šest do osem odstotkov prihodka. V prihodnjih petih letih načrtujejo še za osem milijonov evrov investicij, med drugim načrtujejo celovito prenovo in modernizacijo proizvodnje. Še naprej bodo vlagali v razvoj novih števcev, saj si želijo povečati tržni delež na obstoječih trgih (izvažajo v več kot 80 držav) in se razširiti še na druge trge.

»Zelo smo počaščeni, da lahko investiramo in smo del slovenske industrije. Ko smo prišli v Kranj, je bilo podjetje v povsem drugačnem stanju kot danes, po vseh velikih investicijah v zadnjih sedmih letih smo zelo zadovoljni z njegovim razvojem in zaposlenimi. Verjamemo, da je pred nami še velika prihodnost. Širimo svoje poslovanje in trg, čaka nas še veliko priložnosti,« je poudaril predsednik upravnega odbora in lastnik Iskraemeca Ahmed Elsewedy.

Iskraemeco je v 70 letih obstoja izdelal več kot 75 milijonov števcev, poleg Kranja pa ima danes proizvodne obrate tudi v Egiptu, Bosni in Hercegovini, Saudski Arabiji, Maleziji in Kolumbiji. Matična družba v Kranju je lani dosegla skoraj 70 milijonov evrov prihodkov, leto prej slabih pet milijonov evrov manj. Lani so imeli 2,6 milijona evrov dobička. Po besedah glavnega izvršnega direktorja družbe in skupine Iskraemeco Dietra Brunnerja 98 odstotkov prihodkov ustvarijo z izvozom, po drugi strani pa več kot polovica njihovih dobaviteljev prihaja iz Slovenije, veliko tudi iz lokalnega okolja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 18. januar 2023 / 08:22

Izbrali idejno rešitev za vrtec

Zdajšnji trioddelčni vrtec Sonček na Planini I v Kranju bodo porušili in na njegovem mestu zgradili nov vrtec s sedmimi oddelki. Idejno rešitev za novogradnjo so že izbrali.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 16. maj 2016 / 14:27

Več pravičnosti je začetek vsega

»Najprej poberite tistim, ki so pokradli državo, šele potem se lotite reform!« Tako govorijo ljudje in imajo prav. Če ni pravičnosti, ljudje niso pripravljeni zategovati pasov. Kdorkoli bo...

Razvedrilo / ponedeljek, 16. maj 2016 / 14:24

Kivado praznuje

Mineva petdeset let ansambla Kivado in petindvajset let istoimenskega dua, katerega člana sta Sergio Dobovišek in Mišo Primožič. Spominov je ogromno, zagotovo pa je zanimiva zgodba s Ptujskega festiva...

Gorenjska / ponedeljek, 16. maj 2016 / 14:12

Podprli so gorenjske projekte

Gorenjski poslanci SMC Andreja Potočnik, Branko Zorman, Irena Kotnik in Maruša Škopac so z direktorjem Razvojne agencije Gorenjske Rokom Šimencem govorili o razvojnih vprašanjih regije.

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 16. maj 2016 / 14:05

Kako razvijati turizem v Cerkljah

Cerkljanski občinski svetniki so v. d. direktorice Zavoda za turizem Cerklje Lidiji Bregar naložili, naj do naslednje seje pripravi plan aktivnosti in časovno opredeli njihovo realizacijo.

Škofja Loka / ponedeljek, 16. maj 2016 / 14:01

Urejanje zelenih površin strokovno

Občina Škofja Loka ima za urejanje javnih zelenih površin izdelane strokovne podlage, poudarja škofjeloški župan Miha Ješe.