Predsednik upravnega odbora in lastnik Iskraemeca Ahmed Elsewedy (levo) in glavni izvršni direktor Dieter Brunner med ogledom nove linije najnovejših pametnih števcev. / Foto: Tina Dokl

V Iskraemecu le še elektronski števci

V kranjskem Iskraemecu bodo konec junija po 70 letih prenehali izdelovati klasične, elektromehanske števce, odslej si obetajo, da bodo letno proizvedli od dva do tri milijone elektronskih in pametnih števcev.

Kranj – V kranjskem Iskraemecu, ki praznuje 70-letnico obstoja, so včeraj zagnali novo proizvodno linijo njihove najnovejše, že četrte generacije pametnega števca. »Nova proizvodna linija predstavlja simbol preobrazbe Iskraemeca iz proizvajalca mehanskih števcev, ki so bila skoraj 70 let osnovna dejavnost podjetja, v proizvajalca izključno visoko naprednih elektronskih števcev,« je ob tej priložnosti dejal glavni izvršni direktor podjetja Dieter Brunner in razkril, da bodo konec junija dokončno ukinili proizvodnjo mehanskih števcev v Kranju. Kot je poudaril, ob tem ne bo odpuščanj, saj so zaposlene v zadnjih treh letih usposobili za izdelavo sodobnih merilnih naprav. S preobrazbo v visokotehnološko podjetje se sicer struktura zaposlenih (v Kranju jih je okoli 800) postopoma spreminja, saj zaposlujejo vse več inženirjev in drugih strokovnjakov z različnih področij.

Iskraemeco, ki je od leta 2007 v lasti egiptovske skupine El Sewedy, sodi med tri vodilne ponudnike pametnih števcev in rešitev merjenja v Evropi, Bližnjem vzhodu in Afriki (regija EMEA) in med deset največjih proizvajalcev števcev na svetu. V zadnjih letih so podjetje finančno in organizacijsko prestrukturirali, sprejeli so tudi novo strategijo, po kateri kranjsko podjetje ni več le proizvajalec števcev, ampak tudi ponudnik programskih rešitev. Po Brunnerjevih besedah so se še pravočasno odzvali na spremembe v Evropi na področju energetike.

Te za Iskraemeco predstavljajo izziv za nadaljnjih dvajset, trideset let. Lani so na Nizozemskem sklenili posel za dobavo 2,5 milijona pametnih števcev v vrednosti 235 milijonov evrov, letos so podpisali tudi večmilijonsko pogodbo z dvema avstrijskima elektrodistribucijskima podjetjema. Uresničevanju omenjenih poslov je namenjena tudi najnovejša proizvodna linija, ki je nastala z nadgradnjo dveh starejših. Vanjo so vložili od 300 do 400 tisoč evrov, že septembra pa bodo zagnali novo, milijon evrov vredno linijo, je pojasnil izvršni direktor za finance Bahaa Abdullah. V podjetju sicer trenutno deluje osem linij, vsaka pa je vredna od 700 tisoč do milijon evrov.

Egiptovski lastnik je v Iskraemecovo proizvodnjo v zadnjih sedmih letih vložil več kot 14 milijonov evrov, vlaganja pa se bodo še nadaljevala, je napovedal Abdullah. Ob tem je poudaril, da imajo v raziskovalno-razvojnem centru, ki je eden največjih v merilni industriji v Evropi, zaposlenih skoraj 120 strokovnjakov, v razvoj pa letno vlagajo od šest do osem odstotkov prihodka. V prihodnjih petih letih načrtujejo še za osem milijonov evrov investicij, med drugim načrtujejo celovito prenovo in modernizacijo proizvodnje. Še naprej bodo vlagali v razvoj novih števcev, saj si želijo povečati tržni delež na obstoječih trgih (izvažajo v več kot 80 držav) in se razširiti še na druge trge.

»Zelo smo počaščeni, da lahko investiramo in smo del slovenske industrije. Ko smo prišli v Kranj, je bilo podjetje v povsem drugačnem stanju kot danes, po vseh velikih investicijah v zadnjih sedmih letih smo zelo zadovoljni z njegovim razvojem in zaposlenimi. Verjamemo, da je pred nami še velika prihodnost. Širimo svoje poslovanje in trg, čaka nas še veliko priložnosti,« je poudaril predsednik upravnega odbora in lastnik Iskraemeca Ahmed Elsewedy.

Iskraemeco je v 70 letih obstoja izdelal več kot 75 milijonov števcev, poleg Kranja pa ima danes proizvodne obrate tudi v Egiptu, Bosni in Hercegovini, Saudski Arabiji, Maleziji in Kolumbiji. Matična družba v Kranju je lani dosegla skoraj 70 milijonov evrov prihodkov, leto prej slabih pet milijonov evrov manj. Lani so imeli 2,6 milijona evrov dobička. Po besedah glavnega izvršnega direktorja družbe in skupine Iskraemeco Dietra Brunnerja 98 odstotkov prihodkov ustvarijo z izvozom, po drugi strani pa več kot polovica njihovih dobaviteljev prihaja iz Slovenije, veliko tudi iz lokalnega okolja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / ponedeljek, 25. november 2013 / 12:05

Lep, a skrit sekret

Nedavno ocenjevanje javnih stranišč po slovenskih mestih je Bled uvrstilo na drugo mesto, Kranj pa na četrto. Kje že se je v gorenjski prestolnici najlažje olajšati?

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sreda, 30. oktober 2013 / 07:00

Kosovelove Zbrane pesmi

»Vse je ekstaza, ekstaza smrti! Zlati stolpovi zapadne Evrope, kupole bele – (vse je ekstaza!) – vse tone v žgočem, rdečem morju; sonce zahaja in v njem se opaja tisočkrat mrtvi evropski č...

GG Plus / sreda, 30. oktober 2013 / 07:00

Napisal je knjigo o domači vasi

Ivan Križnar je kroniko o domači vasi naslovil s preprostim naslovom Delnice – Deunce, kot pravi pa je bil njegov namen, da piše o preteklih rodovih in posameznikih pa tudi o dogodkih po osamosvojitvi...

Bohinj / sreda, 30. oktober 2013 / 07:00

Umetniki zavzeli Bohinj

Na peti likovni koloniji Kristal je sodelovalo 25 umetnikov iz Avstrije, Srbije, Ukrajine, Italije, Rusije, Hrvaške in Slovenije.

Nasveti / sreda, 30. oktober 2013 / 07:00

Grad v obliki ključa

Jesenska sobota. Prijatelji iz Radovljice k prijateljem iz občine Rače - Fram. Prelestno dopoldne ob sprejemu na grajskem dvorišču. Strokovna razlaga. Renesančni nižinski dvorec, prva listina o gra...

Nasveti / sreda, 30. oktober 2013 / 07:00

Zaledje Soške fronte

Bogatin (1977 m) in Mahavšček (2008 m) - Bohinj, gorenjski turistični biser, izhodišče za številne vzpone v Julijske Alpe je bil v času prve svetovne vojne vojno zaledje Soške fronte oz. prehodni pas...