Otoček sredi jezera
Na letošnjem četrtem srečanju ob Blejskem jezeru je sodelovalo rekordnih petsto devet harmonikaric in harmonikarjev. Tako so obiskovalci v nedeljo točno opoldne lahko na blejski promenadi prisluhnili znameniti Avsenikovi viži Otoček sredi jezera.
Letošnje četrto srečanje so organizatorji iz julija prestavili na četrto nedeljo v maju in v lepem sončnem vremenu si jo je ogledalo pet tisoč gledalcev. Prišli pa niso samo iz Slovenije, tudi iz Italije, Avstrije, Amerike, Hrvaške in Nemčije so se oglasili rojaki s slovenskimi koreninami. In kar je najpomembnejše: mnogi so bili na vseh preteklih prireditvah, saj so z organizacijo zelo zadovoljni in navdušeni nad idejo tovrstnega srečanja.
Poleg najštevilnejše skupine Kraške harmonike Sežana – nastopilo jih je 37 – so se srečanja udeležile še mnoge druge, med njimi člani Društva harmonikarjev Mirna Peč, Orkester Nika Polesa, harmonikarji Kulturnega društva Mihaelov sejem Mengeš, Klub harmonikarjev Stopar, Kulturno društvo Harmonikarjev Izola, Mežiški frajtonerji in drugi. Med prijavljenimi so bili denimo tudi Martin Mavec iz Amerike pa Jože Erjavec iz Nemčije, ki je nastopil skupaj s sinom Markom, Janez Grilc, po domače Grabnar, iz Podnarta. Težko ga je zgrešiti, pravi eden od glavnih organizatorjev srečanja in blejski podžupan Toni Mežan, saj ima daleč največje brke med udeleženci. Pozornost je pritegnila tudi šestnajstletna gimnazijka iz Ljubljane Zala Struna, ki je sicer daljna sorodnica Martina Mavca. Harmoniko sicer dekle igra tretje leto, po promenadi pa je nanjo zaigrala sedeč na monociklu – in to med vožnjo.
Najstarejši udeleženec nedeljskega srečanja je bil 89-letni Albin Valant iz Bodešč pri Bledu, najmlajši pa petletni Manuel Brundula iz Krpelj pri Dutovljah.
Srečanje harmonikarjev so poleg omenjenega podžupana odlično izvedli še Uroš Ambrožič, Grega Antolin in Iztok Pesrl, vodja ansambla Slovenski pozdravi; domiselno pa je vse skupaj povezoval Niko Rakovec.
Vse navzoče je pred podelitvijo izžrebanih nagrad udeležencem pozdravil še blejski župan Janez Fajfar.
Sreča pa je bila tokrat najbolj naklonjena Dinu Staniću iz Opatije, ki je prejel diatonično harmoniko iz rok izdelovalca harmonik Braneta Poličarja iz Preddvora. Telovnik gorenjske narodne noše, narejen po merah še enega srečnega harmonikarja, Janeza Orešnika iz Mežice, pa bo zanj izdelala Marija Mojca Berce iz Selc.