Tudi mi zmoremo
Na triindvajsetih regijskih igrah specialne olimpiade Gorenjske je bilo skoraj dvesto udeležencev iz enajstih ekip, ki so se pomerili v atletiki, košarki in namiznem tenisu. V duhu specialne olimpiade so igre potekale pod geslom Pustite mi zmagati, če pa ne morem zmagati, naj bom pogumen v svojem poskusu.
Škofja Loka – Tudi osebe s posebnimi potrebami zmorejo in so lahko uspešne tudi v športu. To so dokazali v soboto v Škofji Loki, ki je četrtič gostila regijske igre specialne olimpiade za gorenjsko regijo, katerih organizator je bilo Društvo Sožitje Škofja Loka v sodelovanju z OŠ Jela Janežiča.
»Iger se udeležuje 197 tekmovalcev, okrog šestdeset spremljevalcev in več kot sto prostovoljcev. Pomembno je sodelovati in tudi geslo Pustite mi zmagati, če pa ne morem zmagati, naj bom pogumen v svojem poskusu nam pove, da je največja zmaga vsakega športnika zmaga nad samim seboj, zavest, da je dal vse od sebe. Tekmujte in ob tem tudi uživajte,« je povedala mag. Marjeta Šmid, ravnateljica OŠ Jela Janežiča. »Danes je združena celotna Gorenjska, saj je prišlo enajst ekip. Sodelujejo šole s prilagojenim programom in društva Sožitje. Najmlajši tekmovalci so stari manj kot deset let, najstarejši pa okrog šestdeset let. Najbolj številne kategorije so v atletiki, kjer se bodo tekmovalci pomerili v tekih na različnih razdaljah od 50 m do 800 m, v skoku v daljino z mesta in z zaletom ter v metu žogice, medtem ko bodo v dvorani potekala tekmovanja v košarki in namiznem tenisu,« je dejal Marko Mohorič, predsednik Društva Sožitje Škofja Loka. Zbrane so pozdravili tudi dr. Katja Vadnal, predsednica Sožitja, Samo Čarman, vodja gorenjske regije Specialne olimpiade Slovenije, in Miha Ješe, župan Občine Škofja Loka, ki je tudi odprl igre. V imenu športnikov je zaprisegel Elvir Babača, v imenu sodnikov pa Frenk Markelj. Dvignili so tudi zastavo in poslušali himno. Tekmovanje se je po uradnem delu, ki so ga z nastopi popestrili Folklorna skupina Jelčki in akrobatska energija z OŠ Jela Janežiča, lahko začelo.
Najštevilnejša je bila združena ekipa OŠ Jela Janežiča in društva Sožitje Škofja Loka, ki je štela okrog šestdeset tekmovalcev. »Iz naše šole jih je več kot trideset. Za tekmovalce je to zelo pomemben dogodek, na katerega čakajo vse leto. Dobro smo se pripravljali. Največ se jih je odločilo za atletiko,« je pojasnil Damjan Kojzek, vodja tekmovanja in učitelj na OŠ Jela Janežiča. Bili so tudi rezultatsko uspešni. Med tistimi, ki so stopili na najvišjo stopničko, je bil Elvir Babača. Zmagal je v teku na 800 m. »Ni zahtevno, saj sem že večkrat na tekmah nastopil tudi na 10 km. Moj cilj je biti čim uspešnejši. Razmišljam seveda tudi o zmagi. Šport mi zelo veliko pomeni. Poleg teka imam rad tudi kolesarstvo, nogomet ...« je 21-letnik iz Železnikov povedal pred nastopom. Na koncu so bili vsi zadovoljni, da so bili uspešni v svojem poskusu. »Specialna olimpiada je veliko naredila za športno udejstvovanje oseb s posebnimi potrebami, tudi za tiste s težjimi motnjami v razvoju. Trenirajo in dokazujejo, da je tudi ta populacija sposobna se ukvarjati z različnimi športi. Pri delu z njimi pa moraš kot trener imeti veliko potrpljenja. Za en gib je treba narediti ogromno ponovitev, ko pa ga osvojijo, ni več nobenega problema. Bistvo je, da so del družbe in da imajo tudi oni možnost pokazati svoje sposobnosti,« je dejal trener Pajo Cakiči, ki je na igrah spremljal Martino Stržinar in svojega sina Robija, za katerega pravi, da je športnik od glave do peta, njegov prvi šport pa je sicer plavanje. Oba sta tekla na 50 m. »Na začetku je treba bolj počasi, proti cilju pa hitreje. Še včeraj sem naredila trening za današnjo tekmo. Nič nimam treme, sem jo pustila pod Blegošem. Kar bo, pa bo, samo da tekmujemo,« je bila nasmejana Martina Stržinar iz Dolenje Žetine.
Poleg tekmovalnega dela so organizatorji pripravili tudi različne delavnice in druženje.