
Na ogled razstava in 'keudr ob skalc'
V Galeriji Dovžanova soteska, pri Šimnu, je na ogled razstava originalnih eksponatov, prikaz del in fotomateriala v obdobju od 1890 do 1950 pod naslovom Gozdarstvo in prevozništvo lesa.
Tržič – V Dolini v Dovžanovi soteski so minuli konec tedna potekali tretji Dolinski dnevi. Letos so bili prav posebni, saj so po 68 letih v Šimnovi hiši odprli salon oz. sobo za druženje, v kateri je bila svoje dni gostilna, znana po dobri pijači in jedači, vanjo pa so zahajali domačini in delavci barona Karla Borna. Vodil jo je Simon Dovžan, ded Henrika, ki je po toliko letih skupaj z domačini, s sorodniki Ano, Zdravkom in Vilijem Dovžanom začutil, da je prišel čas, ko morajo sobo, takšno kot je bila včasih, spet odpreti za obiskovalce. Dolinski dnevi, ki so jih Dolinci organizirali skupaj s Krajevno skupnostjo Jelendol-Dolina in Prostovoljnim gasilskim društvom Jelendol-Dolina so bili odlična priložnost za to. Na petkovem odprtju so so se družili domačini, ki so se odzvali v lepem številu in bilo je tako kot nekoč. Peli so, plesali, se veselili.
V razstavnem prostoru Šimnove hiše je na ogled, in bo še čez poletje, razstava pod naslovom Gozdarstvo in prevozništvo lesa. »Poudarek je na 'golcariji'. Postavili smo kožarico in prikazali, kje in kako so 'golcarji' začasno bivali, da niso prihajali na delo vsak dan iz doline. V kožarici so si na ognjišču pripravili hrano, kot so bili žganci, polenta, špehovnik, kisel krompir, črna kava. Vsak 'golcar' je moral imeti pri sebi 'rištngo', to je osnovno orodje, in kar nekaj tega je razstavljenega. Izstopata dva eksponata: napenjač obročev na kolesa, ki so ga potrebovali kovači, in močvirska preslica oz. 'dolinski špargli', kot jim rečem po domače, ker po videzu dejansko spominjajo na šparglje, uporabili pa so jih kot 'šmirgl'. Veliko fotografij je iz zbirke Jureta Smoleja iz Tržiča, polovica jih je iz mojega arhiva in arhiva Henrika Dovžana,« je pripovedoval Zdravko Dovžan, srčen pripovedovalec zgodovine teh krajev. Razstavljeni predmeti izhajajo iz teh krajev in so last posameznih domačij, kmetij, kar kaže na željo po ohranjanju in negovanju kulturne dediščine.
Ena od fotografij prikazuje zabijanje pilotov pri obnovi ceste pred predorom v Dovžanovo sotesko. En originalen zabijač pilotov kot spomin na dediščino zdaj stoji pred Šimnovo hišo, povabili pa vas bodo tudi v 'keudr ob skalc'. Za ogled te zanimive razstave se lahko predhodno dogovorite na številki 041 598 004 (Ana Dovžan).