Prostovoljno zavarovanje ne šteje
Ustavno sodišče je odločilo, da ureditev, po kateri se v pokojninsko dobo brez dokupa ne všteva obdobje prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ni v neskladju z ustavo.
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije menijo, da je ustavna odločba, ki zadeva od 22 do 24 tisoč ljudi, legalizirala prevaro, zato so že napovedali pritožbo na evropsko sodišče za človekove pravice.
Kranj – Po novem zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki velja od 1. januarja 2013 dalje, se v pokojninsko dobo brez dokupa, ki je eden od pogojev za pridobitev starostne pokojnine, všteva le obdobje obvezne vključitve v zavarovanje, ne pa tudi obdobje prostovoljne vključitve v tovrstno zavarovanje. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Sindikat delavcev trgovine Slovenije se s tem nista strinjala in sta na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti. V zahtevi sta med drugim zapisala, da takšna ureditev ogroža pravice delavcev, ki so zaradi stečajev delodajalcev postali brezposelni, po poteku obdobja prejemanja denarnega nadomestila za brezposelnost pa so se kot brezposelni prostovoljno vključili v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje in si sami plačevali prispevke. Nekateri so se tudi zaposlili za krajši delovni čas, a so se za razliko do polnega delovnega časa prostovoljno vključili v obvezno zavarovanje in redno plačevali prispevek. Ob uveljavitvi novega zakona, ki je uzakonil pojem delovne dobe brez dokupa, oa so ostali brez pravice do starostne pokojnine, možnost upokojitve pa se jim je odmaknila za več let.
Ustavno sodišče je s šestimi glasovi za in dvema proti odločilo, da ureditev, kot jo je prinesel novi zakon, ni v neskladju z ustavo. V obrazložitvi je med drugim navedlo, da je zakonodajalec z uveljavitvijo pogoja pokojninske dobe brez dokupa tudi odpravil neenakost med zavarovanci. Zavarovanci, ki so se v obvezno zavarovanje vključili prostovoljno, so namreč plačevali bistveno nižje prispevke kot drugi.