
Predsednika odgovarjala dijakom
Gimnazijo in srednjo šolo Rudolfa Maistra Kamnik sta v sredo obiskala prvi in aktualni predsednik države Milan Kučan in Borut Pahor.
Kamnik – Predsednika sta dijake četrtih letnikov kamniške šole obiskala v luči praznovanja 25. obletnice samostojne Slovenije, z njimi pa vodila pogovor o nastajanju samostojne slovenske države.
Mladi so za predsednika imeli vrsto vprašanj o časih izpred 25 let, predvsem pa o sedanjosti ter o tem, zakaj je družba danes tako neenotna, zakaj je domovinska zavest tako nizka, zakaj mladi težko dobijo zaposlitev in zakaj država dovoli beg možganov v tujino. So se tedanja pričakovanja uresničila? Oba sta izpostavila tedanjo enotnost politike, ki se nikdar kasneje ni več tako zedinila. »Čas osamosvajanja je bilo najsvetlejše in najsrečnejše obdobje Slovencev, saj smo se takrat odločili za svojo državo in jo po mirni poti uresničili,« je uvodoma dejal Milan Kučan, nato pa mladim med drugim sporočil, da čas, ki ga sami živijo zdaj, sanjam ni naklonjen. Pahor je dejal, da vse sanje najbrž res niso bile izsanjane, a kljub temu ni razloga, da bi 25 let kasneje odločitev o samostojnosti označili za neuspešno. »Slovenija je neodvisna država, je članica EU, članica Zveze Nato, je v evroobmočju, je v schengenskem območju, nima odprtih vprašanj s sosednjimi državami, ima zgledne odnose s celim svetom,« je dejal predsednik Pahor in poudaril, da moramo s to dediščino naprej – nadaljevati s svojimi sanjami, biti pogumni, vztrajati in uspešno bomo prebrodili izzive, ki jih imamo pred očmi danes. »Slovenci imamo eno državo in imamo tudi eno domovino, dveh ne moremo imeti. Tukaj smo doma, moramo sodelovati, se spoštovati, spodbujati ravnanje slehernega posameznika, saj smo vsi soodgovorni, da vzpostavimo Slovenijo kot eno državo in eno domovino,« je Pahor izpostavil tudi odgovornost vsakega posameznika, tudi dijakov – da ne pričakujejo vsega od države in se zavedajo, da tudi država marsikaj pričakuje od njih. Da se vse sanje niso uresničile, je izpostavil tudi Kučan. »Tako Slovenija danes ni socialna država, saj so razlike prevelike. Veliko ljudi živi težko, zlasti mladi ljudje so brez perspektive.«
»Na vsa vprašanja, ki nama jih danes zastavljate, ni zanesljivih odgovorov, nobena generacija ne more vedeti, kaj jo čaka v prihodnosti, naloga vseh nas pa je, da se na to prihodnost in življenje, ki nas čaka, kar se da dobro pripravimo in znanje ima tu pomembno vlogo,« je dijakom ob zaključku enournega pogovora sporočil predsednik Pahor, nato pa gostitelju, ravnatelju Šemsu Mujanoviču, izročil slovensko zastavo.