Zagodli bodo po gorenjsko in dolenjsko
Le še slab mesec nas loči od 16. Večera slovenskih viž v narečju, ki ga 10. junija v Škofji Loki prireja Radio Sora v sodelovanju z Agencijo Geržina Videoton.
Štiri od osmih tekmovalnih ansamblov ste že spoznali, tokrat pa vam predstavljamo člane ansambla Galop, ki pravijo Flet’n se mam in bodo torej zagodli po gorenjsko, ter ansambel Šment, ki se bo s skladbo Kdur pije predstavil v dolenjskem narečju.
Galop: Flet’n se mam
V Tunjicah pri Kamniku nastajajo nove in odmevajo že poznane domače viže, ki jih od leta 2008 ustvarjajo in preigravajo člani ansambla Galop. Gre za petčlansko zasedbo, ki jo sestavljajo harmonikar Matic Mohorič, basist Matjaž Vojsk, kitarist Damijan Krmavnar ter pevec Matej Omovšek in pevka Nina Uršič. »Ker Kamnik z okolico premore ogromno dobrih in vrhunskih glasbenikov, smo še toliko bolj ponosni, da lahko zastopamo svoj kraj povsod, kamor smo povabljeni,« pravijo.
V preteklih letih so uspešno nastopili na kar nekaj festivalih. Na tretjem festivalu narodnozabavne glasbe Luče so osvojili prvo nagrado strokovne komisije, na 16. festivalu Odmev z Boča drugo nagrado strokovne komisije in nagrado za najlepše besedilo, in sicer za valček Mar je še upanje (avtor Bernard Miklavc). Bili so najbolj všečen ansambel predizbora za 41. Ptujski festival v Preddvoru, na festivalu na Ptuju so dosegli tretje mesto po izboru občinstva, s festivala Graška Gora 2012 pa so se vrnili z bronastim pastirčkom … Seveda se nadejajo tudi uspešnega nastopa na letošnjih narečnih vižah v Škofji Loki, ker bodo nastopili z že omenjeno skladbo
Pri nastajanju novih skladb in s strokovnimi nasveti so jim sicer doslej pomagali Igor Šink, Brane Klavžar, Martin Vodlan, Bernard Miklavc, Bojan Zeme, Majda Rebernik, Helena Krmavnar, Urška Vrhovec, Milan Kokalj, Igor Pirkovič, Jože Vidergar in še mnogi drugi.
Šment: Kdur pije
Ansambel Šment deluje že skoraj deset let, v prenovljeni zasedbi pa tri leta. Prihaja z Otočca, šteje pa šest članov: Jure Dolinar, Matej Ferlič, Blaž Klemenčič, Matej Strojin, Uroš Strojin in Jurij Žagar. »Druži nas veselje do glasbe, postali pa smo tudi dobri prijatelji, saj se skupaj dobimo tudi v prostem času na kakem pikniku ali delovni akciji,« pravijo. Pohvalijo se lahko s kar nekaj lastnimi skladbami, še letos naj bi izdali tudi prvi album.
Festivali jim niso tuji: v Dolenjskih Toplicah so prejeli tretjo nagrado občinstva, sodelovali pa so tudi že na festivalih Vurberk, Cerkvenjak, Odmev z Boča … Letos bodo stopili tudi na oder škofjeloškega festivala in skušali prepričati z vižo Kdur pije v dolenjskem narečju. »Festivali našemu ansamblu zagotovo prinesejo nove izkušnje, druženje z ostalimi ansambli, tako pa nastajajo tudi nove skladbe. Zadali smo si cilj, da vsako leto sodelujemo na vsaj enem festivalu in tako širimo obzorja. Na Večeru slovenskih viž v narečju še nismo sodelovali, se pa veselimo te izkušnje. Vsekakor je skladba v narečju nekoliko zahtevnejša za nas, izvajalce, saj je poleg samih besed treba paziti tudi na pravilno izgovorjavo in naglaševanje. Še težje je, ker podobno, ampak ne čisto isto narečje govoriš vsak dan. Zelo hitro se lahko spozabiš in kako stvar napačno zapoješ,« je razložil Blaž Klemenčič.
Ansambel je sicer že večrat nastopil tudi v tujini: v Sarajevu, Hannovru in Ravensburgu.