Rešitev za ploska stopala
Veste, kaj je Leonardo da Vinci povedal o stopalih? »Človeško stopalo je tehnična mojstrovina ter umetniško delo obenem.« Že pred nekaj stoletji so stopalu pripisovali velik pomen, danes vemo, da je stopalo eden izmed glavnih temeljev za optimalno delovanje celotnega organizma. Kaže nam stanje limfnega, obtočilnega, mišično-kostnega sistema in še bi lahko naštevali.
Današnje generacije otrok se veliko manj gibajo na prostem. Zdi se, da je pristni stik z vrstniki zamenjala komunikacija preko tehnoloških pripomočkov, povečal pa se je tudi čas, ki ga preživijo v sedečem položaju. Ni presenetljivo, da se iz leta v leto povečuje negativen trend števila otrok s spuščenimi (ploskimi) stopali, napačnim procesom hoje in celo nepravilnim razvojem stopala.
Opazujte stopala
Dobra novica: spuščena stopala, ki pripeljejo do številnih težav, nepravilne hoje, napačne drže telesa, se lahko korigirajo, še preden pripeljejo do sklepnih deformacij.
Predvsem je treba poudariti, da ravna oz. ploska stopala niso prirojena ali podedovana. Res je, da jih ne opazimo takoj po rojstvu, temveč šele po približno tretjem letu starosti. Takrat se namreč na mestu maščobnih oblog začne razvijati stopalni lok.
Prvi nevidni znaki spuščenih stopal so bolečina ali nelagodje v peti. Lahko pogledate tudi položaj ahilove tetive. Če gledate eno nogo, mora biti tetiva v navpičnem položaju glede na tla. Če gledate obe nogi (priporočam, da naredite oba testa), morata biti tetivi vzporedni ena z drugo.
Če ste starš, opazujte svojega otroka, saj se na žalost večina spuščenih stopal opazi šele na sistematskih pregledih pred vstopom v osnovno šolo ali celo kasneje, ko je čas za hitro in učinkovito korekcijo že zamujen. Opazujte tudi sebe. Je pritisk obeh stopal ob površino na obeh nogah enakomeren in uravnotežen? Če opazite odstopanja, priporočam, da se reševanja opažene težave lotite celostno.
Kaj storiti
Kaj storiti, da se bodo otroci radi gibali in da bo to postalo del njihovega življenja? Najbolje je, da postanemo starši vzorniki. Doma hodimo bosi, ko gledamo televizijo, jo občasno glejmo v stoječem položaju in se istočasno dvigajmo in spuščajmo na prste, drug drugemu masirajmo stopala …
Taka vadba bo učinkovita in koristna tako za vas kot vaše otroke. Vplivala bo na povezanost staršev z otroki. Priporočam tudi boso hojo po nestabilni površini, raznoliki površini, »rolanje« stopala preko teniških žogic, akupresurnih rekvizitov, masažo s palicami ipd. Ravnotežne vaje so tudi ene izmed najpomembnejših. Mnogo otrok (tudi odraslih) ne more stati na eni nogi nekaj sekund in istočasno zadržati pravilnega položaja telesa. Tudi to je eden izmed pokazateljev, da nekaj ni v redu, prav tako kot nezmožnost izvedbe popolnega počepa, kjer se pete ne dvignejo od površine. Ste vedeli, da vsak tretji otrok ne more izvesti teh popolnoma naravnih kretenj, ki so anatomsko in fiziološko pomembne za samo preživetje in kvalitetno funkcioniranje?
Torej: opazujte sebe in svoje otroke. Odločite se za aktivnost, ki tretira tudi temelj vašega celotnega organizma – stopalo. Predvsem pa na vsak dan glejte pozitivno in verjemite, da za vsako težavo nekje leži tudi rešitev.