
Pravica do varnega otroštva
Kaj otroci potrebujejo za zdrav razvoj in kakšne so posledice doživljanja nasilja v družini za otroka, njegov razvoj, kako se posledice nasilja odražajo v odrasli dobi, o tem so govorili na strokovnem posvetu Varno otroštvo – pot v zdravo odraslost v Kranju.
Kranj – Center za socialno delo (CSD) Škofja Loka v okviru regijske koordinacije za obravnavo nasilja v družini in Društvo za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske sta v četrtek v prostorih kranjske občine organizirala posvet o posledicah, ki jih nasilje v družini pušča otrokom. O tem so govorile strokovnjakinje, ki se v okviru svojega dela ukvarjajo s to problematiko. Namen posveta je bil okrepiti znanje in zavest vseh, ki se pri svojem delu srečujejo z otroki, da so pozorni na njihovo življenjsko situacijo in jim nudijo primerno pomoč in podporo. To je tudi največje zagotovilo, da bodo v odraslosti kos različnim vlogam in bodo ustvarjali osrečujoče odnose. Posveta se je udeležilo okrog sto udeležencev; iz centrov za socialno delo, nevladnih organizacij, zdravstva, vrtcev, osnovnih šol, policije, tožilstva ...
Uvodno predavanje je bilo na temo Kaj otroci potrebujejo za zdrav razvoj, predavala je Petra Kurnjek Hrnčič, certificirana psihologinja EuroPsy iz CSD Škofja Loka. Regijska koordinatorica za obravnavo nasilja v družini Aleksandra Kafol je govorila o izpostavljenosti otroka kot priče nasilju v družini: »Pogosto so otroci, ki niso neposredne žrtve nasilja v družini, vendar so ob nasilju prisotni, spregledane žrtve, zato želimo nanje posebej opozoriti. Partnerski odnos med starši je temeljni odnos v družini, znotraj katerega se oblikujejo vsi drugi odnosi v družini. Otrok vsrkava vase občutke in vzdušje v partnerskem odnosu staršev. Prisotnost nasilja v družini, ki je pogosto povezana še z drugimi težavami, v večini primerov pripelje do tega, da je partnerski odnos med starši popolnoma porušen. Šele ko družina nudi otroku potrebno varnost in zaščito, bo otrok imel dovolj moči in poguma, da se bo podal na pot odgovornosti in samostojnosti.«
Otroka je treba slišati
Janja Frelih Gorjanc, certificirana psihologinja EuroPsy iz Inštituta Terapevtski center Krog je predavala na temo Odtis dediščine – podoba nasilnih družinskih vzorov in moč pristnosti, specializantka psihodinamske psihoterapije iz Manipure, Zavoda za svetovanje in kreativno delo z mladimi in družinami Barbara Otoničar je izbrala temo Treningi starševstva Neverjetna leta – preventivni program za družine, Odziv zaposlenih v Vzgojno izobraževalnih zavodih na nasilje – ali smo dovolj občutljivi pa je med slušatelje podelila Ingrid Klemenčič, socialna in specialna pedagoginja in pomočnica ravnatelja v OŠ Simona Jenka Kranj.
O izkušnji otrok z življenjem v varni hiši oz. materinskem domu je povedala nekaj socialna delavka Meta Šilc iz Društva za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske: »Ko otroci pridejo k nam iz neke akutne situacije, se morajo najprej umiriti. Veliko delamo tudi z mamami, zato da jim pokažemo, kakšne so možnosti za življenje in katere so kvalitetne vsebine, ki jih lahko ponudijo svojim otrokom, da otroci dobijo tudi en red, ritem v svoje življenje.« Staša Sitar, zagovornica in 'glas otrok' pri Varuhu človekovih pravic pa je poudarila: »Najpomembneje je, da otroci, ko potrebujejo pomoč, v vsem tem spektru pomoči najdejo nekoga, ki mu resnično zaupajo. Se pravi, da najdejo eno samo osebo in da ta oseba zna otroka začutiti, ga poslušati in da ga zna tudi slišati.«