Košarica marsikaj razkriva
Izračun stroškov košarice plačilnih storitev, ki jih opravljajo banke in hranilnice, razkriva, da so med njimi glede teh stroškov precejšnje razlike.
Pri poslovanju fizičnih oseb z bankami in hranilnicami so stroški plačilnih storitev za tradicionalne in e-komitente ne glede na košarico najnižji v Delavski hranilnici. Tradicionalni komitent ima najvišje stroške v Sberbanki, e-komitent pa pri košarici Banke Slovenije v Sberbanki, pri košarici Zveze potrošnikov pa v Novi KBM.
Kranj – Banka Slovenije že vse od leta 2009 letno pripravlja analizo nadomestil bank in hranilnic za plačilne storitve in izračun stroškov košaric plačilnih storitev. Pred nedavnim je objavila analizo za leto 2015, v katero je vključenih osemnajst bank in tri hranilnice, ki so lani nudile plačilne storitve v Sloveniji. Analiza je pokazala, da je bilo povprečno nadomestilo ob koncu lanskega leta glede na konec prejšnjega leta višje pri trinajstih od skupno enaindvajset analiziranih vrst plačilnih storitev, pri osmih pa je bilo nižje. Najbolj se je v enem letu zvišalo nadomestilo za dvig gotovine z debetno kartico na bankomatu druge banke in hranilnice, povišanje je bilo več kot 10-odstotno, razlog za tolikšen dvig pa je v tem, da je eden od ponudnikov, ki je prej to storitev ponujal brezplačno, uvedel nadomestilo in da so trije nadomestilo zvišali. Največje znižanje, za dobrih sedem odstotkov, je bilo pri plačilih z direktno obremenitvijo pravnih oseb v vlogi prejemnika plačila, znižanje pa je bilo posledica tega, da so štirje ponudniki plačilnih storitev občutno znižali tovrstno nadomestilo.
V Banki Slovenije so izračunali tudi stroške košarice plačilnih storitev, pri tem pa so opravili izračun za košarico, ki jo uporablja Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS), in za košarico, ki so jo oblikovali sami v Banki Slovenije (BS). Košarici sta različni. Medtem ko so jo v ZPS oblikovali »izkustveno«, na podlagi posveta z nekateriki bančnimi strokovnjaki, so jo v Banki Slovenije izračunali na podlagi podatkov o plačilih fizičnih oseb in številu različnih imetnikov transakcijskega računa. Analiza stroškov košaric plačilnih storitev je pokazala, da so glede teh stroškov med ponudniki storitev precejšnje razlike in da je z zamenjavo ponudnika možno na leto tudi precej privarčevati. Komitent, ki se pri poslovanju poslužuje bančnega okenca, lahko z zamenjavo ponudnika na leto prihrani do 222 evrov – pri košarici, ki jo je sestavila Zveza potrošnikov Slovenije, oz. do 119 evrov – pri košarici Banke Slovenije. Pri komitentu, ki pri poslovanju uporablja elektronsko banko, je razlika med najcenejšim in najdražjim ponudnikom manjša – po izračunu košarice zveze potrošnikov znaša 53,4 evra, pri košarici Banke Slovenije pa 27,99 evra. Pri pravnih osebah so razlike zaradi bistveno večjega števila transakcij in višjih nadomestil še večje, tako tradicionalni komitent lahko z zamenjavo banke oz. hranilnice prihrani do 794,8 evra na leto, e-komitent pa do 319,77 evra.