
Ukinili bi občinski Bios
Nadzorni odbor Občine Tržič je pregledal poslovanje Biosa, podjetja v stoodstotni občinski lasti. Zaradi prepletanja javnega in zasebnega interesa nadzorni odbor celo predlaga ukinitev podjetja. Župan Borut Sajovic je odločno proti, prepričan, da podjetje dela dobro.
Tržič – Nadzorni odbor (NO) Občine Tržič je občinskim svetnikom podal poročilo o opravljenem pregledu poslovanja podjetja Bios v letu 2014. Predsednik NO Boštjan Mešič je povedal, da je bil cilj nadzora preveriti zakonitost, učinkovitost in gospodarnost porabe proračunskih sredstev pri poslovanju Biosa. Podjetje z osmimi zaposlenimi upravlja Dvorano tržiških olimpijcev, z malim nogometnim igriščem Bistrica, Dovžanovo sotesko, otroškimi igrišči, Gorenjsko plažo, dopolnilne dejavnosti pa so trženje lokacij za oglasne površine, opravljanje vzdrževalnih, hišniških in adaptacijskih del ter čiščenje poslovnih prostorov. V letu 2014 so ustvarili dobrih 373 tisoč evrov prihodkov, dobrih 35 odstotkov več kot leto poprej, imeli so nekaj več kot 8600 evrov čistega dobička.
NO ni dobil zadovoljivih odgovorov, kateri so ključni razlogi za ustanovitev Biosa, kaj je glavno poslanstvo podjetja in kakšna so dolgoročna pričakovanja ustanovitelja. Med nepravilnostmi oz. pomanjkljivostmi podjetju očita drobljenje naročil večje vrednosti, plačevanje naročenih storitev pred zapadlostjo faktur, pomanjkljivo dokumentacijo v več primerih ... Iz pregleda tudi niso mogli ugotoviti, ali podjetje za storitve, ki jih naroča, dosega tržne cene in s tem zagotavlja gospodarno in racionalno porabo sredstev. Mešič je to ponazoril na primeru menjave dela parketa v Dvorani tržiških olimpijcev, za katerega je Bios za nakup in montažo odštel kar 160 evrov za kvadratni meter in dodal: »Upravičeno tudi dvomimo, ali so bila dela na parketu sploh opravljena oz. v kakšnem obsegu in kakovosti. Plačali ste račun v višini nekaj tisoč evrov, a brez dokazila o opravljenih delih.« Direktor Biosa Silvo Buček je navedbam ugovarjal, povedal je tudi, da je parket zahtevanih dimenzij za to dvorano treba izdelati po naročilu, kar opravičuje njegovo ceno. Župan je ob tem opozoril, da je bil parket že nestrokovno položen in je po dvanajstih, trinajstih letih uporabe zanič, namesto da bi zdržal petindvajset let. Da ga bo treba v celoti zamenjati, kar bo proračun predvidoma že prihodnje leto stalo okrog tristo tisoč evrov.
»Podjetje posluje gospodarno«
Razlogov za ustanovitev Biosa ne Silvo Buček ne župan Borut Sajovic ne poznata, ker je bilo podjetje ustanovljeno leta 2001, ko še nista bila v teh funkcijah. »Osem let bo, kar delam v Biosu, in to je bil že tretji nadzor in lahko povem, NO pa potrdi, da smo večino nepravilnosti odpravili. Podjetje posluje gospodarno, v skladu z Zakonom o javnem naročanju. NO ni zanimalo, da je podjetje le v 41 odstotkih direkten proračunski uporabnik, 59 odstotkov pa gre v korist tržnega sektorja. Delo dajemo tudi lokalnim obrtnikom,« je povedal Silvo Buček. Župan je poudaril, da se je podjetje v zadnjih osmih letih s svojim delom izjemno dokazalo in da je prav, da sredstva pridobiva tudi na trgu, če hoče preživeti, ker so dotacije države in občine premajhne.
»Če sta že prej dva nadzora rekla, napake so, negospodarno ravnanje je, bi šel kot lastnik takoj 'v luft',« je menil svetnik Uroš Godnov. Zaključek NO je, da je Bios ravnal negospodarno, vendar ne nezakonito, ker pa se prepletata javni in zasebni interes, NO predlaga ukinitev podjetja in prenos dejavnosti za potrebe občine nazaj na občino oz. kar na Komunalo Tržič ali pa naj podjetje odprodajo zasebnemu lastniku. Župan je dejal, da podjetja ne nameravajo ukiniti, ker je dragocen storitveni servis za občane. »Ne predstavljam si, da bi dejavnosti podjetja prenesli nazaj na občino. Kako naj bi župan in občinska uprava pri vsem svojem uradniškem delu skrbela še za to, da bosta npr. razporejala delo čistilk v dvorani ali delo prodajalk kart na Gorenjski plaži? Storitve, ki jih izvaja Bios, so tudi cenejše, kot če bi jih naročali pri izvajalcih na trgu,« je še menil župan.