Avstrijsko-slovenska vojna in pogajanja v Kranju

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (46)

Slovenci sicer prisegamo na Žive naj vsi narodi, so pa naši predniki v času osamosvajanja izpod Avstro-Ogrske ali bolje povedano času združevanja s srbsko kraljevino imeli tudi pravo svojo vojno z Avstrijci. Seveda se po že skoraj stotih letih bolj spominjamo generala Maistra in njegovih junakov, vendar je 29. aprila 1919 prišlo do avstrijsko-slovenske oziroma kasneje do jugoslovanske vojne. Slovenske enote Dravske divizijske oblasti so 2. aprila 1919, menda brez vednosti poveljstva, začele ofenzivo na celotni koroški fronti. Slabo pripravljen napad je kljub začetnim uspehom do večera ponehal. Enote so se vrnile na izhodiščne položaje.

Do avstrijskega protinapada je prišlo 2. maja, in sicer na velikovški mostobran na levem bregu Drave. Avstrijci so prebili fronto pri Apačah. Slovenske enote so začele razpadati in so se v popolnem neredu umaknile v Mežiško dolino. Avstrijske enote so prodrle do Slovenj Gradca in Vuhreda v Dravski dolini. Osmega maja so jih ustavile enote štajerskega obmejnega poveljstva. Takrat se je fronta ustalila na črti Dravograd–Plešivec–Solčava–Železna Kapla. Devetega maja so se začela v Celovcu pogajanja o premirju, ki pa niso bila uspešna in so bila čez en teden prekinjena.

Na območju Dravske divizijske oblasti je bila izvedena splošna mobilizacija, na pomoč pa so prišle tudi nekatere srbske enote. Ker zahteva, da se avstrijske enote umaknejo na izhodiščne položaje, niso bile sprejete, je sledila vojaška akcija. Začela se je 28. maja zjutraj. Jugoslovanske sile so štele skupaj 22 bataljonov ali okoli 12.000 mož, avstrijske pa 11.000. Napadalci so prodrli tako globoko, da so se morale avstrijske sile ponoči umakniti na levi breg Drave na celotnem odseku od Dravograda do Apač. Avstrijsko poveljstvo je zaprosilo za premirje. Jugoslovanska stran ga je sprejela, vendar ni ustavila prodiranja.

Labodski odred je 3. junija vkorakal v Velikovec, 4. junija so jugoslovanske sile prišle do črte Djekše–Krka, po umiku avstrijske vojske pa so 6. junija zasedle Celovec in Gosposvetsko polje. Med tem so v Kranju med 4. in 6. junijem tekla pogajanja o premirju. Ker je mirovna konferenca sklenila, da bo o tem, komu bo pripadala Koroška, odločil plebiscit, so postala pogajanja nepotrebna in so jih prekinili.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Škofji Loki se je 27. 4. 1903 rodil pesnik, urednik in prevajalec Tine Debeljak.

V Škofji Loki se je 30. 4. 1725 rodil kipar Urban Gaber.

V Chrudimu na Češkem se je 1. 5. 1879 rodil farmacevt, lekarnar iz Tržiča Bohuslav Lavička. Kot talca so ga Nemci ustrelili 16. 7. 1942 v Kovorju.

V Kranju se je 1. 5. 1898 rodil slovenski politični delavec in publicist Ivo Štempihar. Leta 1919 je sodeloval v bojih za slovensko severno mejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / sreda, 2. maj 2012 / 07:00

Znova se bo treba boriti za delavske pravice

Na Križni gori so že tridesetič pripravili tradicionalno prvomajsko srečanje. Slavnostni govornik je bil predsednik svobodnih sindikatov Dušan Semolič.

Objavljeno na isti dan


Bled / sobota, 10. april 2010 / 07:00

Utrdili naj bi ugled učiteljske stroke

Na področju šolske zakonodaje se obeta kar nekaj novosti, med drugim naj bi svoj zakon dobili tudi učitelji.

Gospodarstvo / sobota, 10. april 2010 / 07:00

Uspešen nastop Tehtnice na Analytiki 2010

Železniki - Iz podjetja Tehtnica so sporočili, da so se kot edino slovensko podjetje uspešno predstavili na največjem svetovnem sejmu za analize, laboratorijsko tehnologijo in bi...

Humor / sobota, 10. april 2010 / 07:00

Kvas namesto piva

Kišinjev smo si ogledali bolj na hitro. Tak je bil tudi naš namen, pa tudi mesto nas ni ravno preveč prepričalo.

Kultura / sobota, 10. april 2010 / 07:00

Potem pa na Našo pesem

Danes zvečer se bodo na koncertu v Gimnaziji Kranj predstavili štirje slovenski zbori, poleg gostiteljev, Akademskega pevskega zbora France Prešeren, še Komorni pevski zbor Megaron iz Ljubljane, Primo...

Prosti čas / sobota, 10. april 2010 / 07:00

Tanja Žagar v Šenčurju

Dom krajanov Šenčur bo danes ob 20. uri gostil Tanjo Žagar z gosti.