
Pogrebne storitve na prostem trgu
V predlaganem zakonu bi pokopališka dejavnost ostala v pristojnosti občin, pogrebne storitve pa bi se izvajale na trgu. Trenutno imajo po občinah obe dejavnosti zelo različno urejeni.
Kranj – Vlada je pred kratkim v obravnavo državnemu zboru poslala predlog zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti, ki celovito prenavlja sistemsko ureditev obeh dejavnosti. Vlada med drugim predlaga, da bi pokopališka dejavnost ostala v pristojnosti občin, pogrebna dejavnost pa naj se prepusti trgu. Pogrebna dejavnost obsega zagotavljanje 24-urne dežurne službe za prevzem in prevoz pokojnika, ki pa se bo opravljala kot obvezna gospodarska javna služba, in druge pogrebne storitve, kot so priprava in upepelitev pokojnika, priprava in izvedba pogreba ter tudi prevoz pokojnika ali njegovih posmrtnih ostankov izven 24-urne dežurne službe, ki se bodo praviloma izvajale na trgu.
Občine imajo zdaj različno urejeni pokopališko in pogrebno dejavnost, o čemer se lahko prepričamo že na primeru treh gorenjskih občin: Šenčur, Kranj in Jesenice.
V Šenčurju je izbira izvajalca pogrebne in pokopališke dejavnosti povsem prepuščena naročniku, občina skrbi le za vzdrževanje in urejanje pokopališč, je razložil Aleš Puhar, vodja oddelka za prostorsko in komunalno dejavnost v občinski upravi. V Kranju je javno podjetje Komunala Kranj upravljavec mestnega pokopališča (in pokopališča Bitnje), na njem pa je komunalno podjetje tudi izključni izvajalec pokopališke dejavnosti. Svojci lahko pogreb naročijo pri drugem izvajalcu, vendar pa lahko samo pogrebno slovesnost s pokopom izvede edino pogrebna služba Komunale Kranj, je razložila njena predstavnica za stike z javnostmi Klara Škrabec.
Na Jesenicah je občina izvajanje pogrebne in pokopališke dejavnosti v celoti prepustila javnemu komunalnemu podjetju JEKO-IN, enako pa so storili tudi v Žirovnici. »V okviru občinske javne gospodarske službe zagotavljamo 24-urno dežurno službo za prevzem in prevoz pokojnikov na celotnem območju občin Jesenice in Žirovnica. V skladu z občinskimi predpisi v obeh občinah opravlja pogrebno dejavnost izključno naše podjetje. V okviru dežurne službe zagotavljamo oddajo pokojnikov drugim pogrebnim službam, ki ne opravljajo pogrebne dejavnosti v občinah Jesenice in Žirovnica,« je pojasnila Dunja Murn, vodja pogrebne službe v JEKO-IN-u.
Kot kažejo njihovi odgovori, je od zdajšnje ureditve odvisno tudi (ne)strinjanje s predlaganim zakonom. Medtem ko so v Šenčurju do vsebine predlaganega zakona precej indiferentni, imajo po drugi strani v JEKO-IN-u do njega povsem odklonilno stališče. »Predlog zakona je žal javni interes v celoti zanemaril. Gre za dejavnost, ki je iz pietetnih, zdravstvenih in sanitarno-higienskih razlogov ni moč opravljati na prostem trgu in v odvisnosti od trenutnega tržnega interesa,« je povedala Murnova. V Komunali Kranj pa predlaganemu zakonu izrecno ne nasprotujejo, a imajo nanj več pripomb. Med drugim pogrešajo natančnejšo opredelitev izvajanja 24-urne dežurne službe za vsak prvi prevoz od kraja smrti do ohlajenih prostorov izvajalca javne službe ali zdravstvene ustanove, je razložila Škrabčeva. Predlagajo tudi, da se v zakonu konkretneje določi, da med obvezne gospodarske javne službe sodi tudi priprava in izvedba pogreba ter pokopališka dejavnost.