Delna sprostitev cen goriv naj bi bil prvi korak do popolne liberalizacije slovenskega trga naftnih derivatov. / Foto: Gorazd Kavčič

Delno sprostili trg goriv

Sprostitev cen 100-oktanskega bencina in kurilnega olja v naftnih družbah pozdravljajo, v potrošniški organizaciji pa so zgroženi in pričakujejo njihovo povišanje.

Kranj – Odločitev vlade, ki je od sobote naprej trgovcem naftnih derivatov omogočila, da naslednja dva meseca sami določajo ceni 98- in večoktanskega bencina in kurilnega olja, v največjih slovenskih naftnih družbah Petrol in OMV ter v Gospodarski zbornici Slovenije pozdravljajo, v Zvezi potrošnikov Slovenije pa so nad njo zgroženi. Ceni najbolj prodajanih 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva sicer ostajata regulirani kot doslej, a je gospodarski minister Zdravko Počivalšek ob predstavitvi vladine odločitve že najavil nadaljnje korake k popolni liberalizaciji naftnega trga. Najprej bodo preučili možnost liberalizacije cen na avtocestnem križu oz. v obmejnem območju. »Slovenija je usmerjena v tržno gospodarstvo in prav je, da se cene naftnih derivatov prosto oblikujejo na trgu,« je dejal minister, ki ne pričakuje, da bodo cene naftnih derivatov zaradi delne liberalizacije poskočile.

V Petrolu in OMV sprostitev cen 100-oktanskega bencina in kurilnega olja razumejo kot prvi korak k normalizaciji trga goriv in pri prehodu v popolno in prosto oblikovanje cen, kot ga poznajo v ostalih konkurenčnih trgih držav Evropske unije in v regiji. V obeh družbah ob tem opozarjajo, da na določitve cen goriv vplivajo različni dejavniki, predvsem pa ponudba in povpraševanje, sicer pa največji del cene (do 70 odstotkov) predstavljajo trošarine in davki. »Za potrošnike bo prosto oblikovanje cen pogonskih goriv pomenilo možnost proste izbire naftnega trgovca, saj je konkurenca na slovenskem trgu zadovoljiva z več kot 20 prodajalci goriv. Za kurilno olje pa že danes velja, da je na trgu več dobaviteljev, ki imajo tudi že danes različne cene ali pa pogoje dobave in s tem vplivajo na končno ceno tega energenta,« menijo v Petrolu.

V OMV pa spominjajo, da se je država že odrekla uravnavanju cen pri ostalih energentih, kot sta električna energija in zemeljski plin, z odprtjem teh trgov pa so se vzpostavile normalne tržne razmere, zato podobno pričakujejo tudi pri naftnih derivatih. »Ena izmed pomembnejših sprememb, ki jo lahko takšna odločitev prinese za naše poslovanje, je možnost ponudbe goriv različnih kakovosti. Sprostitev cen lahko tako omogoči bolj raznoliko ponudbo goriv, prilagojeno potrebam in željam gostov,« poudarjajo.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije so zaradi sprostitve cen goriv zgroženi, ker da je vlada ta ukrep sprejela le na podlagi upoštevanja davčnih prilivov in dobičkov ponudnikov, ne pa z vidika potreb in stroškov prebivalstva in gospodarstva. Po njihovem mnenju se bodo cene goriv sedaj zvišale. »Prodajalci goriv so namreč že zdaj imeli možnost znižati najnižjo določeno ceno goriva, a se za ta ukrep razen enega niso odločili. Na tem mestu velja poudariti, da imajo najvišjo ceno goriva določeno tudi v Belgiji (a tam obstajajo razlike med posameznimi črpalkami), cena goriva pa je na vseh črpalkah enaka tudi na Malti, tako da težko govorimo o Sloveniji kot osamljenemu neliberaliziranemu otoku sredi Evrope,« poudarjajo in opozarjajo, da imata v Sloveniji dve naftni družbi v rokah veliko večino prodajnih mest.

Sprostitev cen naftnih derivatov pri 100-oktanskem bencinu in kurilnem olju ne bo pomenila pomembne makroekonomske posledice, saj je poraba prvega precej neelastična oziroma je vezana na dirkalni šport, poraba drugega pa se v zadnjih letih zelo znižuje, pa razmišlja Bojan Ivanc, vodja Analitike Gospodarske zbornice Slovenije, kjer se zavzemajo za popolno liberalizacijo trga goriv.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / nedelja, 8. julij 2012 / 07:00

Naši ljubi božji delci

V navalu različnih preimenovanj, ki jih te dni izvaja naša "ablast", kot bi rekli v Žireh, nas čaka še nekaj presenečenj. Kot naročen, se je pojavil Higgsov bozon, tako imenovani božji delec. Nič več.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 18. april 2020 / 17:53

Dijaška leta z Nevico

Jernej se je s petnajstimi leti preselil iz varnega naročja kmečkega podeželja v Ljubljano. V internatu, kjer jih je bilo v sobi dvanajst, ni dolgo zdržal. Hrup, nočno razgrajanje, pijančevanje, tu...

Zanimivosti / sobota, 18. april 2020 / 17:52

Kandidat za okroglo obletnico

Kar brez skrbi, pred vrati (še) ni novih volitev, gre le za simpatično zamisel, kako sprejem v klub slavljencev z okroglo obletnico prikazati malo drugače. Vsepovsod se pri tem potrudijo na mnoge s...

Radovljica / sobota, 18. april 2020 / 17:46

Kako do gradbenega dovoljenja

Upravne enote zaradi izrednih ukrepov gradbena dovoljenja izdajo samo v nujnih zadevah, enako velja za osebno vročanje dokumentov.

Gorenjska / sobota, 18. april 2020 / 17:46

Nadzorniki so se odpovedali delu prejemkov

Kranj – Vseh šest nadzornikov družbe Elektro Gorenjska in zunanja člana komisij, ki delujeta v okviru nadzornega sveta, se je v času epidemije covida-19 odpovedalo tridesetim odstotkom prejemkov za...

Gorenjska / sobota, 18. april 2020 / 17:45

Noli me tangere

Naročnik Gorenjskega glasa Edvard Erzetič iz Škofje Loke je strnil svoja razmišljanja o tem, kako on doživlja in preživlja težko situacijo v času epidemije.