Spomladansko čiščenje omare in telesa
Ste tudi vi med tistimi, ki ob prvih znanilcih pomladi pričnejo s čiščenjem hiše, menjavo garderobe in pripravo zelenjavnega vrta, na drugi strani pa se počutite utrujene, brez volje, razdražene ...? Odgovor na to stanje seveda najdete v spremembi kazalcev na uri in pa v še vedno aktualni spomladanski utrujenosti. Zdi se, da nam spomladanska utrujenost za nihanje v razpoloženju pride tako prav, da jo včasih uporabimo še v zimskih mesecih.
Ste kdaj pomislili, da vaše telo upošteva in sledi oz. si želi slediti bioritmu narave? Narava se po zimskem počitku prebuja, vse okoli nas cveti in se bohoti v različnih barvah. Še v svojih omarah enobarvne plašče zamenjamo z živobarvnimi oblekami. Kaj pa naš organizem? Zakaj se počuti utrujenega in iztrošenega? Odgovor je sila preprost. Toksično telo se vedno počuti utrujeno. Napačno prehranjevanje, vsakodnevno hitenje od ene k drugi obveznosti, večinoma čezmerno sedenje – in še bi lahko naštevali – vplivajo na naše počutje.
Telo se počuti optimalno, če vsi sistemi v organizmu delujejo v sozvočju. Težko je v tej celoti določiti tisti del, ki bi bil najpomembnejši, a kljub vsemu bi danes izpostavila dihalni sistem. Dihanje je za telo prioriteta. Poteka neodvisno od naše volje, kar pa še ne pomeni, da poteka pravilno. Na žalost raziskave kažejo, da današnja populacija pri dihanju pretirano uporablja površinske mišice, število vdihov v minuti je od optimalnega lahko tudi do 400-odstotno preseženo. Slabo in/ali napačno dihanje vpliva na slabšo cirkulacijo, deluje negativno na celoten krvožilni sistem in predstavlja kar velik dejavnik slabe telesne drže in bolečin v predelu hrbta, ram, vratu ipd. In da, vpliva tudi na naše razpoloženje in toksičnost organizma, saj samo s pravilnim in ciljno usmerjenim dihanjem lahko iz organizma izločite tudi do 70 odstotkov vseh toksičnih snovi. Za samotestiranje in oceno svojega dihanja lahko uporabite naslednji test oziroma vaje: eno dlan položite na predel svojega prsnega koša, z drugo pokrijete predel popka. Zaprite oči in dihajte običajno. Ocenite, katera dlan se v fazi vdiha izključno ali bolj dvigne – tista na trebuhu ali na prsnem košu. Če ste v drugi skupini, potem sicer spadate v povprečje današnje populacije, vendar je vaš tip dihanja neoptimalen. Z nekaj vaje, koncentracijo na svoje dihanje boste motorični vzorec dihanja popravili, počasi pa bo izginila tudi spomladanska utrujenost in z njo povezane težave in tegobe.