
Pametna tarifa pravi motiv
Uvedba pametnih omrežij v Sloveniji je možna samo ob aktivnih odjemalcih, ki pa bodo svoj interes prepoznali le ob uvedbi dinamičnih tarif, opozarjajo slovenski elektrodistributerji.
Brdo pri Kranju – Na drugi strateški konferenci slovenske elektrodistribucije, ki je v torek potekala na Brdu pri Kranju, so se posvetili predvsem razvoju pametnih omrežij, ki bodo v prihodnosti kot nadgradnja obstoječega distribucijskega omrežja ključna za zagotavljanje kakovostne in zanesljive oskrbe z električno energijo v Sloveniji ter pomemben prispevek k prehodu Slovenije v brezogljično družbo. O pametnih omrežjih so spregovorili tudi na osrednjem dogodku – okrogli mizi, na kateri so sodelovali vodilni vseh petih elektrodistribucijskih podjetij v Sloveniji. Razpravljavci so si bili enotni, da distribucijska podjetja pri razvoju pametnih omrežij ne zaostajajo za razvitejšimi državami, saj med drugim sodelujejo v mnogih evropskih projektih s tega področja, a imajo po drugi strani premalo resursov za vlaganja v distribucijsko omrežje in novo tehnologijo, pogrešajo pa tudi posodobitev regulacije in odzivnost odjemalcev. Slednjo je po besedah predsednika uprave Elektra Gorenjska in predsednika Gospodarsko-interesnega združenja distribucije električne energije Bojana Luskovca možno zagotoviti samo z uvedbo t. i. dinamične tarife.
Pri pametnih omrežjih gre za uvajanja novih elementov, ki jih prinašajo okoljske zaveze po zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov in energetski učinkovitosti, to so razpršeni viri, električna vozila in toplotne črpalke, imajo neposredne finančne koristi, so okolju prijazna, ustvarjajo nove produkte in odpirajo nove trge. »Pametna omrežja so segment prihodnjega razvoja, distribucijsko omrežje pa je osrednji del te zgodbe. Slovenija se je že leta 2011 med evropskimi državami po investicijah na prebivalstvo uvrstila na drugo mesto. Tam smo tudi po zadnjih podatkih, od novih držav članic pa imamo poleg Češke edini opredeljeno strategijo razvoja pametnega omrežja,« je izpostavil Igor Papič z ljubljanske fakultete za elektrotehniko.
»Temelj pametnih omrežij so pametni števci, ki omogočajo pametna merjenja in daljinsko odčitavanje. Da bi lahko zagotovili tudi aktivne uporabnike, pa potrebujemo tudi napredni tarifni sistem, ki bo uporabnika stimuliral in nagrajeval za prilagajanje svoje porabe,« je razmišljal Boris Sovič iz Elektra Maribor. »Danes imamo distribucijska podjetja vgrajenih že blizu 50 odstotkov modernih elektronskih števcev, v Elektru Celje že celo dobrih 70 odstotkov, zato ne vidim problema, da do 2020 ne bi bilo vgrajenih 80 odstotkov pametnih števcev. Žal pa danes odjemalci ne vedo, da potrebujemo tudi njihovo sodelovanje in na kakšen način, zato mora tarifni sistem postati dinamičen,« je pripomnil Luskovec.
Razpravljavci so se dotaknili tudi e-mobilnosti in napovedi, da bo v Sloveniji leta 2050 ves promet potekal z vozili na električni pogon. »Distribucijska podjetja moramo graditi elektro omrežje, omrežnina pa je po drugi strani postala političen pojem. Ne znam si predstavljati, kako bo ob današnji situaciji omrežje pokrivalo vse potrebe, če bo v letu 2050 ves promet na elektriki,« se je v prihodnost ozrl Andrej Ribič, predsednik uprave Elektra Ljubljana.