
Nagrada za izjemno fotografijo
Andrej Tarfila je s fotografijo Cerkev na poljih Sorškega polja zmagal na enem največjih fotografskih natečajev na svetu v kategoriji Potovanje (Travel Open).
Selca – Potem ko je bila njegova Cerkev na poljih Sorškega polja izbrana za najboljšo na nacionalnem izboru v konkurenci 876 fotografij, je Andrej Tarfila, naš zunanji sodelavec iz Selc, v torek postal še svetovni zmagovalec na enem največjih fotografskih natečajev na svetu Sony World Photography v kategoriji Potovanje odprtega tekmovanja (Travel Open). Njegovemu uspehu daje še dodatno težo dejstvo, da sta fotografije na omenjenih izborih ocenjevali različni mednarodni žiriji. Še posebej je vesel, da je znova dokazal, da se za vrhunske fotografije ni treba odpraviti daleč, saj izjemne motive ponuja tudi domače okolje.
Fotografijo Cerkev na poljih Sorškega polja je posnel nekega jesenskega jutra s Šmarjetne gore, zajema pa posnetek pokrajine, kjer se sonce dviguje nad Škofjo Loko in okoliškim hribovjem. »Fotografija za marsikoga iz našega okolja morda ni nič posebnega, žirantje pa so v njej verjetno videli nekakšno eksotiko. Posebej bi izpostavil pripovednost – fotografija prikazuje polja, cerkev in daljnovod in tako na neki način združuje naravo, duhovnost in napredek civilizacije. Tu sta še kompozicija, kjer se daljnovod diagonalno čez fotografijo 'izgublja' v naravo, in barvni kontrast modre jutranje svetlobe in rumene, saj je sonce prav tedaj pod nizkim kotom posvetilo na pokrajino,« je Tarfila razmišljal, s čim mu je uspelo prepričati žirijo.
Na natečaju, ki ga organizira Svetovna fotografska organizacija v sodelovanju z družbo Sony, je letos sodelovalo kar 230 tisoč prijavljenih fotografij iz 186 držav. Tarfila se je nanj, kot pravi, prijavil brez vsakršnih pričakovanj. »Že nacionalna zmaga je bila presenečenje. S tem sem se uvrstil v ožji izbor desetih fotografij v svoji kategoriji in seveda sem upal, da mi morda uspe tudi zmagati,« je pojasnil Tarfila. Z zmago v svoji kategoriji, ki mu je poleg večje prepoznavnosti prinesla najnovejšo Sonyjevo fotografsko opremo, se je ponovno znašel v kategoriji desetih fotografij, katerih avtorji se potegujejo za naziv fotografa leta. Ali mu je morebiti uspelo tudi to, bo izvedel 21. aprila na razglasitvi v Londonu. V tamkajšnjem Somerset Houseu bo Andrejeva cerkev s Sorškega polja skupaj z ostalimi najboljšimi fotografijami tudi razstavljena, poleg tega pa bo objavljena še v knjižni izdaji fotografij natečaja.
Čeprav se s fotografijo ukvarja šele štiri leta, je bil Tarfila doslej že večkrat nagrajen in tudi zadnja nagrada je, kot pravi, še dokaz več, da je na pravi poti. Vrsto let je uspešno delal kot razvojni konstruktor, a v strojništvu ni mogel dovolj izraziti svoje ustvarjalnosti, zato se je odločil za nove izzive. Pri fotografiranju je popoln samouk, ki dokazuje, da se tudi z neprofesionalno fotografsko opremo lahko osvoji prestižno fotografsko nagrado.
Andrej Tarfila pa ni edini Glasov fotograf, ki je v zadnjem obdobju prejel mednarodno nagrado. Naj spomnimo, da je že večkrat nagrajeni Matic Zorman februarja šele kot drugi Slovenec zmagal na mednarodnem natečaju organizacije World Press Photo, in sicer v kategoriji Ljudje s fotografijo begunske deklice, ki čaka na popis v srbskem migrantskem centru.