Sava tudi brez ekonomskih pravic
Savi ni uspelo do roka, ki ga je postavila Banka Slovenije, prodati svojega deleža v Gorenjski banki. Na pobudo slabe banke sedaj ustanavljajo konzorcij za prodajo večinskega deleža banke.
Kranj – Sava v prisilni poravnavi poleg glasovalnih pravic v Gorenjski banki izgublja še ekonomske pravice, saj ji do ponedeljka ni uspelo prodati svojega 37,6-odstotnega deleža v banki, kakor ji je sredi septembra lani naložila Banka Slovenije. Bančni regulator je jeseni Savi glasovalne pravice v banki odvzel zaradi slabega finančnega položaja, hkrati pa ji je odredil, da mora v šestih mesecih prodati svoj, tedaj še 44-odstotni delež v Gorenjski banki, sicer ji bodo odvzete tudi pravice do upravljavskih upravičenj, torej tudi do dividende.
V Savi so potrdili, da njen delež še ni prodan, a hkrati poudarili, da ga vsekakor nameravajo prodati, saj je to skladno tudi s strateškim dezinvestiranjem družbe v okviru načrta finančnega prestrukturiranja. »Prodajo svojega deleža v Gorenjski banki je Sava na podlagi zahtev upnikov po hitrejšem dezinvestiranju finančnega stebra začela že junija 2015, torej že pred odločbo Banke Slovenije, ter jo na zahtevo upnika Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) takrat žal morala zaustaviti. Na osnovi odločbe Banke Slovenije, ki postavlja zelo kratek rok za izvedbo prodaje deleža, smo ponovno pristopili k uresničevanju načrta aktivnosti za prodajo deleža Save v Gorenjski banki,« so razložili. Potencialni kupci so že izkazali interes, trenutno pa ustanavljajo prodajni konzorcij za prodajo večinskega deleža banke, so še sporočili.
Iz DUTB so odgovorili, da si kot direktni lastnik Gorenjske banke, največji zastavni upnik in kot lastnik pomembnega deleža obveznic Save, ki so zavarovane z deležem Gorenjske banke, že nekaj časa prizadevajo za vzpostavitev prodajnega konzorcija. To je ne nazadnje slaba banka tudi predlagala imetnikom obveznic Save, ki so se na skupščini 18. februarja letos strinjali s pristopom h konzorciju. »V prizadevanjih je bila DUTB do sedaj uspešna, saj se je s sodelovanjem v konzorciju načeloma strinjala več kot polovica lastnikov oziroma zastavnih upnikov,« pravijo v DUTB. Glede na to, da je vlada januarja sprejela sklep o prenosu terjatev in obveznic Save na Slovenski državni holding, do katerega pa še ni prišlo, bo DUTB do prenosa opravljal vse potrebne aktivnosti z dolžno skrbnostjo, so še pojasnili.