Mare nostrum

Naše morje – tako so Rimljani imenovali morje, ki jih je oblivalo. Najprej je bilo to le Rimu najbližje Tirensko morje. Ko so razširili svoj imperij na vse Sredozemlje, je »naše« postalo celo Sredozemsko morje, ki pravzaprav še danes leži na sredi sveta. Žal je od vseh svetovnih kriznih žarišč tudi danes najbolj krizno prav sredozemsko, zlasti na vzhodnih in južnih obalah tega našega morja. Preden jih pobliže pogledamo, zapišimo z veseljem, da je minilo že 25 let, odkar je 7. marca 1991 takratna skupščina, ki ji je predsedoval gorenjski rojak France Bučar, sprejela resolucijo o pomorski usmeritvi Republike Slovenije – o tem, da želi Slovenija (p)ostati pomorska država.

Resnici na ljubo: Slovenija je pomorska republika postala že v letih po drugi svetovni vojni, ko je dobila tudi svojo obalo in morje ob njej. Lani sem na teh straneh predstavil novo in monumentalno knjigo zgodovinarke Nadje Terčon, kustosinje Pomorskega muzeja Sergej Mašera v Piranu. Usidrali smo se na morje je naslov knjige, podnaslov pa: Vzpostavitev slovenskega pomorstva 1945–1958. V njej prikaže, kako smo Slovenci v tistih letih kljub hudemu in pretkanemu nasprotovanju Hrvatov postali pomorski narod. Ključni sta bili dve dejanji: ustanovitev podjetja Splošna plovba Piran (SPP, 1954) in Luke Koper (1957). V knjigi vidimo, da je bilo v pionirskem dogajanju ob slovenskem morju tudi marsikaj gorenjskega. Ne le Triglav v grbu SPP in dejstvo, da je bilo eni prvih ladij ime Gorenjska. V ustanavljanju SPP je eno glavnih vlog odigral Škofjeločan Niko Kavčič, tedaj vodja ekonomskega oddelka Udbe, pozneje siva eminenca slovenskega bančništva … Slovenci smo se torej usidrali na morje, še vedno smo ob njem in na njem in plovemo. V Ljubljani tega nekateri še niso dojeli, kontinentalna zamejenost nekaterih naših prvakov je prevelika. Mednje očitno sodi tudi aktualni prometni minister, ki – sodeč po njegovem trmastem nasprotovanju gradnji drugega tira – nekako ne sprevidi, da je boljša povezava Luke Koper s srednjeevropskim poslovnim zaledjem nacionalna nuja, in ne le koprski problem.

Zdaj pa dvignimo sidro in odplujmo. Brž ugotovimo, da je naše morje isto kot ono davno, rimljansko. Tudi naše morje je Mare nostrum. Tudi letošnjo pomlad in poletje se bosta širom po Sredozemlju dogajali predvsem dve zgodbi. Kakor vsako leto ga bo preplavila množica turistov. Z obal Turčije in Libije, morda tudi Albanije in najbrž še katere druge pa bodo čez to morje prihajali vedno novi begunci iz Azije in Afrike. Vojni in ekonomski, med obema pravzaprav ni bistvene razlike, v hotenju teh množic po izselitvi v Evropo je nekaj neustavljivega, nekaj, kar je za Evropo hkrati izziv in velika nevarnost.

V začetku marca je EU migrantom zaprla njihovo balkansko pot. »Do not come to Europe!«, ne prihajajte v Evropo, jih je v Atenah posvaril Donald Tusk, predsednik Sveta Evrope. Zaman. Če jih EU in Nato ne bosta ustavila z bojnimi ladjami in policijo, bodo prihajali še naprej. Mare nostrum je tudi njihovo morje in ni pravega razloga, zakaj ga ne bi skušali prepluti. Rimljani so namreč poznali še eno resnico: »Navigare necesse est vivere non est necesse«; pluti je treba, živeti ne. Izrekel ga je Gnaeus Pompeius Magnus, ko je med silnim viharjem poveljeval ladji, ki je peljala hrano iz Afrike v lačno Italijo. Zdaj je Evropa sita, iz Afrike pa plujejo lačni migranti, vedno novi, ne bo jih zmanjkalo … Le kdo jih bo ustavil? Tudi slovenska vojna ladja Triglav jih bolj rešuje kot ustavlja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 17. julij 2010 / 07:00

Resne razmere v slovenskem novinarstvu

Ljubljana - Prodaja dnevnika Večer neznani računalniški firmi je dvignila na noge slovensko novinarsko srenjo, ki snovalce novega zakona o medijih poziva, da novinarje upošteva k...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Slovesno za praznik dela

Po Gorenjskem bodo ob prazniku dela pripravili številna prvomajska srečanja.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Neobičajna, močna zadruga

M Sora letos praznuje 60-letnico ustanovitve. Danes med dejavnosti zadruge ne spadajo zgolj klasične oblike pomoči kmetom, uveljavljajo se tudi v tujini.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Čipke so moje življenje

"Ne le, da so čipke lepe, zasvojena sem z njimi," pravi Iva Sobočan, mojstrica klekljanja, ki smo jo obiskali še pred začetkom drugih slovenskih klekljarskih dni v Žireh.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Komentar: Zakurite kres, prihaja internet

V začetku meseca je revija Manager drugič objavila lestvico najbogatejših Slovencev. Med njimi ni veliko bogatašev s Škofjeloškega.

Zanimivosti / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Na praznični izlet z otroki

Pred prvomajskimi prazniki mnogi starši razmišljajo, na kakšen zanimiv izlet bi lahko peljali otroke v bližajočih se prostih dneh. Nanizali vam bomo nekaj namigov za družinska potepanja.