Jože Bokal je prikazal izdelavo oblatov. / Foto: Aleš Senožetnik

Izdelovali butarice

V edinstveni Budnarjevi domačiji v Zgornjih Palovčah pri Kamniku so preteklo nedeljo obujali stara slovenska običaja izdelave cvetnonedeljskih butaric in peke oblatov.

Težko bi našli primernejši prostor za poustvarjanje starega slovenskega običaja izdelovanja cvetnonedeljskih butaric, kot je topla kmečka izba – »hiša« Budnarjeve domačije v Zgornjih Palovčah. Več sto let stara domačija s črno kuhinjo predstavlja edinstven živi muzej preprostega življenja naših prednikov na vasi.

Čudovit etnografski dogodek, ki ga je organiziralo Turistično društvo Kamn'k, je privabil veliko število obiskovalcev, ki jih je bilo skoraj preveč za majhno kmečko izbo. Gostje so si lahko ogledali, kako pod spretnimi prsti domačink Bernarde Kvas in Fani Sovinjšek nastajajo prave palovške butarice, nekateri pa so se tudi sami lotili izdelave. Precej pozornosti je požel tudi Jože Bokal, ki je na posebnem pekaču pekel velikonočne oblate – hostije. Gre za nekvašen kruh, pripravljen iz moke in vode. Pekač na oblatih pusti odtis Jezusovega monograma. Ta običaj v okolici Kamnika še vedno ohranjajo v Tuhinjski dolini in Šmarci.

V nekdanjih gospodarskih prostorih hiše je radovednežem še do konca marca na ogled 13 vrst butaric, ki pričajo o tem, na kako raznolike načine se še danes prebivalci z različnih koncev Slovenije lotevajo izdelave butaric.

»Butarico, zelenje, kaštron, pegl, kravji žegen, leseni žegen, prajkl, presmec, pušlc, ljubensko potico ali le vejice so po maši na cvetno nedeljo postavili v kuhinjo ali sobo, kjer so jo zataknili za stropni tram, preprosto oljčno vejico pa na razpelo. Domačijo, ljudi in živali naj bi blagoslovljeno zelenje varovalo pred vsem hudim, neurjem, požarom, boleznijo in uroki,« je o navadah povedala Sabina Romšak iz kamniškega Turistično-informacijskega centra, ki je tudi pripravila razstavo butaric.

Včasih – in gotovo marsikje še danes – so fantje med seboj tekmovali, kdo bo na cvetno nedeljo k blagoslovu prinesel najlepšo in najvišjo butaro. Večja in lepša kot je bila, več pozornosti je užival njen lastnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 19. julij 2013 / 12:54

Mesec dni brez subvencionirane prehrane

Kranj - S 15. julijem je za en mesec, do vključno 15. avgusta, po določilih ZUJF onemogočeno koriščenje subvencij za subvencionirano študentsko prehrano. V tem času bo marsikateri študent...

Objavljeno na isti dan


Tržič / sreda, 2. september 2020 / 16:03

Obnovili bodo cesto skozi BPT

Tržič – Občina Tržič bo na območju nekdanje Bombažne predilnice in tkalnice (BPT) začela obnavljati cesto. Dvoletni projekt rekonstrukcije vozišča skozi območje BPT bo sofinanciralo ministrstvo za...

Gospodarstvo / sreda, 2. september 2020 / 16:01

»Dobrote« tokrat v drugačni izvedbi

Največja razstava prehranskih kmečkih izdelkov v državi Dobrote slovenskih kmetij bo letos prilagojena razmeram, ki jih je povzročil novi koronavirus.

Izleti GG / sreda, 2. september 2020 / 15:58

Odkrivanje lepot slovenske Istre

V nedeljo sem se prebudila v precej sveže jutro in po hitrem preletu vremenske napovedi sem bila v hipu odločena, da se bova z Nejcem tokrat na lov za sončnimi žarki odpeljala na Primorsko. Vendar...

Kranj / sreda, 2. september 2020 / 15:56

Uničujejo jim grobove

Kranj – Kranjčani, ki imajo grobove svojcev na Mestnem pokopališču Kranj, opažajo, da se po njem pogosto sprehajajo nepridipravi, ki uničujejo grobove. Sprašujejo se, kako je to moč preprečiti in k...

Zanimivosti / sreda, 2. september 2020 / 15:55

Meglen in vetroven Stol

Kljub slabemu vremenu, ki je spremljalo letošnji 46. tradicionalni Pohod Večno mladih fantov na Stol, se je minulo soboto na goro povzpelo enaindvajset pohodnikov.