Kranjčani za strpnost in solidarnost
Na shodu za solidarno in svobodno Gorenjsko, ki ga je v Kranju pripravila Protirasistična fronta brez meja – Gorenjska, se je v soboto pred Prešernovim gledališčem zbralo okrog štiristo ljudi.
Kranj – Solidarnost, strpnost in enakost za vse ter glasen ne rasizmu in izključevanju je bilo osnovno sporočilo sobotnega shoda, ki ga je Protirasistična fronta brez meja – Gorenjska pripravila v odgovor na zavrnitev namestitve begunskih otrok v kranjskem dijaškem domu in protest v Šenčurju proti namestitvi beguncev v prostore nekdanjega Baumaxa. Vse to je po besedah Blaža Jelenca, ki je tudi nagovoril zbrane pred Prešernovim spomenikom, vrglo temno senco na Kranj in vso Gorenjsko. »A to ni naš Kranj. Treba je reči ne rasizmu in sovraštvu, hočemo solidarno in svobodno Gorenjsko.«
V javnosti so zadnji dogodki v Kranju in Šenčurju ustvarili podobo Kranja kot ksenofobnega in rasističnega mesta, a Kranj je v resnici drugačen, so prepričani v protirasistični fronti. »Kranj je odprto mesto. Mislim, da moramo prebivalci pokazati, da v Kranju lahko sprejmemo ljudi, ki so drugačne narodnosti in veroizpovedi ter da lahko živimo skupaj,« je poudaril Blaž Jelenc in dodal, da so obenem želeli opozoriti na probleme današnje družbe tudi v svetovnem merilu. Pozvali so h končanju vojn in gradnji drugačnega sveta, kjer bo prostor za vse ljudi, ne le za izbrance. Tako je ena od govornic poudarila, da je prepotovala že precej sveta in povsod naletela na dobre in slabe ljudi, a vsi smo del človeštva. »Kdo so ljudje, za katere se je del Kranja odločil, da so nedobrodošli? So taki kot mi, enako raznoliki.« S postavljanjem ograj in zaprtjem tako imenovane balkanske poti za begunce si je po njenem Evropa že umazala roke s krvjo. »Še naprej pa nam vladajo elite, ki na človeka gledajo le kot na potencial za izkoriščanje.« Ob tem je Jelenc spomnil, da je tudi Slovenija članica Nata, ki seje bombe na Bližnjem vzhodu, potem ko v tamkajšnje države »svoje kremplje zasadijo elite«. Posledica, je dodal, pa je begunska kriza v Evropi. »Begunci ne prihajajo islamizirat Evrope, ampak zgolj bežijo pred vojno.«
Na shodu so zato zahtevali boljšo prihodnost za vse ter varen prehod in pomoč tistim, ki so pregnani s svojih domov. Podporo temu je na shodu izrazila tudi Petra Puhar Kejžar. »Želimo pokazati, da nas je veliko takih, ki razmišljamo pozitivno, smo solidarni, tolerantni in pripravljeni pomagati ljudem v stiski.« Prepričana je namreč, da bi morali tudi miroljubni in strpni postati bolj glasni. Tako razmišlja tudi direktorica Dijaškega in študentskega doma Kranj Judita Nahtigal, ki se je javno zavzela za sprejem begunskih otrok. »Očitno bomo morali povzdigniti glas tudi tisti, ki smo doslej z molkom dopuščali razraščanje ksenofobije.« Poudarila je še, da je treba otroke z zgledom naučiti, da sočutnost, humanost in strpnost nimajo nacionalnih meja. »Danes smo vsi državljani sveta. Če smo pripravljeni poslušati drug drugega, nas razlike ne razdvajajo, ampak bogatijo.« Za podporo beguncem se je na shodu javno zahvalil tudi Iranec, ki je v Slovenijo prišel pred dvema mesecema. Eden od udeležencev protesta, Darjan L. iz Murske Sobote, pa je poudaril, da pravi sovražnik niso begunci, ampak kapital in elita, ki nam ponuja le drobtinice s svoje mize, zato na različne načine preusmerja pozornost s tega, »ker se boji, da bomo tudi mi zahtevali torto, ki pripada vsem«.
Na shodu pa so bili tudi nekateri posamezniki, ki nasprotujejo sprejemanju beguncev. »Slovenija ima dovolj svojih težav in ne potrebuje beguncev. Vzamejo naj jih v Katarju ali Savdski Arabiji, kjer imajo dovolj bogastva,« je poudarila ena od nasprotnic s slovensko zastavico v roki.