V Domplanu so pričakovali večji odziv dolžnikov
V okviru projekta enkratnega odpisa dolgov, ki je bil del celotnega paketa pomoči najranljivejšim skupinam prebivalstva, so podjetja in občine skupaj odpisali za 1,9 milijona evrov dolgov.
Kranj – Projekt odpisa dolgov se je končal konec januarja, sporazum o odpustu dolga pa je podpisalo 93 podjetij in 120 občin. Skupaj so odpisali za 1,9 milijona evrov dolgov, od tega občine 555 tisoč evrov, podjetja skoraj 1,3 milijona evrov, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti 79 tisoč evrov ter republiška finančna uprava štiri tisoč evrov, so pojasnili pri ministrstvu za delo.
S projektom, v okviru katerega so podjetja in občine skupaj prejela 7728 vlog za odpis dolgov, od tega je bilo 3604 vlog upravičenih, so pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zadovoljni, je poudarila ministrica Anja Kopač Mrak. »Prostovoljno in za dober namen smo združili podjetja, občine, humanitarne organizacije in vlado. Upam, da so vsi, ki so izpolnjevali kriterije in so imeli stare dolgove, to priložnost izkoristili,« je dejala ministrica in dodala, da čudežev niso obljubljali, kljub temu pa so pomagali več kot 3500 ljudem v stiski. Med občinami, ki so odpisale največ dolgov, so ljubljanska (130 tisoč evrov), mariborska (71 tisoč evrov) in slovenjgraška (39 tisoč evrov), med podjetji pa NLB (227 tisoč evrov), Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana (110 tisoč evrov) in kranjski Domplan, v katerem so odpisali za 88 tisoč evrov dolgov. Vodja ekonomskega sektorja pri Domplanu Maja Žnidaršič je pojasnila, da so glede na stike s strankami, ki imajo težave s poravnavanjem plačil, načeloma pričakovali večji odziv oziroma več vlog za odpis dolgov. »Očitno so bili ljudje premalo ozaveščeni glede možnosti odpisa,« domneva. Skupaj so sklenili 23 dogovorov, pri čemer sta bili dve stranki dolžni za plin, drugim so se dolgovi nabrali iz naslova upravljanja stavb. Nekaj od skupnega dolga po njenih besedah odpade še na Komunalo Kranj, saj so na nekaterih položnicah, ki jih izdajajo pri Domplanu, obračunane tudi komunalne storitve. Zavrnili so 13 vlog, ker dolžniki niso ustrezali pogojem za odpis dolgov. Največjemu posamičnemu dolžniku se je nabralo kar za 23 tisoč evrov neplačanih obveznosti. »Ostali niso bili niti blizu temu znesku,« je še poudarila Maja Žnidaršič.
V sklopu tako imenovanega paketa pomoči so se pri ministrstvu lotili tudi reševanja deložacij in med drugim izdali brošuro z nasveti, kako preprečiti deložacije. »Ljudje namreč svojih pravic ne poznajo dobro, pa tudi težave včasih začnejo reševati prepozno,« pojasnjujejo pri ministrstvu. Z republiškim stanovanjskim skladom so prvič poiskali prazna državna stanovanja, pri čemer so jih enajst že opremili in so na voljo deložiranim družinam kot začasna rešitev. Zadnji del paketa pomoči pa je bil namenjen pomoči prejemnikom socialnih transferjev. Z ministrstvom za pravosodje so spremenili zakon o izvršbi in zavarovanju, saj so banke doslej prejemnikom zaračunavale nadomestilo za izvrševanje sklepov o izvršbi in jim s tem pobrale sredstva, ki so namenjena osnovnim stroškom za preživetje.