
Fotografska podoba sveta
Dogajanja po svetu si največkrat ogledujemo na ekranih, o njih poslušamo po radiu in beremo v časopisih. Posebno dragocen medij za njihov prikaz je fotografija. Še posebej novinarska, reporterska, zlasti najboljše te vrste …
World Press Photo
Organizacija World Press Photo vsako leto razpiše mednarodni fotografski natečaj, za leto 2015 je bil že 59. po vrsti. Žirija je izbrala zmagovalce med 82.951 fotografijami 5775 fotografov iz 128 držav, prijavili so se fotoreporterji, agencije in časopisi z vsega sveta. Tudi ta natečaj je bil v znamenju najbolj aktualnega dogajanja na svetu – prebežniške krize. V kategoriji Ljudje sta prvo in drugo nagrado osvojila slovenska fotografa Matic Zorman in Matjaž Krivic. Prvi objavlja tudi v Gorenjskem glasu. Zmagal je s fotografijo begunske deklice, ki čaka na registracijo v vasi Preševo v Srbiji, z rokami se drži za kovinsko ograjo, prestrašeni obraz pa ji zakriva plastična folija, kar daje vtis, da je njen položaj dušeč. Za najboljšo fotografijo leta pa je žirija izbrala delo fotografa Warrena Richardsona, posneto 28. avgusta 2015. Na njej je begunec, ki prečka mejo med Srbijo in Madžarsko in skozi luknjo v žični ograji podaja dojenčka. Fotografija je nastala v tako neugodnih okoliščinah, da se je njen avtor šele veliko pozneje zavedel, kako kakovosten prizor je ujel. Sprva je ni hotel prijaviti na natečaj, a ga je k temu »zavedla« partnerica, ki je prav tako fotografinja in urednica fotografije. Ko je videl svojo fotografijo na ekranu, je povedal, kar sledi. »Poznate tisti trenutek, ko v kinodvorani zatemnijo luči in se v trenutku na platnu pojavi podoba? No, doma sem sedel pri ugasnjeni luči, saj po navadi delam, ko moja družina že spi. Kar naenkrat se pojavi ta fotografija in občutek je bil enak. Samo rahlo sem jo posvetlil in povečal kontraste, da se je prizor izluščil iz teme. V grlu sem dobil nekakšen cmok in srčni utrip se mi je pospešil …« Fotografija je nastala v noči, ko so begunci iz srbske vasi Horgoš potovali v Röszke na Madžarskem. »V sadovnjaku se je skrivalo približno dvesto Sircev, ki so iskali pot čez mejo. Držal sem se jih kake štiri ure; s policijo so se zapletli v igro mačke in miši; nanje so kričali, da bodo aretirani, če prestopijo na Madžarsko … Vedel sem, kaj skušajo narediti, in ko so bili tiho, sem moral biti tiho tudi jaz. Moral sem upoštevati njihova pravila, ker jim nisem hotel škodovati.« Fotografiral je, ko je čez jarek tik pod ograjo skakala sklenjena veriga ljudi. »Vse je potekalo zelo hitro, zato sem moral dobesedno nastaviti aparat v določeni oddaljenosti in upati, da bom dobil solidno fotografijo, ker je bilo tako temno. Tiste noči je bila polna luna, zato je svetloba na fotografiji v bistvu mesečina.« Predsednik žirije Francis Kohn je ob zmagovalni fotografiji izjavil, da je tako učinkovita ravno »zaradi svoje preprostosti in simbolike bodeče žice … Zdelo se nam je, da je v njej vse potrebno za močno vizualno predstavitev tega, kar se dogaja z begunci. Po mojem mnenju je to zelo klasična fotografija in brezčasna. Upodablja konkretno situacijo, ampak na klasičen način v najboljšem pomenu besede.« (Vir: MMC RTV SLO) Sicer pa fotografija vse to pove sama po sebi.
Najbolj nevarna mesta na svetu
Mehiška nevladna organizacija Seguridad, Justicia y Paz (Varnost, pravičnost in mir) je v začetku 2016 objavila lestvico petdesetih mest na svetu, ki so najbolj nevarna za življenje ljudi. Prva med njimi so: Caracas (Venezuela), San Pedro Sula (Honduras), San Salvador (Salvador), Acapulco (Mehika), Tegucigalpa (Honduras), Valencia (Venezuela), Palmira (Kolumbija), Cape Town (JAR), Cali (Kolumbija), Forzaleza (Brazilija), Ciudad de Guatemala (Gvatemala), Detroit (ZDA), Tijuana (Mehika), New Orleans (ZDA), Kingston (Jamajka), Johannesburg (JAR). Že na prvi pogled se vidi, da je največ nevarnih mest v Latinski Ameriki, a tudi v ZDA. V Caracasu, ki ima dobre tri milijone prebivalcev, so v letu 2015 našteli 3946 umorov, kar je 120 umorov na sto tisoč prebivalcev. Tako je Caracas s prvega mesta te neslavne lestvice po štirih letih izpodrinil honduraško mesto San Pedro Sula, v katerem dosegajo povprečje 111 umorov na sto tisoč prebivalcev. Od 50 mest je kar 21 brazilskih, le osem jih ni v Latinski Ameriki. Štiri so v ZDA, štiri v Južnoafriški republiki. Najnevarnejši v ZDA je St. Louis (55 umorov na sto tisoč prebivalcev), v Južnoafriški republiki je najnevarnejši Cape Town …
Napotek za Mehiko
Papež Frančišek je med odmevnim obiskom Mehike, ki je trajal cel teden, izjavil: »Mehiko preoblikujte v državo priložnosti, iz katere se ne bo treba izseliti, da bi lahko sanjali ... In kjer ne bo treba žalovati za moškimi in ženskami ter mladimi in otroki, ki so uničeni v rokah trgovcev smrti.«