Obresti so rekordno nizke
Zaradi negativnega gibanja medbančnih obrestnih mer so v bankah rekordno nizke tudi obrestne mere za vpogledna sredstva na osebnih računih in depozite, še zlasti kratkoročne.
Kranj – Bančne obrestne mere za denar, ki ga imate na osebnih transakcijskih računih, so že nekaj časa rekordno nizke. Ob pregledu ponudb, ki jih slovenske banke oglašujejo na svojih spletnih straneh, se je izkazalo, da prav vse banke za vpogledna sredstva na osebnih računih zagotavljajo nominalno obrestno mero zgolj v višini 0,01 odstotka. Izredno nizke so tudi obresti na depozite fizičnih oseb, še zlasti kratkoročnih. Za enoletno vezavo 10 tisoč evrov banke ponujajo največ 0,35-odstotno nespremenljivo obrestno mero, za dveletni depozit v enakem znesku pa lahko iztržite največ enoodstotno obrestno mero. Seveda gre za redno ponudbo bank, zato se splača pred vezavo svojega denarja pri različnih bankah pozanimati, ali imajo morda tisti trenutek kakšno ugodnejšo, akcijsko ponudbo.
Bančniki razlagajo, da so obrestne mere za sredstva na osebnih računih in depozite fizičnih oseb rekordno nizke zaradi trenutnih razmer na finančnih trgih. »Medbančne obrestne mere do enega leta so negativne, negativni so tudi donosi na večino obveznic,« so pojasnili v Poštni banki Slovenije (PBS). Na vprašanje, ali bi bila lahko obrestna mera teoretično tudi ničelna ali celo negativna, so odgovorili pritrdilno: »Teoretično bi seveda obrestna mera za sredstva na osebnih računih lahko bila negativna, saj tudi banka plačuje negativne obresti za sredstva, ki jih ima na računu (–0,30 odstotka letno).« Tudi v Gorenjski banki pojasnjujejo, da se obrestne mere v evroobmočju zadnja leta postopoma, a vztrajno znižujejo, čemur se prilagajajo tudi banke. »V Gorenjski banki pozorno spremljamo dogajanja na kapitalskih trgih in svojo politiko obrestnih mer ustrezno prilagajamo tovrstnim gibanjem v domačem in širšem evropskem bančnem prostoru,« pravijo. V obeh omenjenih bankah sicer pričakujejo, da bodo obrestne mere ostale na podobnem nivoju tudi v nadaljevanju leta. V Gorenjski banki tako ocenjujejo, da se bo trend zniževanja obrestnih mer nadaljeval, predvsem daljših ročnosti, dinamika zniževanja pa bo predvidoma manjša kot v zadnjih letih.
Nizke obresti seveda vplivajo tudi na obseg na novo sklenjenih depozitov. V PBS tako ugotavljajo, da so se sredstva na depozitih opazno znižala, po drugi strani pa komitenti v večji meri prihranjen denar zadržujejo kar na osebnih računih. »Slovenci smo na tem področju še vedno relativno konservativni in ostajamo naklonjeni vezavi prihrankov, čeprav je zaradi rekordno nizkih obrestnih mer vezava sredstev vse manj privlačna. V Gorenjski banki se to odraža predvsem v spremenjeni strukturi vezav, in ne v njihovem obsegu. Na račun kratkoročnih namreč narašča obseg dolgoročnih vezav, kjer so obrestne mere višje,« pa pravijo v Gorenjski banki.