
Otroci lahko voznika zelo zmotijo
Skoraj četrtina voznikov je v spletni anketi Avto-moto zveze Slovenije priznala, da so zaradi ukvarjanja z otrokom med vožnjo že spregledali kaj pomembnega na cesti, osem odstotkov pa se jih je zaradi tega že znašlo v nevarni situaciji.
Kranj – Kar 22 odstotkov voznikov otroke vsaj občasno pelje nepripete v otroškem sedežu, kadar se ti ne peljejo s starši, enajst odstotkov voznikov pa tudi svoje otroke na krajših relacijah vsaj občasno vozi nepripete, je pokazala nedavna spletna raziskava Avto-moto zveze Slovenije. Njeni rezultati so tudi pokazali, da je vsaj za petino voznikov obnašanje otrok v avtu pogosto moteče, skoraj četrtina voznikov pa je zaradi ukvarjanja z otrokom med vožnjo že kdaj spregledala kaj pomembnega na cesti (odcep, prometni znak …).
Raziskava, v kateri je sodelovalo slabih 700 slovenskih voznic in voznikov, je razkrila, da so vozniki na krajših relacijah, kot sta pot v šolo ali vrtec, pogosto manj zahtevni glede varnosti, kot je predpisano, navajajo v AMZS. 23 odstotkov jih je namreč priznalo, da so otroka že vozili tako, da je otrok sedel pri nekom v naročju namesto na sedežu, sedem odstotkov pa, da so že vozili več potnikov (otrok), kot je bilo v vozilu registriranih sedežev.
Vožnje otrok v šolo in domov so pogosto povezane s pomanjkanjem časa, prometnimi konicami in drugimi dogodki, ki povzročajo nejevoljo voznikov in otrok v avtomobilu, v takšnem vzdušju pa so voznikove odločitve prepogosto prenagljene, napačne in nevarne, ugotavljajo v AMZS. Petino voznikov tako vedenje otroka med vožnjo pogosto moti, četrtina jih pravi, da so že spregledali kaj pomembnega na cesti zato, ker so se med vožnjo ukvarjali z otrokom, osem odstotkov anketiranih pa se je zaradi ukvarjanja z otrokom med vožnjo že znašlo v nevarni situaciji na cesti.
Kar šest od desetih vprašanih voznikov meni, da je obnašanje in komunikacija z otroki med vožnjo problem, o katerem je vredno govoriti. V AMZS se zato že vrsto let zavzemajo za osveščanje na področju varnosti najšibkejših udeležencev v prometu, sopotnikov in otrok. V sklopu mednarodnih projektov dvakrat letno izvajajo in objavljajo teste otroških sedežev v Motoreviji, reviji za člane AMZS, da bi staršem v čim večji meri olajšali izbiro, in opozarjajo na pomen varnosti sopotnikov v vozilu. Stalno ozaveščanje na vseh ravneh je nujno, kot je nujna tudi stalna odgovornost vsakega od nas, da z lastnim zgledom doprinese k večji varnosti na cestah, pravijo.