
Skupaj na evropske razpise
V Združenju dvanajstih zgodovinskih mest Slovenije (med njimi so tudi štiri gorenjska) so se na nedavni skupščini dogovorili za skupen program. Povezani želijo kandidirati tudi na evropskih razpisih.
Škofja Loka – V združenju zgodovinskih mest Slovenije so tudi štiri gorenjska: Tržič, Radovljica, Kranj in Škofja Loka. Na nedavni skupščini v Slovenskih Konjicah so sprejeli letošnji program dela. Ta med drugim vključuje izmenjavo gostovanj in promocij mest na večjih prireditvah, ki potekajo v mestnih središčih članic združenja. V Kranju je bil to nedavno Prešernov smenj, v Radovljici vabijo na majski festival keramike in julija na srednjeveški dan s srednjeveško tržnico, v Škofji Loki na festival zgodovine Historial sredi junija, v Tržiču na tržni dan v maju ob mednarodni razstavi mineralov, fosilov in okolja ter septembra na Šuštarsko nedeljo. V lokalnih gasilih in koledarjih prireditev poskrbijo tudi za izmenjavo informacij o dogajanjih, skupne so akcije, povezane z izvajanjem strategije trženja zgodovinskih mest.
»Pripravljamo tudi projekte za sodelovanje na razpisih Evropske unije. Trenutno sta odprta razpisa Interreg Slovenija Hrvaška in Slovenija Avstrija, na upravičenem območju slednjega so tudi gorenjska mesta,« je povedala generalna sekretarka združenja Mateja Hafner Dolenc, sicer iz Škofje Loke. Tretji razpis, kjer bi lahko sodelovali, je produktni razpis ministrstva za gospodarstvo, namenjen pa bo podpori ključnim turističnim produktom, med njimi je tudi produkt mesta in kultura. V zvezi s skupnimi nastopi na razpisih pa škofjeloški župan Miha Ješe opozarja na povezavo s pobratenimi mesti v drugih državah in s Podonavsko pobudo, izmenjavo informacij med njimi glede možnosti povezovanja na različnih področjih, do skupnih projektov z namenom iskanja skupnih učinkov in možnih partnerjev in vlagateljev.
Pomemben je tudi program izobraževanj. Mateja Hafner Dolenc: »Letos bomo skupaj z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, Fakulteto za arhitekturo in Srednjo gradbeno šolo Ljubljana nadaljevali program izobraževanj Šola prenove. Prva delavnica Kdo dela na dediščini je že za nami, novo pa pripravljamo ob koncu februarja. Sodeluje srednja gradbena šola, povezali pa smo se tudi z Obrtno zbornico Slovenije – za obrtnike, izvajalce gradbenih del. Gradenj je vse manj, priložnost za te poklice pa se kaže v prenovah. Tema šole prenove bo delavnica Sanacija apnenih ometov, potekala bo od 22. do 26. februarja, in sicer teoretični del na srednji šoli v Ljubljani, praktični pa na Gorenjskem, na objektu Mošnje 9.«
Letošnje petnajsto leto delovanja namerava Združenje zgodovinskih mest Slovenije praznovati z izdajo knjige – monografije z naslovom Dragocenosti starih mestnih jeder. Predstavili bodo mesta in še posebej uspešno izvedene obnove v starih mestnih jedrih. »V Škofji Loki je to prenova Cankarjevega trga z okoliškimi ulicami, predstavili pa bomo tudi obnovo dveh stanovanj na Mestnem trgu,« pravi Hafner Dolenčeva. »Namen knjige je obeležiti naš praznik in hkrati pokazati, da mesta živijo, se razvijajo, da imajo življenje, ki ga vanj prinašajo z uspešno izvedenimi prenovami prebivalci, lastniki, posamezniki pa tudi lokalne skupnosti, ki po svojih najboljših močeh skrbijo za stavbe in stara mestna jedra.«