
Migrantov ne želijo v svoji bližini, napovedujejo shod
V zvezi z morebitno nastanitvijo migrantov v Šenčurju še ni nobene odločitve, protestniki pa že napovedujejo shod. V kranjskem odboru SDS zoper migrantski center v nekdanjem Baumaxu zbirajo podpise.
Šenčur – V zvezi z lokacijami nastanitvenih centrov za migrante v Šenčurju, Kidričevem in na Vrhniki še ni nobene odločitve in takoj, ko bo, bodo o njej obvestili javnost, je v sredo povedal državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic. Dejal je tudi, da se glede postavljanja centrov pojavljajo dezinformacije, zaradi česar so z župani na potencialnih novih lokacijah za nastanitvene centre ves čas v kontaktu in pripravljeni razčistiti katera koli vprašanja.
Da odločitve o Baumaxu še ni, je potrdil tudi župan občine Šenčur Ciril Kozjek, češ da inšpektorji, ki so si lokacijo ogledali prejšnji teden, še pripravljajo poročilo o primernosti objekta za ureditev v nastanitveni center. Sam je pristojne seznanil z dejstvom, da je po občinskem prostorskem načrtu ta lokacija namenjena trgovski dejavnosti, in ne bivanju. »Da poslopja Baumaxa lastniki ne bi oddali za namestitev migrantov, se trudimo, da bi skupaj z nepremičninskimi firmami čim prej našli najemnika s področja trgovske dejavnosti,« je povedal Kozjek. Občani si v svoji bližini ne želijo migrantov, šenčurska občina ima pri tem tudi podporo sosednjih občin Kranj in Cerklje, še dodaja Kozjek. »Ko smo se s predstavniki države prvič pogovarjali o morebitni namestitvi migrantov, je bilo rečeno, da bi bili v Baumaxu nastanjeni tisti, ki jih bodo pripeljali iz Dobove in jih skozi Karavanški predor poslali naprej v Avstrijo. Sedaj je predor zaprt, mi pa smo v strahu, da bi v Baumaxovo poslopje dobili tiste migrante, ki jih bodo v sosednji državi zavrnili,« razmišlja Kozjek, ki deli prepričanje svojih občanov, da v Sloveniji ni mesto tem migrantom.
Podpisi proti naselitvi migrantov
Šenčurjani so nasprotovanje namestitvi migrantov v petek izrazili z manjšim protestom na parkirišču Baumaxa, pobuda z družabnih omrežij, ki se podpisuje Gorenjska je proti migrantskemu centru, pa tam protestni shod napoveduje za soboto, 20. februarja. Posebej ostro nasprotovanje nastanitvi migrantov v Šenčurju pa izraža Mestni odbor SDS Kranj, ki je minuli teden začel zbirati podpise. Navaja več razlogov, zakaj bi v Šenčurju ne smeli sprejeti migrantov. Tako naj bi bila lokacija v križišču avtoceste in regionalne ceste na letališče varnostno povsem neprimerna; zaradi neustrezne lokacije ter neustreznosti objekta je nameri nastanitve migrantov v ta objekt dala povsem negativno oceno tudi policija. Sklicujejo se na izkušnje tujih držav od Malmöja in Kölna do Dunaja in Pariza, »ki nedvoumno dokazujejo, da je vsako masovno naseljevanje migrantov vir ogrožanja varnosti in osebne integritete zlasti žensk in otrok, v Sloveniji tudi ne potrebujemo prav nobenega migranta, saj imamo svojih socialnih problemov in težav že preveč«. Po besedah Branka Grimsa pa je najpomembnejša pravica do varnosti in spoštovanja osebne integritete temeljna ustavna pravica vsake državljanke in državljana Republike Slovenije in noben interes tujcev ali tujih držav ni in nikdar ne more biti nad to pravico. Bojijo pa se, da Baumax ni edina lokacija, Grims se sprašuje, ali niso nemara v igri tudi stavbe Tekstilindusa, Peka, vojašnice ... »Kjerkoli na Gorenjskem bodo poskušali naseliti migrante, bomo odločno proti. Na lokalni ravni bomo uporabili vsa demokratična sredstva, od zbiranja podpisov do organizacije protestnih shodov,« je napovedal Branko Grims.