Današnji junaki na zgodovinski preizkušnji

Angleška pisateljica kriminalk P. D. James je nekoč izjavila: »Celotno leposlovje je v dobršni meri avtobiografsko, večina avtobiografij pa je seveda izmišljena.« Leposlovje je, tako kot večina umetnosti, res fikcija, ampak, ker je v njem pogosto mogoče prepoznati življenje pisateljev, ki ga ustvarjajo, je pisateljici mogoče samo pritrditi. Znana je anekdota kolumbijskega pisatelja Gabriela Garcíe Márqueza, ki je v romanu Sto let samote opisal pokol na železniški postaji, ki se je res zgodil, a niti slučajno ni bil tako krvav, kot ta, ki je ostal zapisan v romanu. Pisatelj je sam priznal, da je za zgodbo potreboval več krvi, zato je namenoma enormno povečal število mrtvih, ampak potem je podatek iz njegovega romana čisto zares zašel v resne zgodovinske študije.

Še boljša je zgodba o nastanku imena Amerika. Večina ljudi na vprašanje, od kod izvira, avtomatično odgovori, da je kontinent tako poimenoval italijanski morjeplovec Amerigo Vespucci, v Latinski Ameriki pa vam bodo govorili nekoliko drugače. Amerigo se sploh ni imenoval tako. Njegovo rojstno ime je bilo Albérico Vespucci, poleg tega ni bil kapitan ladje, ampak le eden od članov posadke, zadolžen za risanje zemljevidov. Po njegovi vrnitvi v Evropo je nastal prvi zemljevid sveta z omembo Amerike, ki ga je leta 1507 narisal nemški kartograf Martin Waldseemüller. Na njem je na kontinentu napisal Amerika in na vrhu zemljevida narisal Vespuccija ter ga iz Albérica preimenoval v Ameriga. Beseda Amerrigua je namreč stara majevska beseda, s katero so Maji še pred prihodom Špancev imenovali območje, ki zajema današnjo Nikaragvo.

Zgodovino od nekdaj pišejo zmagovalci in tako je po vsem svetu. Čisto nič drugače ni v Sloveniji. Že samo če omenimo Dražgoše, lahko iz dveh različnih političnih polj slišimo popolnoma drugačni razlagi tega pomembnega zgodovinskega dogodka. Sicer pa je obdobje druge svetovne vojne in revolucije prava zlata jama za zgodovinarje z leve ali desne opcije. Po vojni so imeli komunisti več desetletij časa za ustvarjanje svoje zgodovine, nekaj podobnega so počeli emigranti v tujini, po vrnitvi demokracije v Slovenijo pa smo vsi skupaj dobili priložnost, da preverjamo tako eno kot drugo stran.

V zadnjem času je enega pomembnih količkov v teh interpretacijah postavil zgodovinar Božo Repe s svojo biografijo Milana Kučana, politika, ki je nedvomno močno zaznamoval našo sodobno zgodovino. Knjiga se ne odlikuje le po vsebini, ampak tudi obliki. Znano je recimo, da se ni hotela vžgati protestnikom pred Kučanovo hišo, zaradi njene teže pa si nihče tudi ne želi, da bi jo dobil »s knjigo po glavi«. Mitja Ribičič, še eden od pomembnih in spornih politikov, je nekoč besede branil s stavkom »s knjigo nad knjigo«. Tedaj je bil to nekakšen znak za odprto kritiko, v kateri je kmalu na vrsto prišel tudi on sam. Tudi Milan Kučan bo kljub biografiji še naprej predmet politike in študij. Generacije, ki prihajajo, bodo na našo zgodovino gledale zelo neobremenjeno, predvsem pa si bodo same ustvarile svojo resnico.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / nedelja, 18. maj 2008 / 07:00

Izjemen ustvarjalni opus Mihe Baloha

Ob njegovi 80-letnici se vse bolj odstira izjemen ustvarjalni opus slovenskega gledališkega in filmskega igralca, Jeseničana Mihe Baloha.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 2. marec 2014 / 16:23

Med počitnicami zasedeni

V Kranjski Gori imajo te dni idealne zimske razmere, ki v kombinaciji z zimskimi počitnicami dobro polnijo njihove turistične nastanitve. V Bohinju so hoteli med tednom ta čas zasedeni od 50- do 70-od...

Šport / nedelja, 2. marec 2014 / 16:21

Domen Škofic naj športni plezalec

Planinska zveza Slovenije je nagradila alpiniste in športne plezalce za dosežke v minulem letu. Letos so prvič podelili tudi nagrado za življenjsko delo – prejel jo je Tone Škarja.

Cerklje na Gorenjskem / nedelja, 2. marec 2014 / 16:19

Najboljša hrana je lokalna

Občina Cerklje nadaljuje sklop srečanj in izobraževanj, s katerimi želijo opozoriti na pomen domače hrane in spodbuditi povezanost med lokalnimi kmeti in potrošniki. Sestavili bodo seznam lokalnih pon...

Gorje / nedelja, 2. marec 2014 / 16:18

Poplačali dolg za projekt REAAL

Na Občini Gorje so dobili povrnjena vsa sredstva za projekt REAAL, v okviru katerega so izvedli energetsko obnovo šole.

Škofja Loka / nedelja, 2. marec 2014 / 16:18

Zahvala zvestim krvodajalcem

Območno združenje Rdečega križa Škofja Loka je izreklo priznanja krvodajalcem, ki so kri darovali od pet- do devetdesetkrat.