Na razstavi o Prešernovem prihodu v Kranj izvemo marsikaj zanimivega o mestu v njegovem času. / Foto: Tina Dokl

Ko je pesnik prišel v Kranj

V Galeriji Kranjske hiše je na ogled dokumentarna razstava ob 170. obletnici prihoda dr. Franceta Prešerna v Kranj. V njegovem času je mesto imelo oseminštirideset gostiln.

Kranj – Februarja 1846 se je takratni avstrijski cesar odločil, da se število odvetnikov na Kranjskem poveča za štiri in da se novim odvetnikom za opravljanje odvetniške službe določijo kraji izven Ljubljane. Za enega je bil kraj bivališča in delovanja določen Kranj – in na to mesto je bil imenovan dr. France Prešeren. Jeseni tega leta sta se s sestro Katro preselila v podeželski Kranj, ki je imel tisti čas le dva tisoč prebivalcev, desetkrat manj kot Ljubljana. »Prešernov prihod v Kranj je eden pomembnih mejnikov v zgodovini mesta, v katerem je pustil pečat.

Dediščina njegovega imena je postala identiteta našega mesta in prav je, da jo negujemo tudi naprej,« je ob odprtju dokumentarne razstave povedala njena avtorica, Marjana Žibert iz Gorenjskega muzeja, ki je dobo dobrih dveh let, kolikor jih je pesnik do svoje smrti preživel v Kranju, ponazorila z zanimivimi podatki o takratnem mestu, spremembah v gospodarstvu, o sejmih, sitarstvu, gostilnah v mestu, razvoju šolstva, zdravstva, o narodno zavednih meščanih, družabnem življenju, pošti, mestnem vodnjaku … V Prešernovem času je bilo v mestu in bližnji okolici kar 48 gostiln, pesnik pa je pogosto zahajal k Mayrju in v Staro pošto. Šolo so takrat imeli že trideset let, vpisanih učencev pa je bilo med 200 in 230, največ v prvem razredu. Prešeren si je dopisoval z Janezom Bleiweisom, ki je izdajal Kmetijske in rokodelske novice, v katerih mu je objavil tudi Zdravljico in Krst pri Savici. V tistem času so meščani hodili v bralno in zabavno društvo Kazina, ki je bilo predhodnica narodne čitalnice …

»V letih, ko je ta bival v Kranju, so le njegovi najbližji prijatelji razumeli veličino njegovega duha in ustvarjanja, a je bilo to dovolj, da je spoštljiv spomin na pesnika ostal in živi še danes,« še dodaja Žibertova. Razstava bo odprta do konca meseca, vsak dan od 8. do 19. ure, v nedeljo pa uro manj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

V cerkvi odkrili baročne poslikave

Pred kratkim so med obnovo notranjosti cerkve sv. Petra v Selcih naleteli na poslikave.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 15. februar 2020 / 12:01

O kaznovanju v šoli – 1. del

Besede kazen ne najdemo več v šolski zakonodaji, četudi je v šoli velikokrat izgovorjena in je med učenci, učitelji in starši še vedno živa.

Gospodarstvo / sobota, 15. februar 2020 / 20:17

Spodbujajo prevzem kmetij

Država spodbuja prevzem kmetij in mladim prevzemnikom finančno pomaga pri zagonu dejavnosti na kmetiji.

Kultura / sobota, 15. februar 2020 / 20:15

Med Ajdovščino in Parizom

V Galeriji Paviljon NOB je na ogled razstava slik, grafik in fotografij Vena Pilona, enega najbolj prepoznanih imen slovenske likovne umetnosti 20. stoletja, katerega 50. obletnico smrti beležimo leto...

Kamnik / sobota, 15. februar 2020 / 20:13

Štirje občinski nagrajenci

Kamnik – Kamniški svetniki so na februarski seji potrdili predlog letošnjih občinskih nagrajencev, ki pa jih je manj kot minula leta. Srebrna priznanja Občine Kamnik bodo prejeli Marta Grkman Repol...

Kranj / sobota, 15. februar 2020 / 17:45

Sevanje je minimalno

Strokovnjaki so v kranjski občini ugotavljali obremenjenost okolja z visokofrekvenčnimi elektromagnetnimi sevanji in ugotovili, da ni razlogov za skrb.