Jutri bo začetek posta

V starih časih je bilo med postom marsikaj prepovedano, od uživanja mesa do vasovanja in veseljačenja. Razigranost se je morala umakniti resni spokornosti.

»Vsi stari se še spominjate našega nekdanjega posta. Ko je polnočni zvon oznanil pepelnico, tedaj je bilo konec vsake mesne jedi do velike noči. Ves post nismo užili ne koščka mesa ne kančka masti in vendar je bilo toliko veselega zdravja po družinah,« je opisal post pisatelj Fran Saleški Finžgar.

Kranj – V Katoliški cerkvi se bo jutri, v sredo, na pepelnično sredo začel postni čas, ki bo trajal do večerne maše na veliki četrtek, 24. marca, oziroma do velikega petka, ko se bo začelo tako imenovano »velikonočno tridnevje«. Letos bo velika noč zelo zgodaj, že 27. marca. Jutrišnji obred pepeljenja, v katerem duhovnik na glavo vernika simbolično posuje blagoslovljeni pepel, je opomin, da je človek krhek in minljiv in da ne sme pozabiti reka: Pomni človek, da si prah in da se v prah povrneš. Katoliška cerkev uči, da je post spokorni čas priprave na veliko noč, ko naj človek opusti razne razvade in naj stori kaj dobrega. Postenje je tako koristno za telo in dušo.

V postnem času naj bi se vsak petek vzdržali uživanja mesa, strogi post, ko naj bi se le enkrat dnevno do sitega najedli, pa je v Katoliški cerkvi zapovedan jutri, na pepelnico, in na veliki petek. Včasih so bila pravila ravnanja med postom veliko hujša. Še posebej v »kvatrnem tednu«, to je v tednu po pepelnici. Meso je zginilo z jedilnika, ljudje pa so jedli le dvakrat na dan: prvič okrog enajstih dopoldne, drugič pa proti večeru. V vinorodnih krajih so se vsaj ob petkih vzdržali vina, konec pa je bilo tudi z veseljačenjem, vasovanjem in porokami. Fantu, ki je med postom vasoval, so rekli »kvatrnik«. V nekaterih krajih so po cerkvah pred glavnimi oltarji izobešali postne prte. Ta običaj se je ohranil le še v nekaterih krajih na Koroškem.

V postnem času je šest nedelj. Prva je postna, druga je kvatrna, tretja je imenitna ali preimenitna, četrta je sredpostna, peta je tiha ali črna, ko zagrnejo vse križe po cerkvah, šesta pa je cvetna nedelja, zadnja pred velikim tednom in veliko nočjo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 29. december 2008 / 07:00

Ujeta v času

Zgodba o ženski, ki sem jo občudovala

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 9. februar 2016 / 14:35

Jutri bo začetek posta

V starih časih je bilo med postom marsikaj prepovedano, od uživanja mesa do vasovanja in veseljačenja. Razigranost se je morala umakniti resni spokornosti.

Gorenjska / torek, 9. februar 2016 / 14:28

Ponorčevali so se tudi iz politikov

V soboto in nedeljo so bile na Gorenjskem številne pustne prireditve, na katerih so se maškare ponorčevale tudi iz politikov, gospodarstvenikov, občinskih mož ... Šenčur je obiskala tudi nemška kancle...

Gospodarstvo / torek, 9. februar 2016 / 13:56

Odstopil predsednik uprave NLB Janko Medja

Kranj – Janko Medja, po rodu Kranjčan, ki živi na Posavcu, je v petek nepreklicno odstopil kot predsednik uprave Nove Ljubljanske banke (NLB). Nadzornemu svetu je predlagal sporazumno razrešitev s...

Zanimivosti / torek, 9. februar 2016 / 13:56

Kurenti vedno navdušijo

Skoraj pomladno sončno vreme je v soboto dopoldne na pustni karneval v stari Kranj zvabilo blizu pet tisoč obiskovalcev. Nekateri so prišli oblečeni v maškare, drugi so maškare zgolj občud...

Gorenjska / torek, 9. februar 2016 / 12:57

V šolah načeloma dovolj prostora

Osnovno šolo v gorenjski regiji končuje 1828 učencev, kar je 77 manj kot lani. V gorenjskih srednjih šolah bo prihodnjim dijakom na voljo 2192 razpisanih mest, 52 manj kot lani.