Jožef Potočnik – pravnik iz Krope, slavljen v Ljubljani, Celovcu in Trstu

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (34)

»Zakoni so kot pajčevina, ki lovi mušice, muhe pa jo raztrgajo,« je rekel angleški filozof Francis Bacon. Če to veljava za nekatere, pa kot kaže ni za pravnika Jožefa Potočnika, ki se je rodil v Kropi 5. februarja 1753. Med drugim je prejel tudi plemiški naslov.

Po jezuitski gimnaziji v Ljubljani je na Dunaju kmalu zamenjal bogoslovne študije s pravoznanstvom in postal doktor prava. Konec leta 1778 je v Ljubljani odprl odvetniško pisarno. Leta 1786, 26. septembra, je postal mestni župan. Njegova dela so bila med drugimi tudi odprava starega mestnega obzidja z Vodnimi in Špitalskimi vrati in preložitev živinskih sejmov z Marijinega na Kapucinski (Kongresni) trg.

Ker so mu razmere zagrenile uradovanje, je sprejel mesto apelacijskega svetnika pri apelacijskem in kriminalističnem sodišču v Celovcu. Zaslovel je kot izborni pravnik, ki so mu poverili posebno kočljive in težavne zadeve. Od leta 1790 je deloval kot dvorni komisar, večinoma zunaj okoliša celovškega sodišča. Na Predarlskem je odpravil vzroke nemirov, nastalih zaradi tamkajšnjih nevzdržnih sodnih razmer. Enako uspešno je poravnal podobne nevšečnosti v italijanskih Tirolah. Kot priznanje za te zasluge je oktobra 1790 prejel plemiški naziv.

Leta 1793 je služboval kot dvorni organizacijski komisar v Gorici, leta 1795 pa v Trstu, kjer so ga imenovali za predsednika trgovskega in meničnega sodišča. Zaradi vojnih dogodkov pa je bil že konec istega leta postavljen za predsednika civilnega sodišča v Benetkah, kjer je ostal do leta 1805. Na prošnjo tržaškega trgovstva je bil ponovno imenovan za predsednika trgovskega in meničnega sodišča v Trstu.

Potočnik je bil eden največjih juridičnih talentov, kar smo jih imeli v dobi pred letom 1848. Bil je tudi zaveden Slovenec, ki tudi v Trstu ni nikoli zatajil svojega rodu in je bil v stalni zvezi z rodoljubnimi krogi na Kranjskem. Vseeno je bil med Italijani v Trstu in Benetkah izredno priljubljen, saj ga je mesto Trst sprejelo med svoje patricije. Spomin nanj je ostal živ med sodobniki še dolgo po njegovi smrti.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Bohinjski Bistrici se je 2. 2. 1923 rodil slovenski pravnik in politik France Bučar, prvi predsednik Državnega zbora v demokratični Sloveniji. Umrl je 20. oktobra 2015.

V Domžalah se je 3. 2. 1911 rodil gospodarstvenik Tine Ravnikar. Leta 1948 je prevzel gradnjo tovarne pohištva v Novi Gorici, iz katere se je razvilo podjetje Meblo.

V Železnikih se je 4. 2. 1797 rodil pravnik in politik Blaž Crobath. Njegov ljubljanski salon je postal zbirališče slovenskih in slovanskih izobražencev.

Na Dunaju je 5. 2. 1684 umrl slovenski pravnik Jurij Wohinz (Bohinc ali Bohinjec). Rodil se je v Smokuču. Bil je dekan pravne fakultete in rektor univerze na Dunaju.

V Škofji Loki se je rodil agronom, kemik Ernest Kramer. Leta 1900 je ustanovil Društvo za pospeševanje obdelovanja Ljubljanskega barja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 18. maj 2009 / 07:00

Tudi stari orli še dobro letijo

Nekdanji tržiški skakalci so bili pobudniki za zanimivo srečanje nekdanji skakalcev, ki so se jim pridružili tudi še dejavni tekmovalci.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:03

Dodatna pomoč za najrevnejše

Ljubljana – Slovenija je ob začetku predsedovanja Svetu EU v okviru Slovenske karitas za pomoč najrevnejšim na Madagaskarju namenila 120 tisoč evrov.

Jesenice / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:02

Zjutraj ob kavi kvačka copatke

Bogdana Trpin s Hrušice je nakvačkala kar petsto trideset parov copatkov za novorojenčke in jih v sredo podarila Splošni bolnišnici Jesenice.

Žirovnica / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:01

Siva pot je vodila v Vrbo

Tradicionalna Prešerna noč, koncert Aleksandra Mežka s posebnimi glasbenimi gosti, je v Vrbi ponovno navdušila številno občinstvo iz vse Slovenije.

Zanimivosti / ponedeljek, 19. julij 2021 / 16:39

Nov pokal

Komaj je padel zastor nad nogometnim evropskim prvenstvom, ki je Italijanom prinesel zmagoslavno glorijo, Angležem pa grenke solze, že se ta konec tedna začenja nova sezona domače prve lige. Na Brd...

Tržič / ponedeljek, 19. julij 2021 / 16:37

Občina Tržič pripravlja razvojni načrt 2030

Tržič – Tržiške občinske svetnike so na junijski seji seznanili z vmesnim poročilom priprave Razvojnega načrta občine Tržič 2030, ki ga je predstavila zunanja izvajalka Slavka Zupan iz podjetja K&a...