Enako plačilo za študentsko delo
Koncesijska dajatev za študentsko delo tudi letos ostaja nespremenjena, in sicer bo še naprej znašala 16 odstotkov. Znižanje koncesijske dajatve so predvideli v primeru, če bi obseg študentskega dela upadel za več kot 15 odstotkov.
Kranj – V zakonu o uravnoteženju javnih financ so dopustili možnost, da bi se koncesijske dajatve z januarjem letos znižale in bi se višina prispevkov za študentsko delo vrnila na raven iz leta 2014. A kot pojasnjujejo pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, so obenem s predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) podpisali tudi dogovor, da v ŠOS ne bodo nasprotovali ohranitvi višine koncesijske dajatve tudi po 1. januarju 2016, če obseg začasnega in občasnega dela dijakov v letu 2015 ne bo upadel za več kot 15 odstotkov. Do tega pa po podatkih Finančne uprave RS ni prišlo.
A pri vseh ponudnikih študentskega dela očitno ni tako. Po besedah Marka Mikulina, člana uprave Agencije M servis, ki ima poslovalnico tudi v Kranju, je pri njih obseg dela na območju Gorenjske upadel za več kot petnajst odstotkov. »Res pa je, da se upad v naši poslovalnici ne pozna toliko pri prometu, vendar na račun višjih urnih postavk,« je poudaril Mikulin in dodal, da je promet upadel za okrog šest odstotkov.
Od zneska na napotnici se tudi v prihodnje poleg 16-odstotne koncesijske dajatve in dodatne koncesijske dajatve v višini dva odstotka plačujejo še prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje dijaka oziroma študenta v višini 15,5 odstotka, ki jih plača študent. Delodajalci pa plačujejo prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 8,85 odstotka, prispevek za zdravstveno zavarovanje v višini 6,36 odstotka ter prispevek za poškodbe pri delu in poklicne bolezni v višini 0,53 odstotka. Minimalna urna postavka znaša 4,5 evra bruto oziroma 3,8 evra neto. Po besedah Marka Mikulina se po minimalni urni postavki plačujejo predvsem dela v proizvodnji in čiščenje, za dela, ki zahtevajo tudi strokovno znanje, pa lahko plačilo znaša tudi do deset evrov bruto. »Več se plačuje recimo delo v administraciji, sploh če je potrebno tudi znanje tujega jezika, pa delo z računalnikom ter dela na področju informatike in oblikovanja. Za ta dela urna postavka znaša sedem evrov bruto,« je razložil Mikulin in dodal, da se več plačuje tudi za poučevanje, in sicer od šest do osem evrov bruto, ter za prevajanje od osem do deset evrov bruto. Boljši zaslužek od minimalne urne postavke si lahko dijaki in študentje obetajo tudi z opravljanjem težjih fizičnih del ali varstvom otrok.