Dobrna – kraj, ki ga sanjam
Tako je vzkliknil baron Dienersberg in s temi besedami najlepše opisal Dobrno, ki smo jo obiskali na izletu. Spoznali smo, koliko truda je potrebnega za izdelavo nogavic in obnovo starih traktorjev.
Tokrat nas je pot Glasovih izletov zanesla v Savinjsko dolino. Najprej smo obiskali mesto Polzela in spoznali gospoda Ernesta Obermayerja ter njegov konjiček – zbiranje starih traktorjev. Traktorje je začel zbirati in prenavljati pred 14 leti. Pridobil jih je iz vse Slovenije, enega celo iz Avstrije. Najstarejši v zbirki je traktor znamke International Farmall, letnik 1940, najmlajši pa traktor znamke Deutz iz leta 1962. V zbirki ima tudi dva unimoga, ki sta videti kot manjša tovornjaka, vendar se zaradi možnosti priključitve kmetijskih pripomočkov štejeta za traktorja. Poleg tega je tudi ponosen lastnik avtomobila znamke Mercedes Benz, letnik 1952, ki ima pod pločevino še leseno ogrodje. Vsi traktorji so originalno pobarvani, se pohvali gospod Obermayer. Našo gostjo, gospo Katarino, je zanimalo, ali potrebuje tudi kakšno pomočnico. Gospod Obermayer bi bil takoj za dogovor, če se ne bi gospa preveč zanimala tudi za vrednost traktorjev. No, bo treba še premisliti, si je najbrž mislil ponosni lastnik traktorjev in takoj zatem zopet s ponosom razkazoval svojo zbirko. »Zame ima veliko vrednost in še najbolj bi bil vesel, če bi kdo od mojih domačih vodil muzej naprej,« je povedal. A hčerki žal ne kažeta veliko interesa za traktorje. Pot nas je naprej vodila v tovarno nogavic Polzela. Prijazna gospa Saša Šoštar nam je povedala nekaj o zgodovini podjetja, o njegovih najuspešnejših časih, ko je bilo v podjetju zaposlenih 1400 ljudi, o razvoju blagovne znamke Peggy in s kakšnimi izzivi se ukvarjajo danes. Po ogledu proizvodnje smo ugotavljali, koliko truda je potrebnega, da na koncu dobimo nogavico, ki v trgovini stane nekaj evrov. V njihovi industrijski prodajalni smo lahko nato kupili nogavice po res ugodnih cenah.
Glavni cilj našega ogleda je bil obisk in razvajanje v Termah Dobrna, ki so najstarejše terme v Sloveniji, ki so obratovale ves čas od svojega nastanka do danes. V termah se prijazno osebje veš čas trudi izboljšati delovanje in nuditi gostom največ za ceno, ki jo plačajo. Lahko se pohvalijo, da so v svoji zgodovini gostili veliko imenitnih gostov. Škof Anton Martin Slomšek in hrvaški Ban Josip Jelačič sta pogosto bivala tu. Najbolj znana svetovna gosta pa sta Louis Bonaparte, Napoleonov brat, in avtor knjig o znamenitem Vinnetouju, Karl May, ki je v miru in tišini potoka Dobrnice in obronkih Paškega Kozjaka iskal navdih za pisanje knjig. Danes so terme poznane po zdravljenju obolenj hrbtenice, ženskam pomagajo pri težavah s plodnostjo, pohvalijo se lahko še s fango in šotnimi kopelmi. Organizirajo tudi poroke in poslovne dogodke. Razvajali so se tudi naši gostje in zadovoljni ter s prijetnimi občutki smo se vrnili domov.