Kranjska občina mora plačati Dimnikarstvu Dovrtel
Višje sodišče je pravnomočno odločilo, da mora kranjska občina Dimnikarstvu Dovrtel plačati 436.331 evrov odškodnine in skoraj toliko obresti, zahtevek v znesku 900 tisoč evrov pa je dokončno zavrnilo.
Na Mestni občini Kranj, kjer so prejem sodbe višjega sodišča potrdili, so že napovedali, da bodo na vrhovno sodišče vložili revizijo zoper tisti del pravnomočne sodbe, ki občini nalaga plačilo odškodnine Dimnikarstvu Dovrtel.
Kranj – Potem ko je Višje sodišče v Ljubljani pred časom kranjskemu okrožnemu sodišču v ponovno obravnavo vrnilo tožbeni zahtevek Dimnikarstva Dovrtel zoper Mestno občino Kranj v višini 464.505 evrov, je pred kratkim sprejelo sklep tudi v drugi odškodninski tožbi, ki jo je za znesek 1,74 milijona evrov kranjsko dimnikarsko podjetje zoper občino vložilo zaradi nezakonite odpovedi koncesijske pogodbe za opravljanje dimnikarskih storitev na območju Kranja v letu 2004. Višji sodniki so v tej zadevi deloma že pravnomočno odločili, saj so občini naložili plačilo 436.331 evrov odškodnine z obrestmi, ki po izračunih občine znašajo še dodatnih 400 tisoč evrov, tožbeni zahtevek v znesku 900 tisoč evrov pa pravnomočno zavrnili. Za preostali del tožbenega zahtevka v višini 400 tisoč evrov z obrestmi bo moralo kranjsko sodišče pravdo ponoviti.
Na Mestni občini Kranj, kjer so prejem sodbe višjega sodišča potrdili, so že napovedali, da bodo na vrhovno sodišče vložili revizijo zoper tisti del pravnomočne sodbe, ki občini nalaga plačilo odškodnine Dimnikarstvu Dovrtel. Po pojasnilu Mendi Kokot iz kabineta župana so prepričani, da je v dosedanjem sodnem postopku prišlo do kršitev procesnega in materialnega prava. »Mestna občina Kranj meni, da so tožbene trditve nesklepčne, da so same s seboj v nasprotju in brez ustrezne dokazne podlage ter da je bilo v postopku storjenih več procesnih kršitev, ki imajo za posledico nezakonito odločitev,« je sporočila.
Tedanji župan Mohor Bogataj je 2. junija 2004 Dimnikarstvu Dovrtel odpovedal koncesijsko pogodbo za izvajanje dimnikarske službe v Mestni občini Kranj in koncesijo podelil podjetju Snedim. Dimnikarstvo Dovrtel je odgovorilo s tožbo zaradi ugotovitve obstoja pogodbenega razmerja in jo po letih pravdanja tudi dobilo. Aprila 2007 je tako občina odpovedala pogodbo Snedimu, koncesijo pa vrnila Dovrtelu, ki mu je potem država še istega leta podelila novo osemletno koncesijo (tudi) za območje Mestne občine Kranj. Ta je v veljavi še danes. Dimnikarstvo Dovrtel je v letu 2007 zaradi domnevno nastale gospodarske škode zoper občino vložilo še dva tožbena zahtevka. V eni zadevi je od občine terjalo 1,74 milijona evrov odškodnine, v drugi pa 631 tisoč evrov, kasneje znižano na 464.505 evrov. Kranjsko sodišče oziroma sodnica Gordana Indihar Veličković je junija 2013 najprej v celoti zavrnila tožbeni zahtevek v višini 464.505 evrov, sodnik Andrej Marinček pa je v drugi pravdi za 1,74 milijona evrov delno ugodil tožbenemu zahtevku in občini naložil, da je Dimnikarstvu Dovrtel dolžna povrniti škodo v višini 436.331 evrov in neupravičeno zaračunano koncesnino v znesku 22.724 evrov z zamudnimi obrestmi ter pravdne stroške v znesku 2061 evrov. Zoper obe sodbi sta bili vloženi pritožbi na višje sodišče.