Foto: Anita Kavčič Klančar

O poslikavah v kapeli

V sredo, 27. januarja, ob 18. uri bo na Loškem gradu predavanje o odkritju in restavriranju stenskih poslikav v kapeli Loškega gradu. Predavala bo Anita Kavčič Klančar.

V predavanju bo vodja restavratorskega projekta, mag. Anita Kavčič Klančar, predstavila proces odkrivanja in restavriranja stenskih poslikav v kapeli Loškega gradu. Loški muzej je pred kratkim ponovno odprl za javnost svojo grajsko kapelo, kjer se je zaključila prva faza restavriranja stenskih poslikav. V letih po drugi svetovni vojni so bile poslikave namreč v celoti prebeljene in so tako ostale skrite pod beleži skoraj šest desetletij. Na pobudo Loškega muzeja, ki je prišel do podatkov, da je kapelo po naročilu uršulink leta 1915 poslikal slikar Anton Jebačin s pomočniki, je Restavratorski center ZVKDS v letu 2013 na prebeljenih stenah kapele izvedel prve sondaže in raziskave. V letih 2014 in 2015 je izpeljal in zaključil prvo fazo obsežnega projekta, ki je vključevala odkritje in restavriranje poslikav v kupoli kapele. Predavateljica bo spregovorila o celotnem procesu restavriranja ter o ozadju in izzivih, s katerimi so se srečevali restavratorji med samim procesom dela. Predstavila bo tudi bogato fotografsko in grafično dokumentacijo, ki je nastajala med delom. »Restavratorji skozi dolgotrajen in kompleksen proces restavriranja vstopamo v tehnološke, slikarske, idejne in duhovne zakonitosti poslikave. Šele skozi to izkušnjo in preko celovitega razumevanja poslikave lahko poškodovani umetnini vračamo njeno prvotno podobo in sijaj, ki ga je imela v času svojega nastanka, pred natanko stotimi leti,« je še k temi zapisala predavateljica, restavratorska Anita Kavčič Klančar, ki je sicer zaposlena v Restavratorskem centru pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije in deluje na področju konserviranja oziroma restavriranja stenskih poslikav. Glavnino njenega dela predstavlja vodenje konservatorsko-restavratorskih projektov in terensko delo na obsežnejših historičnih poslikavah. Ob delu se posveča tudi raziskovanju in publiciranju konservatorsko-restavratorske stroke.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 19. julij 2018 / 20:16

Pol stoletja od mature zadnjih učiteljiščnikov

Leta 1968 so maturirali zadnji dijaki ljubljanskega učiteljišča – šole, ki je na bodoče učitelje in učiteljice, sploh na tiste, ki so tja prišli iz majhnih vasi, naredila močan vtis. Ob petdeseti oble...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kaj za Vas pripravljamo letos?

Pester muzejski program za leto 2008. Lani je bilo obiskovalcev 120 tisoč.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Svet od kamna do ključa

Nekoliko drugačna muzejska razstava Od paleolita do Titana v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju bo k ogledu zagotovo pritegnila tudi obiskovalce, ki običajno ne zahajajo v muzeje.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Nominirani trije, dobitnica ena

V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost je na ogled razstava treh nominiranih likovnih ustvarjalcev za nagrado Prešernovega sklada. V četrtek jo je prejela Ema Kugler.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kranjski komedijanti potujejo z Zlatolasko

Aljaž Tepina iz potujočega gledališča Kranjski komedijanti je na oder postavil duhovito in čarobno predstavo Zlatolaska, po motivu znane pravljice o svetlolasi deklici in medvedji družini.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Plavanje, drsanje, smučanje ...

V Kranjskih vrtcih otrokom ponujajo športne aktivnosti kot obogatitveni program rednemu programu. Del tega je izvajanje programa Zlati sonček, v katerega je v tem šolskem letu vključenih 343 otrok.