Ukrajinsko-slovenska družina Šepic: Olga z možem Darkom, hčerko Darino in sinčkoma Žanom in Lukom / Foto: Gorazd Kavčič

Pravnica iz Ukrajine, ki je postala Slovenka

Redkokateri tujec, ki živi v Sloveniji, se uspe naučiti slovenščine tako odlično kot Ukrajinka Olga Šepic z Jesenic. Da Olga po rodu ni Slovenka, razkriva le njen nekoliko »ruski« naglas, ko kakšen o izgovori bolj kot a, izgovarjava njenega č je nekako bolj mehka, kdaj pa kdaj ji ponagaja dvojina, a se tega takoj zave in se popravi ... In začetno vprašanje, če se lahko pogovarjava v slovenščini, se zazdi čisto odveč ... seveda, v slovenščini!

Olga in njena dvajsetletna hči Darina pogosto pripravljata ukrajinske jedi, recimo ukrajinski boršč, to je enolončnica z zeljem in rdečo peso, pa sarme iz svežega zelja, fantje imajo radi tudi jed vareniki, to je testo, polnjeno s krompirjem ali z jetri. Za praznike ne smejo manjkati različne vrste solat, v katerih je obvezna majoneza. Pogrešata pa ajdovo kašo in slano posušeno ribo, ki sta zelo značilni za Ukrajino.

Mož Darko dela kot metalurg v Acroniju in Olga ga pohvali, da je priden in dober mož: »Dobila sem dobrega moža, ki veliko pomaga!«

»Moj materni jezik je ruščina, zato se doma z otroki pogovarjam rusko. Mož z njimi govori slovensko, čeprav zna tudi rusko. Slovenščine sem se res naučila kar hitro, zaradi jezika sem nekaj časa delala tudi v restavraciji, da sem lahko vadila. Opravila sem tudi dva tečaja slovenščine, na filozofski fakulteti z odliko, potem pa še na ljudski univerzi drugo in tretjo stopnjo. Sicer mi pa pravijo, da pišem še veliko bolje kot govorim!« pripoveduje Olga, ki jo je v Slovenijo pred osmimi leti pripeljala ljubezen. Moža Darka, Jeseničana, je spoznala v Kijevu, po dveh letih in pol ljubezni na daljavo pa sta se odločila za poroko in Olga je s svojo hčerko Darjo, ki jo sicer ljubkovalno kliče Darina, prišla v Slovenijo, na Jesenice. Poročila sta se na Jesenicah, v Kosovi graščini, Olga in hčerka sta najprej dobili dovoljenje za začasno bivanje, čez dve leti tudi za stalno bivanje, leta 2013 pa tudi državljanstvo. Težav z urejanjem papirjev ni bilo, pravi Olga, ki je po izobrazbi pravnica in je v Ukrajini imela uspešno kariero. Pet let je delala na davčni upravi, pet let pa kot namestnica direktorja za pravne zadeve v zasebnem podjetju. »Sem pravnica po duši,« se zasmeji in doda, da je zdaj, ko sta mlajša dečka – Žan ima pet let, Luka pa tri – že malce zrasla, začela aktivno iskati službo. »Prakso imam zelo dobro, izkušnje tudi, žal pa pri delodajalcih ne pridem niti do možnosti razgovora, ko vidijo, da sem pravo zaključila v Ukrajini. Zato se za začetek morda bolj vidim kot pripravnica pri notarju, tajnica v odvetniški pisarni, da 'pridem noter' ... Razlika v pravu med Ukrajino in Slovenijo ni velika, različni so le roki in postopki. Vsekakor pa vem, da bom koristna delodajalcu,« je samozavestna 38-letnica.

V Ukrajini porodniški dopust traja tri leta in Olga je prepričana, da majhni otroci potrebujejo mamo ob sebi tako dolgo. Tudi zato sama prej ni iskala zaposlitve; zdaj, ko ima najmlajši sin Luka tri leta in bo počasi šel v vrtec, pa je prišel čas, da ne bo več le mama, ampak bo začela razvijati tudi svojo poklicno kariero. Mož Darko dela kot metalurg v Acroniju in Olga ga pohvali, da je priden in dober mož: »Dobila sem dobrega moža, ki veliko pomaga!«

In kako se je vključila v življenje v Sloveniji? Kot pravi, ju je s hčerko Darino – ko sta prišli na Jesenice, je hči začela obiskovati sedmi razred osnovne šole – najbolj presenetilo, kako prijazni so ljudje. »Dober dan, pozdravljeni – na ulici ljudje prijazno pozdravljajo, česar pri nas v Ukrajini ni ... A ko razmišljam o tem, je nekako razumljivo, saj v Ukrajini ljudje živijo veliko težje.« Srce jo boli zaradi vojne v Ukrajini, boji potekajo le tristo kilometrov stran od Zaporižžje, kjer živijo njeni starši, s katerimi so v stiku predvsem preko Skypa. Tudi obiščejo jih, nazadnje so bili na obisku julija lani. »Pogrešam jih, seveda. Zelo navezana sem na starše, prijateljice, na svoje mesto. Bilo je težko priti v Slovenijo, zame, še bolj pa za hčerko. Ko grem v Ukrajino, imam občutek, da sem doma, a hitro me vleče spet na Jesenice, ker sem tu doma ...«

Na Jesenicah živi kar nekaj priseljencev iz držav bivše Sovjetske zveze in Olga pravi, da se tudi družijo med seboj. Njena najboljša prijateljica je prav Ukrajinka, ki živi pri nas, na Jesenicah je spoznala celo neko dekle iz njene rojstne Zaporižžje.

»Življenje v Sloveniji je veliko lažje kot v Ukrajini. Vem, da Slovenci niste zadovoljni, ker ste začeli živeti slabše, kot ste živeli pred leti. Za nas, Ukrajince, pa je vsekakor boljše, saj je država bolj socialna. Moja družina je tako lani dobila neprofitno stanovanje; v Ukrajini bi bile to sanje.«

Olga v prostem času zbira križce, rada plete, veliko bere. V ruščini in slovenščini, tudi časopise, in kot se zasmeji, celo bolje od svojega moža ve, kaj se dogaja v slovenski politiki in kdo je kak minister ...

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 19. november 2011 / 07:00

Otipaval desetletni deklici

Radovljiška policija obravnava nov primer spolnega napada na otroka.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sobota, 15. marec 2008 / 07:00

Starejši za starejše

V šestih upokojenskih društvih radovljiške občine so v okviru projekta Starejši za boljšo kakovost življenja doma do konca lanskega leta anketirali 1.090 starejših od 69 let.

Radovljica / sobota, 15. marec 2008 / 07:00

Pobuda za dnevni center

Radovljica - »Preko krajevne skupnosti Radovljica bomo nadaljevali s pobudo za pridobitev dnevnega centra aktivnosti za tiste starejše, ki še ne potrebujejo tuje pomoči in lahko...

Radovljica / sobota, 15. marec 2008 / 07:00

Veliko možnosti za rekreacijo

Lesce - Društvo upokojencev Lesce je drugo največje v radovljiški občini. Tajnica društva Janika Pogačnik je povedala, da je v začetku leta štelo 582 članov, od tega 398 ž...

Radovljica / sobota, 15. marec 2008 / 07:00

Radovljiške plavalke pišejo zgodovino (4. del)

Radovljica – Plavalci PK Žito Gorenjka praznujejo letos 75-letnico delovanja. Na bogati športni poti so nanizali veliko uspehov, tokrat pišemo o njihovih uspehih na evropskih prvenstvih (E...

Radovljica / sobota, 15. marec 2008 / 07:00

Plezalci osvojili tri pokale

Radovljica - Štirje plezalci športno plezalnega odseka Planinskega društva Radovljica so se 24. februarja v Hermagorju v Avstriji udeležili tekmovanja za Koroški plezalni pokal....