
Kmalu gradnja obvoznice
V nekaj mesecih naj bi se vendarle začela gradnja obvoznice mimo brniškega letališča. Investicija, ocenjena na sedem milijonov evrov, bo predvidoma končana do konca leta 2017.
Zgornji Brnik – Potem ko sta si predvsem Aerodrom Ljubljana in Občina Cerklje vrsto let prizadevala za prestavitev glavne ceste mimo brniškega letališča, se bo dolgo pričakovana gradnja obvoznice, kot kaže, letos vendarle začela. »Priprava razpisne dokumentacije je v teku, objavo razpisa za izvajalca del načrtujemo v nekaj tednih. Če ne bo večjih zapletov, bi se gradnja lahko začela že v drugem četrtletju 2016,« so napovedali na direkciji za infrastrukturo. Obvoznico naj bi predvidoma zgradili do konca prihodnjega leta.
Projekt predvideva prestavitev glavne ceste Kranj–Spodnji Brnik v dolžini 2350 metrov v območju letališča. Vrednost gradnje je na osnovi projektne dokumentacije ocenjena na slabih sedem milijonov evrov. »Na podlagi podpisanega sporazuma o sofinanciranju mora direkcija za novo cesto zagotoviti slabih 62 odstotkov vrednosti investicije, Aerodrom Ljubljana 34 odstotkov in Občina Cerklje dobre tri odstotke,« so pojasnili na direkciji. Dodali so, da je v državnem proračunu oz. načrtu razvojnih programov za obvoznico trenutno predvideno 3,55 milijona evrov, na osnovi razpisa za gradnjo, ko bodo znane dejanske vrednosti, pa nameravajo zagotoviti še ostala potrebna sredstva. V Aerodromu Ljubljana pravijo, da so »sredstva v planu«, Občina Cerklje pa je v letošnjem proračunu zagotovila sto tisoč evrov za pripadajočo infrastrukturo, ki se povezuje z občinskimi cestami.
Del državne ceste bodo prestavili proti severu, v nadaljevanju pa naj bi na zemljišču med novo cesto in letališčem zrasel poslovno-logistični center s tremi conami, načrtovanimi že leta 2005. Letališki kompleks bo dostopen prek treh krožišč.
Kot pravi cerkljanski župan Franc Čebulj, so načrtovane investicije na območju letališča do leta 2020 vredne okoli 155 milijonov evrov: »Od tega namerava češki investitor CTP Raiffeisen v svojo poslovno cono vložiti 50 milijonov evrov, Aerodrom Ljubljana bi v svojo vložil 30 milijonov evrov, za 75 milijonov evrov pa je še investicij na podlagi povpraševanj logistike.« Gre za enega ključnih razvojnih projektov Gorenjske, poudarja župan, saj naj bi načrtovani kompleks prinesel tri tisoč novih delovnih mest, občina bi iz komunalnega prispevka in stavbnega nadomestila do leta 2020 lahko pridobila okoli deset milijonov evrov, država pa bi svoj vložek v cesto dobila povrnjen v sedemkratni vrednosti. V želji pospešiti izgradnjo obvoznice, saj bi jim v nasprotnem investitorji lahko ušli, so pred letom dni vzpostavili tudi koordinacijski svet, je še dejal Čebulj. Poleg cerkljanskega župana sta v njem še Stane Bobnar iz Aerodroma Ljubljana in Gregor Rožman iz podjetja Protim Ržišnik Perc, kjer pripravljajo dokumentacijo za poslovno cono za češkega investitorja.
V Aerodromu Ljubljana so poudarili, da bo s prestavitvijo ceste letališče dobilo možnost za razvoj poslovno-logistične cone, t. i. Aeropolisa na zemljiščih na severni strani, kjer ima družba v lasti 35 hektarov površin: »Na tem območju je predvidena gradnja hotela, poslovno-upravnih objektov s parkirišči, proizvodno-ekonomskih objektov ter objektov, namenjenih vzdrževanju letal in vzdrževalni dejavnosti letališča. Konkretno časovnico je težko napovedati, faze gradnje posameznih projektov se bodo sproti prilagajale tržnim gibanjem.«