V Tržiču se po vsej verjetnosti s stečajem končuje 113-letna tradicija Peka. / Foto: Gorazd Kavčič

Tržiški Peko bodo poslali v stečaj

Po ugotovitvi, da je tržiški Peko insolventen, je nadzorni svet v ponedeljek predsednika uprave Matjaža Delopsta pooblastil, da na sodišču vloži predlog za uvedbo stečajnega postopka.

Kranj – Nadzorni svet in uprava Peka sta se v ponedeljek seznanila z nastalo situacijo v tržiškem podjetju in ugotovila, da je Peko insolventen, zato naj bi predsednik uprave Matjaž Delopst najverjetneje že včeraj na sodišču vložil predlog za uvedbo stečaja. Takšen razplet je bil tudi najverjetnejši, potem ko so banke upnice ta mesec zavrnile tudi zadnji načrt finančnega prestrukturiranja, država kot največja lastnica Peka, DSU in Slovenski državni holding (SDH) pa so prejšnji teden odstopili od dokapitalizacije. »Uprava je ugotovila, da Peko ne more normalno poslovati brez dokapitalizacije v višini 4,4 milijona evrov, pri kateri pa bi moral nujno sodelovati tudi zasebni kapital, saj bi se dokapitalizacija samo s strani države oziroma SDH štela za nedovoljeno pomoč. Druge možnosti kot uvedbe stečaja žal ne vidimo,« je bil po ponedeljkovi seji razočaran predsednik nadzornega sveta Andrej Šušteršič. Kot je dodal, je po mnenju nadzornikov Delopst pripravil realen načrt finančnega prestrukturiranja, z njim se je strinjal tudi SDH, s katerim bi lahko rešili podjetje s 113-letno tradicijo. V Peku je sicer ta trenutek zaposlenih še 156 delavcev, od tega 50 v trgovinah, vsi proizvodni delavci pa so na čakanju.

»Res je, da bi po zadnjem načrtu prestrukturiranja večino proizvodnje selili v tujino, vendar pa bi v Tržiču ostali znamka, razvoj, marketing, logistika in inženiring. Po tem načrtu bi Peko leta 2019 spet posloval pozitivno. A žal banke tega načrta niso podprle,« je povedal Šušteršič in dodal, da ga je najbolj razočarala NLB, ki je dolgo v prazno obljubljala 750 tisoč evrov obratnih sredstev za zagon proizvodnje in novo kolekcijo, večkrat pa je zahtevala tudi nov načrt prestrukturiranja. »Če bi v banki takoj dejali, da ne dajo obratnih sredstev, in če bi se znali v mesecu dni odločiti, ali je program prestrukturiranja dober ali ne, potem bi zadevo takoj začeli reševati drugače ali pa bi že prej podali predlog za stečaj. Tako pa je zaradi čakanja Peku nastalo že za dodaten milijon evrov izgube. Žalostno, res ne vem, zakaj smo državljani banko sploh dokapitalizirali, če odgovorni v njej odločitev ne znajo sprejemati v normalnem času,« je še povedal.

Tudi v sindikatu podjetja Peko se sprašujejo, zakaj banke, zlasti NLB, niso dale jasnega odgovora že v prvi polovici leta 2015, ko so bile, kljub vsemu, še možnosti za izpeljavo prisilne poravnave ali v skrajnem primeru likvidacije podjetja. »Očitno Slovenija ne potrebuje več delovnih mest v gospodarstvu. Sprašujemo se, ali bo SDH izplačal neizplačane plače in regres delavcem kot vestni lastnik slovenskega državnega gospodarstva. Ali se bodo na sodišču kdaj preverili vsi postopki in gospodarno ravnanje bivših uprav in nadzornikov? SDH kot upravljavec svoje naložbe ni želel ali hotel spremljati, kaj se dogaja s podjetjem, saj je nevzdržno, da se za podjetje ni našla rešitev v celem letu 2015,« pa se je predsednica sindikata Sandra Lang odzvala na odločitev države, da ne bo dokapitalizirala Peka.

Tržiški župan Borut Sajovic je dejal, da občina ni imela neposrednega vpliva na reševanje razmer v Peku, je pa ves čas opozarjala na lokalni gospodarski in socialni vidik Peka. »Dokler je zakonodaja dopuščala, je bila občina vedno pripravljena pomagati Peku, tako pri nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča, odkupu nepremičnin kot tudi s tem, da smo omogočili izgradnjo Hoferja, pri kateri je s parkiriščem zaslužil tudi Peko,« je dejal Sajovic. Občina se sicer v sodelovanju s centrom za socialno delo že pripravlja, da bo zaposlenim v Peku pomagala preko vseh socialnih mehanizmov, ki jih ima na voljo, tudi letos pa bo namenila od 150 do 200 tisoč evrov finančnih spodbud za ustvarjanje novih delovnih mest. Tržiškemu županu je tudi žal, ker so Matjažu Delopstu tako pozno zaupali vodenje Peka. »Od vseh štirih predsednikov uprave Peka, s katerimi sem se pogovarjal kot župan, je Delopst zagotovo najbolj realen in strokovno podkovan,« je ocenil.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 21. julij 2009 / 07:00

Jamstvena shema za prebivalce

Državni zbor je sprejel zakon o jamstveni shemi za fizične osebe.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Igorjevih dvajset

V polnem Gledališču Studenec pri Domžalah je v petek zvečer svojo dvajsetletnico obstoja proslavil ansambel Igor in zlati zvoki.

Zanimivosti / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Velike porcije in klasična glasba

"Naj bo to naša rdeča nit," je ponudbo, s katero namerava razveseljevati planince, pa tudi alpiniste, opisal Franc Beguš, novi oskrbnik Kranjske koče na Ledinah.

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Vaš razged

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Ulrihova hiša

V hiši ob gradu Khislstein, ki jo Kranjčani poznajo kot Ulrihovo hišo, so novi upravni prostori Gorenjskega muzeja. Grad in hiša ob njej sta bila skozi stoletja bolj ali manj povezana...

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Gorsko reševanje približali ljudem

"Javnost je o delu gorskih reševalcev seznanjena ob hudih tragedijah, ob uspešnih reševanjih pa niti ne. Zato se nam je zdelo potrebno spregovoriti o tem," pravi Vladimir Habjan, urednik knjige Reševa...