O odnosih v muzeju še sindikat
O nastalih razmerah v Gorenjskem muzeju ob krivdni odpovedi delovnega razmerja Mariji Ogrin se je oglasil še SVIZ. V muzeju in mestni občini navedbe sindikata odločno zanikajo.
Kranj – V petek so s Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) Mestni občini Kranj poslali javni poziv k ureditvi razmer v Gorenjskem muzeju ter o tem obvestili tudi ministrico za kulturo in medije. V njem ugotavljajo, da so tam razmere in odnosi med zaposlenimi neustrezni, kar naj bi se med drugim zrcalilo skozi vsakodnevne spore med vodstvom in zaposlenimi ter med samimi zaposlenimi. SVIZ glede na to, da po njihovem mnenju takšne razmere in odnosi trajajo že dolgo, vodstvo muzeja pa problemov ne razrešuje, temveč je samo celo osrednji del spora, župana Mestne občine Kranj, ki je ustanoviteljica muzeja, poziva, naj poseže v predstavljeno stanje in zagotovi normalno delovanje ustanove. Naj pri tem spomnimo, da je v decembru nekdanja direktorica, arheologinja Marija Ogrin, prejela odpoved pogodbe o zaposlitvi.
»Na Mestni občini Kranj menimo, da Gorenjski muzej deluje dobro, da so odnosi v kolektivu prav tako dobri ter da je primer Marije Ogrin izjema. Naj poudarimo, da je notranja organizacija dela v domeni Gorenjskega muzeja, njegovih organov (svet zavoda, strokovni svet) in direktorice zavoda,« so sporočili z občine in dodali, da so seznanjeni z odpovedjo delovnega razmerja zaposleni v Gorenjskem muzeju Mariji Ogrin zaradi kršitev v zvezi z nalogami na njenem delovnem mestu. Direktorica Gorenjskega muzeja je ob ugotovitvi kršitev postopala v skladu z delovnopravno zakonodajo in s tem izpolnila svojo dolžnost. Glede na odzive nekaterih stanovskih društev in sedaj sindikata SVIZ je videti, da se odpoved delovnega razmerja Mariji Ogrin kot posledica njenih kršitev v zvezi z delovnimi nalogami izkorišča, da bi se ustvaril vtis o težavah muzeja, kar ne drži, so pismo komentirali na mestni občini.
Navedbe v dopisu SVIZ-a odločno zavrača tudi direktorica muzeja Marjana Žibert: »Moti me, da se piše tudi o zaposlenih, ki naj bi bili med seboj sprti in se dnevno prepirajo. Sama kot direktorica spodbujam naš kolektiv, da delujemo kot ekipa, ki zmore spoštovati, zaupati, sodelovati in zmore spoštovati sodelavce, pravila in naloge, ki jih nalagata služba in zakon, ter da smo ekipa, ki se zmore veseliti strokovnih dosežkov, ki jih v letu 2015 ni manjkalo. Menim, da je to tudi eden od razlogov, da je skupno število obiskovalcev v preteklem letu naraslo za deset odstotkov.«
S SVIZ-a v nadaljevanju še ugotavljajo, da po seji sveta zavoda, na kateri je bila obravnavana pritožba Marije Ogrin zoper krivdno odpoved pogodbe o zaposlitvi, ni bilo jasno, kako se je ta odločil o pritožbi. Kot nam je povedal član sveta zavoda dr. Milan Sagadin, ki je, potem ko je na seji 28. decembra odstopil njegov predsednik dr. Matevž Košir, prevzel vodenje sveta, so bili od petih članov prisotni trije, ki so o pritožbi Ogrinove glasovali eden za, eden proti in eden vzdržan. »Tak je bil rezultat glasovanja, vse drugo je stvar pravnih interpretacij, s katerimi se na svetu nismo ukvarjali. Ko se bomo ponovno sestali, bomo tudi SVIZ-u poslali stališče sveta,« je povedal Sagadin, prepričan, da bi zadevo morali umiriti, prisluhniti obema stranema in na nastalo situacijo pogledati s človeške strani.
Pravna pooblaščenka Gorenjskega muzeja Nataša Belopavlovič ob poslovniškem določilu sveta, da je odločitev sprejeta, če zanjo glasuje večina njegovih članov, ugotavlja, da se pritožbi Ogrinove ne ugodi. Z mestne občine so sporočili še, da je bilo evidentiranje predlogov za nadomestnega člana sveta zavoda s strani ustanoviteljice že opravljeno in bo kranjski mestni svet o njegovem imenovanju predvidoma odločil na redni seji 27. januarja.