Naša civilizacija je v zatonu
Tako opozarja neodvisni raziskovalec, ekolog in pisec Anton Komat iz Domžal, ki je nedavno predstavil že svojo dvanajsto knjigo z naslovom Če boste molčali, bodo kamni govorili. A ne gre le za črne scenarije, prinaša tudi rešitve, pravi avtor.
Domžale – Domžalčan Anton Komat je v začetku tedna še enkrat več pokazal, da mu ljudje – kjerkoli je pripravljen spregovoriti – z veseljem prisluhnejo, pa čeprav njegova predavanja niso znana kot optimistična, kar se je izkazalo tudi v Knjižnici Domžale, kjer ga je pred polno dvorano na Srečanju z ustvarjalci gostila Cveta Zalokar.
Komat je nedavno izdal že svojo dvanajsto knjigo z bibličnim naslovom, v kateri znova opozarja na to, kako smo kot civilizacija na povsem napačni poti. Pisanja se je lotil izrazito multidisciplinarno, saj združuje spoznanja biologije, filozofije, kvantne fizike, ekonomije in številnih drugih ved. Meni namreč, da specializacija zgolj oži obzorja in da moramo preseči meje razmišljanja ter se sprehoditi po celem horizontu, saj bodo le tako na videz nerešljivi problemi postali rešljivi. »Nisem pristaš apokalipse, a dejstvo je, da nismo na pravi poti in da moramo kot družba nujno ukrepati. Na Zahodu smo navajeni razmišljati linearno, v smislu vzrok–posledica, a vsi procesi v naravi, katere del smo tudi mi, so krožni, od zametka, vzpona, zatona pa vse do novega začetka. In vsi znaki kažejo, da je naša civilizacija v zatonu,« pravi Anton Komat, ki pa poziva k aktivnosti. »Niso politiki tisti, ki bodo naredili kaj za nas, tudi znanost ne, saj je ta kupljiva, pač pa smo to lahko le mi sami. Po eni od neodvisnih študij imamo le še petnajst let časa, da preprečimo to, v kar se naša civilizacija zdaj podaja. Pomembno je, da se zavedamo, da mi nismo prišli na ta svet, ampak smo prišli iz tega sveta!«
V svoji knjigi piše o tem, kako močno je upadel splošni nivo inteligence, o kolektivni norosti, medijski manipulaciji in konceptu rakavega tkiva, kakor imenuje današnji kapitalistični sistem nenehne rasti. Išče pa tudi rešitve, ki jih vidi zgolj na mikroravni, v majhnih celicah, v samozadostnih lokalnih skupnostih. »Pred dvajsetimi leti so globalizacijo tako opevali, zdaj pa je jasno, da gre za svetovno vojno za naravne vire. V primeru nafte se to že dogaja. Zglobalizirala sta se zgolj kapital in kriminal. Streha nad glavo, hrana in voda, oblačila in obutev, energija, izobraževanje in zdravstvo – to so stvari, ki jih moramo – če želimo preživeti – nujno lokalizirati! Primerov različnih zadrug, tržnic in drugih sodelovanj na lokalni ravni je že kar nekaj, a še vedno je pri nas to nekakšna tabu tema. Celo v Združenih državah Amerike kar 22 odstotkov vse ekonomije temelji na zadrugah,« pravi in poudarja, da zadruge še zdaleč niso zgolj kmetijske, ampak gre za vse oblike sodelovanja, kjer motiv ni profit, ampak zaposlenost. »Skrajni čas je, da prepoznamo, da je naša moč v sodelovanju, in ne v konkurenčnosti. Politika nas hoče prepričati, da smo si drug drugemu teroristi. Delujejo po sistemu profit nam, posledice ljudstvu. Družbo lahko spremenimo le od spodaj navzgor.«
Poudaril je tudi, da naša usoda ni zapisana v genih, kot rada poudarja medicina, pač pa lahko naše življenje kreiramo z mislimi ter da kvantna fizika o našem življenju ve več kot biologija in medicina. Dotaknil pa se je tudi aktualne afere z medom in trgovine na črno s pesticidi, ki je močno razširjena tudi v EU. Povedal je, da je v Evropo nedavno tako prišlo kar 190 ton nedovoljenih pesticidov, tudi k nam. V zaključku je pozval k zdravi pameti in branju pravljic ter mitov, ki združujejo pomembna sporočila in več resnic kot vsa znanost skupaj. Z njimi tudi sam zaključuje tokratno knjigo, v nastajanju pa je že nova – na temo samooskrbe s hrano.