Okužbo z norovirusom preprečimo z umivanjem rok s toplo vodo.

Virus zdesetkal razrede

V Osnovni šoli Šenčur je prejšnji četrtek in petek pri pouku manjkalo blizu 150 otrok. Otroci so zboleli zaradi norovirusa, so potrdili z nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer so obolenja opazili tudi v drugih gorenjskih šolah in nekaterih domovih starostnikov.

V šenčurski šoli so se obrnili tudi na kranjsko komunalo, ali ni morebiti okužbam kriva voda. Možnost, da bi bila voda iz javnih vodovodnih sistemov zdravstveno neustrezna, so izključili. Komunala Kranj je sporočila, da so vzeli vzorce in ugotovili, da ni posebnosti.

Za omejitev nadaljnjega širjenja bolezni naj bolnik ostane doma in se na delo, v šolo ali vrtec vrne 48 ur po prenehanju težav, zadnjem bruhanju ali driski.

Šenčur, Kranj – »V četrtek, 14. januarja, je pri pouku manjkalo 146 od sicer 560 otrok, kolikor jih je na matični šoli. V petek jih je bilo odsotnih 148, od prejšnjega dne jih je na novo zbolelo 78, precej obolelih od prejšnjega dne pa se je že vrnilo v šolo. Otroci so tožili nad slabostjo, bruhanjem, prebavnimi težavami,« je težave v Osnovni šoli Šenčur opisala Milena Renko, učiteljica biologije, vodja šolske prehrane in higienskega režima na šoli.

Zaradi težav so se obrnili na enoto Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Kranju, od koder so dobili odgovor, da gre za norovirozo, in dodali navodila, kako se obvarovati okužbe. Poslali so sporočilo, ki ga je šola takoj posredovala staršem. Objavili so ga tudi na spletni strani šole, otroke pa poučili o skrbnem umivanju rok in plakate z navodili o tem obesili k vsakemu umivalniku na šoli, je še povedala Renkova in dodala, da so v izogib nadaljnjemu širjenju okužbe po vsej šoli tudi takoj razkužili kljuke in ostalo, česar se dotikajo številne roke.

»14. in 15. januarja letos smo v epidemiološko ambulanto OE Kranj prejeli kar nekaj prijav zdravnikov, ki so opazili povečano obolevanje prebivalcev. Po besedah zdravnikov imajo bolniki občutek slabosti in bruhajo, nekateri imajo tudi drisko. Zdravnikom smo priporočil, naj pošljejo kužnine obolelih na mikrobiološko preiskavo,« pa je dejala Irena Košnik Grmek, dr. med., iz kranjske enote nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer so v prejetih vzorcih dokazali norovirus. Konec leta 2015 in v začetku tega leta so obravnavali kar nekaj izbruhov s tem virusom tudi v domovih starejših občanov po Gorenjskem. Zimski čas je namreč tudi čas viroz. »Norovirusi so najpogostejši povzročitelji virusnih prebavnih okužb. So zelo kužni in se med ljudmi zlahka širijo. Virusi se izločajo z blatom okuženih ljudi in se prenašajo z rokami, živili, vodo, preko onesnaženih površin in kapljično pri bruhanju, kakor tudi z direktnim stikom človek–človek. Za okužbo je potrebno zelo majhno število virusnih delcev. Imunska zaščita ni trajna, zato lahko prihaja do ponavljajočih se okužb. Inkubacijska doba, to je čas od okužbe do prvih znakov obolenja, je običajno 24 do 48 ur. Začetek bolezni je lahko nenaden ali pa se razvije postopno. Večina obolelih navaja slabost, bruhanje, drisko in trebušne krče, nekateri bolniki imajo tudi vročino, glavobol in bolečine v mišicah. To obolenje laično imenujemo »trebušna gripa«. Pri sicer zdravih osebah težave večinoma izzvenijo v enem do treh dneh. Okužba lahko poteka z resnimi simptomi pri manjših otrocih, starejših in hospitaliziranih osebah. Zdravniško oskrbo potrebuje desetina zbolelih, določeni celo hospitalizacijo. Zdravljenje je simptomatsko. Bolezen se zaradi tesnih stikov hitro širi v ustanovah, kot so bolnišnice in domovi za starejše občane, ter lahko prizadene veliko ljudi.«

Kaj lahko storimo za preprečitev okužbe? Najpomembnejši ukrep je umivanje rok s toplo vodo in milom, skrb za higieno in čiščenje toaletnih prostorov ter čiščenje površin, ki se jih dotikamo z rokami, nujno je tudi prezračevanje prostorov. Tveganje predstavlja tudi neprekuhana hrana. Da se omeji nadaljnje širjenje bolezni, naj bolnik ostane doma in se v vrtec, šolo, na delovno mesto vrne 48 ur po prenehanju težav (zadnjem bruhanju ali driski), priporoča Irena Grmek Košnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 19. januar 2022 / 23:21

Jadralni padalec pristal na drevesu

Gozd – V soboto okoli poldneva je nad naseljem Gozd jadralni padalec pristal na drevesu. Gorski reševalci iz Tržiča so padalca in padalo rešili z drevesa.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 29. julij 2010 / 07:00

Ustvarjalno življenje invalidov

Invalidi so na normaFEST-u predstavili likovno in literarno ustvarjanje.

Komenda / četrtek, 29. julij 2010 / 07:00

Kanalizacija v poslovni coni že zgrajena

Komenda - Gradnja dvanajst milijonov evrov vredne komunalne infrastrukture v drugi fazi Poslovne cone Komenda poteka s polno paro, a delavci Primorja za načrtovanim planom zaradi...

Gospodarstvo / četrtek, 29. julij 2010 / 07:00

Izterjali neupravičeno izplačane subvencije

Ljubljana - Revizorji Evropske komisije so med pregledom marca 2006 ugotovili, da nekateri kmetje ne izpolnjujejo obveznosti iz ukrepov Slovenskega kmetijsko okoljskega programa...

Gospodarstvo / četrtek, 29. julij 2010 / 07:00

Končano terensko zbiranje podatkov

Kranj - Državni statistični urad je v okviru popisa kmetijskih gospodarstev 15. julija končal terensko zbiranje podatkov, med katerim je okoli šeststo popisovalcev popisalo pribl...

Gospodarstvo / četrtek, 29. julij 2010 / 07:00

Cene živali višje, rastlinskih pridelkov pa nižje

Kranj - Po podatkih državnega statističnega urada so bile cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih maja letos za 0,4 odstotka višje kot maja predlani, pri tem pa so bile cene...