Odpadki tretjine Slovenije
Dvanajst občin s širšega gorenjskega območja je vključenih v Regijski center za ravnanje z odpadki Ljubljana, ki je daleč najsodobnejši v Sloveniji.
Kranj – Regijski center za ravnanje z odpadki Ljubljana (RCERO) je največji kohezijski projekt s področja okolja v državi. Uradno odprtje je bilo sredi novembra, nekaj prej pa je center dobil dovoljenje za poskusno obratovanje. Skrbi za odpadke tretjine Slovenije. Vanj je vključenih 37 občin, od tega dvanajst s širšega gorenjskega območja.
Center je bil zgrajen v roku in v načrtovanih finančnih okvirjih. Je najsodobnejši v Sloveniji in eden najsodobnejših v Evropi. Sestavljajo ga objekti za predelavo odpadkov, čistilna naprava za izcedne vode in razširjeno odlagališče. V višini 77,6 milijona evrov, kar pomeni 65 odstotkov, je sofinanciran iz evropskega kohezijskega sklada, preostanek do skupne vrednosti projekta 155 milijonov evrov pa se zagotavlja iz državnega in občinskih proračunov. Občine bodo morale zanj prispevati skupaj nekaj več kot 11,7 milijona evrov, največ Mestna občina Ljubljana, ki ima tudi največji lastniški delež. Za občinske proračune je to kar velik zalogaj. Iz širšega gorenjskega območja so v projekt vključene občine Medvode, Domžale, Kamnik, Trzin, Lukovica, Moravče, Mengeš, Komenda in Vodice, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas - Poljane in Žiri.
V letošnjem letu je predvideno poskusno obratovanje, objekti pa so v upravljanju Strabagove hčerinske družbe MBO UK Ljubljana. Po uspešnem zaključku poskusnega obratovanja bo upravljanje centra prevzela Snaga Ljubljana. Projekt naj bi bil zaključen z januarjem 2018.