Vozniška dovoljenja bila naprodaj
V nečednosti pri izdaji potrdil o opravljenih programih varne vožnje je vpletenih vsaj 36 od 180 avtošol v Sloveniji. Hujši povratniki so plačevali tudi 1700 evrov, da so šli direktno na izpitno vožnjo.
Kranj – Policija je v obsežni kriminalistični preiskavi domnevnih zlorab pri izvajanju programov avtošol in dodatnih programov varne vožnje med letoma 2010 in 2012 doslej kazensko ovadila že 26 oseb, zlorabe pa je odkrila pri 36 avtošolah po Sloveniji. Na generalni policijski upravi so potrdili, da so v krogu osumljenih tudi osebe in avtošole iz Gorenjske, njihovega števila pa niso razkrili. Kriminalisti so sicer spisali ovadbe za skupno 483 kaznivih dejanj s področij koruptivnih dejanj, overitve lažne vsebine, ponareditve uradne listine, ponareditve poslovne listine, ponarejanja listin, posebnega primera ponarejanja listin in zlorabe uradnega položaja, preiskava pa se nadaljuje, saj preverjajo še 1585 zadev.
Ugotovljene zlorabe so povezane s pridobivanjem vozniškega dovoljenja, našteli so vsaj 150 primerov, ko se je mimo veljavnih predpisov izdalo potrdilo o opravljenem vozniškem izpitu ali potrdilo o opravljenem programu varne vožnje za brisanje kazenskih točk ali podaljšalo vozniško dovoljenje. Cena potrdila se je gibala med 1200 in 1700 evri.
Prav tako so ugotovili, da se je pri dodatnih programih varne vožnje mladih voznikov v najmanj 1200 primerih neupravičeno izdalo potrdilo o opravljeni varni vožnji, za kar so mladi vozniki morali plačati od 100 do 120 evrov. Enake zlorabe so se dogajale tudi pri dodatnih programih varne vožnje za voznike povratnike, cena potrdila za voznike povratnike je znašala 250 evrov. Evidence so kazale, da je bilo med letoma 2010 in 2012 izdanih 4515 potrdil o opravljenem tečaju, pri pregledu podatkov slovenskih poligonov pa se je izkazalo, da je tak tečaj opravljalo 920 kandidatov. Ugotovili so tudi zlorabe pri izvajanju programa varne vožnje za izbris kazenskih točk, spornih pa je najmanj 3200 (skoraj polovica izdanih) takih potrdil. Tudi v tem primeru je cena potrdila znašala od 200 do 250 evrov.
Do zlorab je prihajalo predvsem v avtošolah, ki so lažno dokazovale, da imajo v najemu poligone za izvajanje praktičnega dela izobraževanja na območju Avstrije, česar pa Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa (AVP) zaradi krajevne pristojnosti ni mogla preverjati. Ker so v AVP kljub temu podeljevali pooblastila, je policija ovadila njenega uradnika, ki je z nezakonito podelitvijo pooblastil za izvajanje praktičnega dela usposabljanja na poligonih v Avstriji omogočil nadaljnje izvrševanje kaznivih dejanj ter onemogočil opravljanje strokovnega nadzora nad delom teh šol.
Po besedah vodje direktorata za promet na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Bojana Žlendra bodo morale na podlagi policijskih ugotovitev upravne enote uvesti postopke ugotavljanja, ali vozniško dovoljenje velja ali ga je treba razveljaviti.