Ureditev zdravstvenega varstva
Čebelarji zahtevajo od kmetijskega ministrstva, da do začetka čebelarske sezone uredi področje zdravstvenega varstva čebel.
Strokovni odbor za čebelarstvo pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije je na izredni seji, na kateri so bili navzoči tudi predstavniki Nacionalnega veterinarskega inštituta, obsodil prakso nekaterih čebelarjev, ki so za zatiranje varoje uporabljali neregistrirana sredstva, saj so s tem povzročili škodo tudi čebelarjem, ki čebelarijo pošteno in v skladu z zakonodajo. Na seji so dali pobudo, da bi preučili možnost javne objave čebelarjev, ki varojo zatirajo z dovoljenimi pripravki.
Brdo pri Lukovici – Čebelarska zveza Slovenije in čebelarska društva so v zvezi z dogajanjem, ki ga je povzročila uporaba nedovoljenega pripravka za zatiranje varoje pri čebelah, sprejeli skupno izjavo, v kateri ugotavljajo, da so čebelarji neupravičeno in neutemeljeno označeni kot pridelovalci medu, ki naj bi bil nevaren za zdravje ljudi. Čeprav naj bi poročilo o posebnem nadzoru nad proizvodnjo, prometom in uporabo pripravkov za zatiranje varoj v letu 2015 pokazalo, da količine ostankov v medu kljub uporabi nedovoljenega pripravka ne predstavljajo tveganja za varstvo potrošnikov, naj bi direktorica inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Andreja Bizjak v nasprotju z ugotovitvami poročila javno izjavila, da bi zaradi uporabe nedovoljenih pripravkov lahko bila sporna tretjina slovenskega medu. Ker naj bi jim s tem povzročila škodo in jim omajala ugled, zahtevajo, da odstopi ali da jo razrešijo z mesta direktorice. Od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zahtevajo, da do začetka čebelarske sezone, to je do 1. aprila, uredi področje zdravstvenega varstva čebel v skladu s predpisi in sodobno prakso.
V čebelarski zvezi in v čebelarskih društvih obsojajo delovanje črnega trga z zdravili in se hkrati zahvaljujejo inšpekcijskim službam, ki so končno »ujele« ilegalnega proizvajalca nedovoljenega pripravka za zatiranje varoje in s tem preprečile nelegalno trgovanje s tem pripravkom. »Nekateri čebelarji so s kupovanjem zdravil na črnem trgu naredili prekršek, ki pa na srečo ni pustil posledic na varnosti medu,« priznavajo v čebelarski zvezi, kjer zatrjujejo, da je med, pridelan v Sloveniji, kakovostno, varno in zdravo živilo, pri tem pa se sklicujejo na rezultate državnega monitoringa (spremljanja) kakovosti in varnosti medu in rezultate analiz, s katerimi v lastnem laboratoriju od leta 2006 spremljajo ostanke registriranih pripravkov v medu.