Pomoč na domu Zavodu Taber?
Občina Cerklje razmišlja, da bi koncesijo za izvajanje pomoči na domu prenesli na Socialno varstveni zavod Taber.
Ker je Zavod Taber v stoodstotni lasti Občine Cerklje, bi nanj koncesijo prenesli brez javnega razpisa, in sicer na podlagi evropske direktive. Rok za njeno implementacijo v slovensko zakonodajo se izteče šele aprila, zato so ministrstvo raje zaprosili za mnenje o tovrstni podelitvi koncesije.
Cerklje – Cerkljanski občinski svetniki so na decembrski seji sprejeli osnutek odloka o organizaciji in izvajanju pomoči na domu v občini Cerklje, ki predvideva prenos te socialnovarstvene storitve na Zavod Taber. Župan Franc Čebulj se je za tak predlog odločil zaradi zagate, o kateri smo že poročali: socialna inšpekcija je namreč njihovi koncesionarki, podjetnici Janji Kos prepovedala izvajanje storitve v javni mreži, Občini Cerklje pa naložila, naj ji odvzame koncesijo.
Občina se je na zadnjo odločbo pritožila, postopek pa še ni končan. Kot je svetnikom pojasnila direktorica občinske uprave Marta Jarc, je inšpektorica zahtevala, da v osmih dneh zagotovijo drugega izvajalca pomoči na domu, hkrati pa jim je nakazala, naj izvajanje storitve prenesejo na javni zavod v okolici, torej kranjski ali preddvorski. A v Cerkljah bi raje videli, da bi to službo izvajal nedavno odprt Dom starejših Taber. Ker je Zavod Taber v stoodstotni lasti Občine Cerklje, bi nanj koncesijo prenesla brez javnega razpisa, in sicer na podlagi evropske direktive o podeljevanju koncesijskih pogodb. A rok za njeno implementacijo v slovensko zakonodajo se izteče šele aprila, zato so, je še dejala Jarčeva, ministrstvo vseeno raje zaprosili za mnenje o tovrstni podelitvi koncesije.
Nekateri svetniki so bili glede osnutka odloka precej skeptični, slišati je bilo tudi predlog za njegov umik, ker da je še preveč odprtih vprašanj. Poleg tega, da pritožbeni postopek na drugi stopnji še poteka in da čakajo tudi mnenje o neposredni podelitvi koncesije Tabru, ni znano, kakšne bi bile cene storitve, če bi jo prevzel domači dom, pa tudi kakšno je stališče koncesionarke, s katero ima občina sklenjeno pogodbo do leta 2022. »Gre šele za osnutek odloka in nima smisla, da bi ga umikali. Če bodo odločili, da ji moramo koncesijo odvzeti, bomo to morali tudi storiti. Ona bo izgubila posel, mi bomo pa morali to službo dati kranjskemu domu,« je svetnike opozoril župan. Pritožba na odločbo ne zadrži njene izvršitve, je pristavila direktorica občinske uprave in dodala, da bi s sprejemom osnutka odloka ministrstvu dali znak, da iščejo rešitev. Po prekinitvi seje in izmenjavi stališč so svetniki osnutek vendarle soglasno podprli.